REKLAMA

Wiadomo, iż dywan to część ozdobna mieszkania oraz wyciszenie i ocieplenie podłogi. Walory te są znane od dawna. Mało kto uzmysławia sobie, że wykładzina dywanowa wpływa także na ludzką psychikę.

Bodźcami na zmysły człowieka są barwy, wzory i długość włosia kobierca. 

Miękki dywan 250×350 nie tylko do deptania

Po dywanie chodzimy, ewentualnie na niego patrzymy. Zapominamy, iż możemy na nim siedzieć i leżeć. Po przyjściu z pracy można więc skorzystać z mięsistego dywanu, by przeprowadzić na nim sesję odprężającą przy ulubionej delikatnej muzyce z odgłosami przyrody w tle.

Spotkanie towarzyskie młodzieży, czy też osób w każdym wieku, może być nie tylko przy stole. Bardzo popularne są gry planszowe dla dorosłych, z którymi można przenieść się na duży dywan, by nie sprzątać ze stołu naczyń. 

Przydadzą się jeszcze po skończonej emocjonującej rundzie na miękkiej i ciepłej wykładzinie. Wszakże po grze spotkanie będzie trwało nadal. Sztywne biesiady, na których się wyłącznie konsumuje, odchodzą do lamusa.

Dlaczego dywany otrzymały dodatkową funkcję w użytkowaniu?

Funkcja, o której mowa, była od zawsze u dywanów w dziecięcych pokojach. Obecnie przeniosła się ona do salonów. W salonie na dywanie oczywiście mogą się bawić dzieci, ale teraz funkcja ta zarezerwowana została również dla osób dorosłych i dojrzałych w swych latach.

Moda na sprawny umysł i wysportowana sylwetka (także w sędziwym wieku) zmienia charakter towarzyskich spotkań. Dlatego obszerny dywan 250×350 stał się jeszcze ważniejszym elementem wystroju wnętrza. Już nie tylko służy jako ozdoba, ocieplenie i wyciszenie podłogi.

Jego nowa funkcja to oczywiście, jak już wspomniano, miejsce do leżenia i siedzenia oraz gier towarzyskich dla osób dorosłych. Dlatego warto wyposażyć swój salon w piękną i miłą w dotyku wykładzinę lub dywan.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie model-dywanu-250x350-zdjecie.jpg

Jaki dywan do sypialni i pokoju dziecięcego?

Każdy dywan oddziałuje na człowieka poprzez kolor, wzór i jego miękkość. Do sypialni warto wybrać uspokajający ton dywanu. To wszelkie odcienie zimnych barw, czyli zielonego, niebieskiego, szarego. Delikatne pastelowe ciepłe kolory również mogą tutaj zostać użyte. 

Nieco inne zasady będą dotyczyć koloru i wzoru w dziecięcym pokoju. Takie wnętrze służy dziecku zazwyczaj nie tylko do spania, ale także do pobytu w ciągu dnia. Bawi się tam, uczy, wypoczywa, czyta itd. 

Można więc wybrać dla małego człowieka dywan miękki w dotyku, ciepły i z nie rażącymi kolorami. Mogą być jednak troszkę żywsze, jeżeli kącik sypialniany zaaranżowany jest w stonowanych, uspokajających barwach. 

Zasady kupowania dywanu do domowego wnętrza

Kupując do mieszkania dywany, które ułożymy w różnych pokojach, zwracamy uwagę na grubość dywanu, jego  funkcjonalność i estetykę. Dotykamy go dłonią, głaskamy, sprawdzamy czy jest miękki, czy szorstki w dotyku. Do wnętrza, w którym będziemy dużo spacerować po dywanie, wybieramy wykładzinę z bardzo przystrzyżonym lub pętelkowym włosem. 

Do salonu staramy się wybrać duży dywan, aby zajął cały środek pokoju. Ponieważ w tym pomieszczeniu przyjmujemy gości. Kładziemy nacisk, aby włos był o przeciętnej długości. Warto tutaj pokusić się o wyjątkowy wzór dywanu, który podnosiłby nastrój osób przybyłych.

Oczywiście, musi on synchronizować z całością pomieszczenia. Może to być na zasadzie kontrastu lub harmonijnego zlewania się odcieni tapicerki meblowej, ścian, fototapety itp. z tłem wykładziny. Ważne, by podobał się domownikom, gdyż to oni będą z niego korzystać na co dzień.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ