REKLAMA

Usterki związane z telewizorami występują niezwykle często, a posiadacze tych urządzeń skarżą się na problemy z obrazem, dźwiękiem i łącznością z Wi-Fi. Takie awarie mogą oczywiście świadczyć o poważnym uszkodzeniu konkretnego elementu telewizora, jednak zdarza się, że problem nie jest aż tak poważny, jak mogłoby się wydawać. Zastanawiasz się, dlaczego telewizor nie działa w odpowiedni sposób? W tym artykule wyjaśniamy, co może być przyczyną Twojego problemu.

Usterki związane z telewizorami występują niezwykle często, a posiadacze tych urządzeń skarżą się na problemy z obrazem, dźwiękiem i łącznością z Wi-Fi. Takie awarie mogą oczywiście świadczyć o poważnym uszkodzeniu konkretnego elementu telewizora, jednak zdarza się, że problem nie jest aż tak poważny, jak mogłoby się wydawać. Zastanawiasz się, dlaczego telewizor nie działa w odpowiedni sposób? W tym artykule wyjaśniamy, co może być przyczyną Twojego problemu.

Awaria telewizora – najczęściej zgłaszane problemy

Posiadacze telewizorów najczęściej skarżą się na usterki związanie z obrazem oraz łącznością z Wi-Fi. Każdy Smart TV posiada dedykowany system operacyjny – zdarzają się zatem problemy z zawieszaniem, zacinaniem czy problemy z aktualizacją oprogramowania. Dosyć często problematyczna okazuje się instalacja zasilająca – w przypadku jej uszkodzenia telewizor może się samoistnie wyłączać. Telewizor jest dosyć delikatnym urządzeniem, podatnym na awarie – zdarza się, że podczas transportu dochodzi do uszkodzeń mechanicznych, które powodują poważne problemy.

Problemy z obrazem – brak ostrości

Rozmyty, nieostry obraz bardzo często jest wynikiem nieprawidłowego podłączenia lub uszkodzonych kabli – warto zatem sprawdzić ten element w pierwszej kolejności. Winowajcą może być też konkretne źródło sygnału – sprawdź, czy po przejściu z np. dekodera na odtwarzacz Blu-ray, obraz wciąż będzie rozmazany. Jeżeli nie będziesz w stanie usunąć usterki we własnym zakresie – mogło dojść do awarii układów, które odpowiadają na przetwarzanie sygnałów wideo. W takim przypadku konieczna będzie wizyta w serwisie, ponieważ tego typu usterką powinien zająć się specjalista. Pamiętaj, że samodzielne rozkręcanie telewizora może spowodować trwałe uszkodzenia – wtedy koszty naprawy znacząco wzrosną.

Martwe piksele

Martwy piksel objawia się jako nieduża, jednokolorowa kropka na telewizorze LCD. Niestety taka wada najczęściej występuje w przypadku nowych, dopiero zakupionych urządzeń, ponieważ z reguły jest wynikiem wad powstałych już na etapie produkcji. Jest to defekt bardzo irytujący, a naprawa jest kosztowna, ponieważ polega na wymianie całej matrycy urządzenia. Reklamacja nie zawsze jest uwzględniana w takich przypadkach.

Wypalenie w telewizorach OLED – co powinieneś wiedzieć?

Wzrost popularności oraz fakt, że technologia OLED zdobywa coraz większe grono fanów, spowodowały, że na forach internetowych aż roi się od informacji, jakoby takie matryce miały się „wypalać”. Jak może dojść do samoczynnego wypalenia się tej matrycy? Otóż okazuje się, że wielogodzinne wyświetlanie statycznego obrazu przez długi okres czasu, (należy wspomnieć, że do takich zjawisk zaliczamy popularne paski, które wyświetlane są na kanałach informacyjnych czy też logo stacji) może spowodować, że na matrycy pozostanie obraz szczątkowy.

Prawda jest jednak taka, że to telewizory sklepowe są najbardziej narażone na takie zjawisko, a producenci tacy jak: LG, Sony, Philips czy Panasonic stosują w swoich telewizorach specjalne zabezpieczenia mające zapobiec problemowi. Takie zabezpieczenia to: ruchomy piksel, wykrywanie nieruchomych elementów obrazu i algorytmy, które uruchamiają czyszczenie matrycy. Producenci telewizorów zapewniają, że w trakcie standardowego korzystania z telewizora OLED, wypalenie jest praktycznie niemożliwe. Wielu użytkowników zgłasza jednak ten problem – aby go uniknąć, warto zapoznać się ze wskazówkami producenta i ściśle się do nich stosować. W dobrym serwisie RTV również uzyskasz informację, jak używać TV, aby nie doszło do wypalenia matrycy OLED.

Samoistne wyłączanie/włączanie się telewizora – możliwe przyczyny

  • Zbyt wysoka temperatura lub wilgotność pomieszczenia, w którym pracuje urządzenie.
  • Uszkodzenie jednego z modułów – najczęściej modułu T- Con.
  • Awaria instalacji zasilającej.
  • Pomocne może pobranie najnowszej aktualizacji oprogramowania, wyłączenie trybu energooszczędnego, a także przywrócenie ustawień fabrycznych.

Brak podświetlenia matrycy

Jeżeli po włączeniu telewizora, jego ekran pozostaje czarny, jednak słychać dźwięk – sprawdź, czy wszystkie urządzenia są prawidłowo podłączone. Sprawdź, czy po skierowaniu na matrycę światła z latarki obraz się pojawi w danym miejscu – jeżeli tak, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia diod LED. W takim przypadku najważniejsze będzie szybkie postawienie diagnozy w serwisie przez specjalistę. Wymiana listwy LED jest dość kosztowna, dlatego ważne jest, aby była przeprowadzona w sposób dokładny i profesjonalny.

Awaria telewizora – skorzystaj z usług serwisu

Jeżeli masz problem ze swoim telewizorem – skontaktuj się z serwisem RTV. Uszkodzenie karty sieciowej, awaria podświetlenia czy wymiana wbudowanych głośników – tym wszystkim powinien zająć się profesjonalista. Serdecznie zapraszamy do IVITER Serwis – nasz zespół tworzą wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy. Chętnie Ci pomożemy i podejmiemy się każdej naprawy.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki