REKLAMA

 

Chip tuning – bezpieczne zastosowanie dzięki chip box

Większość z nas szukając nowego auta, wie dokładnie, czego oczekuje. Jednym potrzebna jest automatyczna dwustrefowa klimatyzacja, innym wystarczą szyba i korbka. Jedni kupią pojazd napędzany czymkolwiek, inni nie zrezygnują ze swojego ukochanego diesla. Jednym osobom wystarczy moc silnika pozwalająca na „dotoczenie się” pod sklep, innym znowu potrzeba przynajmniej kilkuset koni będących w stanie rozpędzać auto do wysokich prędkości w zaledwie kilka sekund. A co jeśli posiadamy ciut za mało mocy?

Niejednokrotnie znajdując model, którego szukaliśmy, możemy stwierdzić, że jego stan, bądź wariant wyposażenia jest na tyle dobry, iż będziemy w stanie przymknąć oko na nieco mniejszą niż oczekiwana moc. A co jeśli okaże się, że jednak trochę tych koni brakuje?

Chip tuning jako sposób na mało żwawe auto

Posiadacze jednostek wolnossących raczej nieczęsto decydują się na podnoszenie mocy silnika – dokładanie kompresora nie jest ani proste, ani tanie, a żadna inna metoda nie gwarantuje porównywalnej poprawy osiągów. Jeśli jednak kupiliśmy auto wyposażone w turbosprężarkę (niezależnie czy współpracującą z silnikiem benzynowym, czy też wysokoprężnym) możemy śmiało pokusić się na coraz popularniejszy chip tuning. W dość mocnym uproszczeniu jest to modyfikacja kluczowych parametrów silnika, która pozwala na zwiększenie generowanej przez jednostkę mocy, a także podniesienie momentu obrotowego. 

Wprawny tuner poprzez modyfikację map silnika może samodzielnie dopasować przede wszystkim: ciśnienie doładowania turbosprężarki, dawkę podawanego do silnika paliwa (albo ciśnienie wtrysku) oraz kąt zapłonu, bądź kąt wtrysku paliwa (w zależności od rodzaju napędu). Poprawnie wykonany chip modyfikuje parametry konkretnego auta i jest indywidualny, a jego efekty w wielu przypadkach są zauważalne „gołym okiem”.

Chip box – więcej mocy w małym pudełku

Alternatywą dla modyfikacji parametrów silnika jest wpłynięcie na nie przez zewnętrzne urządzenie. Taki dodatkowy sterownik nazywany jest najczęściej chip box, bądź też power box. W przeciwieństwie do chipa nie działa poprzez modyfikację trzech głównych parametrów – box nie jest w stanie zmienić kąta wtrysku/zapłonu. Wykorzystując swoje oprogramowanie, chip box odczytuje dane o aktualnym obciążeniu jednostki napędowej i przekazuje je do sterownika w zmienionej formie – tym samym niejako wymusza na silniku zmianę parametrów na te, które wskazują jego własne mapy. 

Ten sposób ma oczywiście wady. Poprzez modyfikację dwóch, zamiast trzech parametrów nie jest on w stanie zapewnić takiej samej poprawy osiągów względem zwykłego chip tuningu. Jest za to bardziej „elastyczny”, a w niektórych przypadkach także bezpieczniejszy.

Jaką ma więc przewagę box nad mapowaniem silnika? Przede wszystkim jest on zewnętrznym sterownikiem podłączanym do sterowania silnikiem. Może on być w każdej chwili włączony, bądź też wyłączony (w bardziej zaawansowanych boxach można to kontrolować poprzez m.in. aplikację mobilną). Bardzo szybki i bezproblemowy jest również jego całkowity demontaż (po którym praktycznie nie zostaje ślad) co pozwala na spokojną przejażdżkę na przegląd gwarancyjny. 

A co jeśli mamy drugie auto z tym samym silnikiem? Wtedy wystarczy przepiąć chip box i uruchomić go w drugim pojeździe – dzięki temu bez problemu zwiększymy moc niezależnie od tego czym aktualnie jedziemy. 

Czy chip box jest bezpieczny?

Mogłoby się wydawać, że bardziej uniwersalne rozwiązanie może być mniej bezpieczne. Nic bardziej mylnego. Dobrej jakości zewnętrzny sterownik modyfikuje parametry, zapewniając lepsze osiągi, ale nie zaburzając w żaden martwiący sposób pracy silnika, bądź też reszty osprzętu. Co więcej: jadąc autem po chip tuningu oraz autem z zamontowanym boxem praktycznie nie zauważymy różnicy (o ile rzecz jasna chip nie podniósł mocy ponad możliwości chip boxa). Sprawdź opinie o chip tuning oraz chip box na: https://proracing24.com/content/12-opinie

Chip tuning czy chip box?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Coraz częściej jednak użytkownicy decydują się na tańsze, bardziej uniwersalne i kontrolowane przez nich rozwiązanie, czyli naturalnie chip box. Warto jednak pamiętać, że dobór rozwiązania podnoszącego moc zależy tylko od nas samych i warto przeanalizować zalety i wady każdego z nich.  

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement