REKLAMA

Sklepy specjalizujące się w ziołolecznictwie coraz częściej oferują sprzedaż waporyzatorów do suszu, które umożliwiają bezdymną inhalację aktywnych składników roślinnych. Czy takie urządzenia są bezpieczne? Na jakiej zasadzie działa sprzęt do waporyzacji? Jakie substancje można wapować? Przyjrzyjmy się bliżej vaporizerom, aby lepiej zrozumieć nowoczesną metodę aromaterapii.

Jak działają waporyzatory?

Zasada działania urządzenia do waporyzacji nie jest skomplikowana. Waporyzatory podgrzewają susz roślinny do odpowiedniej temperatury. Z mieszanki ziołowej uwalniane są aromatyczne opary, które zawierają aktywne składniki stosowanej substancji. Użytkownik zaciąga się powstającą w ten sposób parą, a do jego płuc docierają terapeutyczne fitoskładniki. Choć proces jest dość prosty, nasuwa się pytanie, czy wdychanie vaporu jest bezpieczne.

Czy korzystanie z waporyzatora jest bezpieczne?

Aby być spokojnym o zdrowie, należy korzystać z odpowiedniego sprzętu. Urządzenie powinno być wykonane z bezpiecznych materiałów, które są odporne na działanie wysokich temperatur i nie wydzielają niebezpiecznych substancji. Dlatego zawsze warto zaopatrywać się u rzetelnych sprzedawców i zyskać pewność, że oferujący waporyzator sklep dostarcza bezpieczne, markowe produkty.

Czy wdychanie vaporu szkodzi zdrowiu?

Waporyzacja jest procesem, który uwalnia z roślin cenne składniki w postaci aromatycznej mgiełki pozbawionej substancji smolistych. Temperatura, do której doprowadzany jest susz, jest na tyle niska, że nie powoduje zapłonu stosowanej mieszanki. Dlatego osoba korzystająca z waporyzatora nie wdycha szkodliwego dymu. Nie zachodzi więc obawa przed narażeniem organizmu na przyjmowanie powstających w procesie spalania karcynogenów. Należy jednak zadbać, aby używane ziółka były wolne od zanieczyszczeń i pochodziły z organicznych upraw. Wyeliminuje do ryzyko wdychania chemicznych składników zawartych herbicydach i pestycydach. Warto też dowiedzieć się, jakie zioła najlepiej nadają się do waporyzacji.

Co można waporyzować?

Nie jest tajemnicą, że pierwsze waporyzatory powstały po to, aby umożliwić bezpieczne wdychanie kannabinoidów podczas terapii medyczną marihuaną. Z czasem okazało się, że urządzenia znajdują zastosowanie w fitoterapii, a producenci vaporizerów zaczęli dostosowywać sprzęt do pracy w temperaturach, które pozwalają vapować rozmaite rośliny. Do najczęściej waporyzowanych substancji należą:

  • medyczna marihuana
  • susz konopi siewnych i jego koncentraty
  • zioła (lawenda, mięta, tymianek, chmiel, szałwia, eukaliptus itp.)
  • zielona herbata
  • yerba mate
  • kawa

Jak smakują opary produkowane w waporyzatorach?

Ponieważ doznania podczas wapowania suszu są bardzo istotne dla większości miłośników inhalacji, popularność waporyzatorów stale rośnie. Produkowany przez nie vapor jest bardzo autentyczny i wiernie oddaje naturalne, roślinne smaki. Aromat wdychanej pary nie jest zakłócony zapachem dymu i nie podrażnia przełyku. Dlatego właśnie urządzenia te znalazły wielu zwolenników wśród amatorów aromaterapii oraz osób, które pragną wziewnie przyjmować lecznicze substancje, bez narażanie układu oddechowego.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki