REKLAMA

Większość stron internetowych w Internecie powstaje przy wykorzystaniu WordPress, którego największą zaletą jest ogromna intuicyjność. Nie wymaga znajomości języka programowania, a witrynę można stworzyć od podstaw w kilka minut przy minimalnych zdolnościach informatycznych. Jak właściwie działa WordPress? Czym różnią się WordPress.org i WordPress.com?

WordPress – co to jest i jak działa?

WordPress to system zarządzania stroną, który umożliwia stworzenie strony internetowej, a następnie dodawanie nowych treści i zdjęć oraz edytowanie istniejących. Jest najczęściej wybieranym na świecie narzędziem do tworzenia blogów, choć przy jego użyciu powstają również profesjonalne strony internetowe, czasopisma cyfrowe, sklepy online, fora, platformy kursów internetowych czy portfolia. W WordPress stworzone zostały witryny takie jak BBC America, The New Yorker, Microsoft News, The Mozilla Blog czy Mercedes-Benz.

WordPress w pełni przetłumaczony został na 68 języków. Z łatwością zainstalować można wszelkiego rodzaju wtyczki, czyli dodatkowe funkcje, miniaplikacje, które można dodać do WordPress – na przykład dodawanie formularzy, newsletter, możliwość udostępniania postów w mediach społecznościowych, optymalizacja SEO, czy analiza statystyk witryny. Większość z nich jest bezpłatna i można dodać je bezpośrednio z katalogu WordPress.

Czy WordPress jest bezpieczny?

WordPress to system o otwartym kodzie źródłowym, co oznacza, że użytkownicy mają prawo do badania, zmiany i rozpowszechniania oprogramowania w ramach licencji. Dzięki temu system jest wciąż ulepszany i pojawiają się nowe funkcje, a w praktyce odpowiedzi na zapytania na większość błędów i wątpliwości będą dostępne w wyszukiwaniach Google.

Ogromny wachlarz wtyczek i motywów to potencjalnie większe pole manewru dla hakerów. Zespół bezpieczeństwa WordPress sprawnie naprawia zazwyczaj problemy oprogramowania, związane z bezpieczeństwem. Najważniejsze, co musi zrobić użytkownik, to regularnie pobierać aktualizacje zabezpieczeń, żeby uniknąć luk w zabezpieczeniach. Warto też dodatkowo pobrać usługę VPN, która stanowić będzie dodatkową barierą bezpieczeństwa przed atakiem hakerów – zwłaszcza podczas korzystania z publicznych sieci WiFi.

WordPress.org i WordPress.com – co wybrać?

WordPress oferuje dwa bardzo różne od siebie sposoby tworzenia witryny: WordPress.org i WordPress.com. WordPress.org to system typu open source, co oznacza, że jest całkowicie darmowy, ale aby stworzyć stronę potrzebna będzie własna domena i hosting, które będą już płatne. Również płatne mogą być motyw i niektóre wtyczki. Jest natomiast bardzo łatwy w użyciu i daje pełną kontrolę nad stroną. Zysk z reklam trafia wyłącznie do właściciela strony, można też korzystać z narzędzi jak Google Analytics do monitorowania ruchu na stronie. Trzeba jednak samodzielnie aktualizować motyw i wtyczki oraz wykonywać kopie zapasowe.

WordPress.com to usługa głównie dla osób chcących stworzyć osobistą stronę internetową i niekoniecznie na niej zarabiać. Dostępnych jest kilka pakietów, od bezpłatnego do 3 GB po eCommerce:

  • Personal – 14 zł miesięcznie, zalecany na użytek własny

  • Premium – 33 zł miesięcznie, zalecany dla freelancerów

  • Business – 96 zł miesięcznie, zalecany dla małych przedsiębiorców

  • eCommerce – 172 zł miesięcznie, zalecany dla sklepów internetowych

Podane ceny obowiązują przy płatności rocznej. W przypadku płatności miesięcznej wynoszą odpowiednio: 25 zł – 59 zł – 125 zł – 225 zł. WordPress.com to najlepsza opcja dla osób z ograniczoną wiedzą informatyczną. Nie trzeba samodzielnie dokonywać aktualizacji ani tworzyć kopii zapasowych. W bezpłatnej wersji nie można jednak publikować własnych reklam, a w wersji płatnej trzeba uiścić za to prowizję. Wybór wtyczek i motywów jest mniejszy, chyba że wybrany zostanie wariant płatny. Trzeba też korzystać z narzędzi do monitorowania ruchu na stronie WordPress.- REKLAMA -

Zewnętrzne linki