REKLAMA

Zarysowana powierzchnia szyby prezentuje się nieestetycznie, zmniejsza widoczność, a przede wszystkim osłabia jej strukturę, sprawiając, że staje się ona bardziej podatna na dalsze uszkodzenia. Kiedy zniszczenia są bardzo duże, nie ma wyjścia i trzeba wymienić całość. Mniejsze uszkodzenia da się na szczęście zlikwidować. Dowiedz się, jak usunąć rysy na szybie.

W jaki sposób powstają rysy na szybach?

Zniszczenia szkła bardzo często zależą od rodzaju szyby, ponieważ te w różnych miejscach charakteryzują się innymi czynnikami ryzyka. Zarysowania w domu powstają zazwyczaj na skutek niewprawnej pielęgnacji. Stosowanie nieodpowiednich środków chemicznych, użycie szorstkiej szczotki lub – co gorsza – gazety, czy brak wprawy mogą przyczynić się do zniszczenia szyby. Czasami na rysy są odpowiedzialne zwierzęta – zwłaszcza podekscytowane psy.

W przypadku witryn sklepowych zniszczenia wiążą się czasami z aktami wandalizmu. Porysowanie może również wynikać z przypadkowego kontaktu przechodniów ze szkłem. Inna jest też specyfika uszkodzeń szyb samochodowych. Cierpią one bardzo często podczas spotkania z kamykami czy piaskiem pod wycieraczkami.

Jak usunąć rysy na szkle domowym sposobem?

Niektórzy nie chcą wymieniać od razu całej szyby na nową i rzeczywiście nie zawsze istnieje taka potrzeba. Małe rysy, zwłaszcza na niewidocznych miejscach można samodzielnie usunąć. Potrzeba do tego pasty polerskiej lub roztworu tlenku ceru z wodą. Należy nałożyć środek na rysę oraz na obszarze dookoła niego i odpowiednią ścierką przecierać miejsce aż będzie ono wyglądać jak dawniej. Należy przy tym uważać przy wyborze szmatki – najlepiej sprawdzą się te z mikrofibry lub innego miękkiego materiału. Zbyt sztywne tkaniny mogą jedynie pogłębić zniszczenia.

Czy każde zniszczenie można usunąć samodzielnie?

Samodzielne pozbywanie się rys zawsze niesie ze sobą pewne zagrożenia. Przede wszystkim nie masz gwarancji, że dobrze usuniesz całe zniszczenie. Mimo zastosowania środka na całej powierzchni rysy nie zawsze udaje się bowiem zlikwidować całość, która wniknie zbyt głęboko. Ryzykujesz również niecelowe pogłębienie zniszczeń. W przypadku osób, które nie mają wprawy, bardzo łatwe jest przypadkowe spolerowanie niewłaściwej części, co nie tylko nie usuwa zniszczeń, lecz także zwiększa ich zakres.

Jak usunąć rysy o dużej powierzchni?

Jeśli Twoja szyba znacząco ucierpiała i nie wiesz jak zabrać się za likwidowanie zniszczeń, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się polerowaniem szyb. Dysponują oni najlepszym sprzętem, a metoda ich działania znacząco różni się od amatorskich metod. Korzystają ze specjalnych szlifierek, które usuwają całość zniszczenia w strukturze szkła. Pozostały po tej operacji matowy ślad jest następnie polerowany przez odpowiednie polerki, dzięki czemu przejrzystość szyby po operacji odpowiada tej sprzed zniszczenia. Nie zostaje także znacząco naruszona struktura szyby, ponieważ zazwyczaj ingerencja nie przekracza 5% jej grubości.

Czy zlecanie polerowania szyb jest opłacalne?

Zatrudnienie profesjonalnej firmy wiąże się oczywiście z dodatkowym kosztem. Ciężko jest go uśrednić, ponieważ zazwyczaj wycenia się usługę indywidualnie. Całość jest jednak najczęściej bardziej opłacalna od wymiany – w zależności od wielkości uszkodzeń wynosi ona od 20% do 70% tej ceny nowego okna.

Zobacz przykładowy cennik polerowania szyb.

Samodzielne usuwanie rys może być przeprowadzone tylko w odpowiednich warunkach. Jeśli chcesz mieć gwarancję całkowitego i profesjonalnego przywrócenia szyby do pierwotnego stanu, zdecyduj się na usługi profesjonalistów.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement