W rocznicę Konstytucji 3 Maja, uroczystości na Rynku

W tym roku świętujemy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wypadałoby więc świętować hucznie, z entuzjazmem i radością. Czasy jednak nie pozwalają, wiadomo pandemia. Póki co Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

REKLAMA

Miejskie uroczystości w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja sprowadziły się do mszy św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Jaworzna. Mszę odprawiono w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po mszy w pochodzie poprzedzonym przez poczet sztandarowy Urzędu Miasta udano się pod Pomnik Niepodległości. Tam kwiaty złożyli włodarze miasta, wicemarszałek województwa Dariusz Starzycki, radni Klubu Obywatelskiego, Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej, Stowarzyszenie Katolickie Przyjaźń Jaworznicka, Klub Konfederacji Jaworzno i NSZZ Solidarność Jaworzno. Wcześniej kwiaty złożył poseł Wojciech Saługa i Młodzi Demokraci.

Warto dodać, o czym niektórzy zapominają, że Konstytucja 3 Maja była efektem prac Sejmu Wielkiego. Niewielu wie, że otworzył ów sejm  „wielki publiczny bal tajnych wolnomularzy”. Sejm liczył 500 posłów, a ustanowienie porządku obrad zajęło parę tygodni. Sesje rozpoczynały się o jedenastej. Spóźniający się na nie o godzinę uchodzili za punktualnych. Taki to był sarmacki sejm.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki