poniedziałek, 20 maja, 2024

Dodatki do żywności – czy są bezpieczne?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneDodatki do żywności - czy są bezpieczne?

Dodatki do żywności – czy są bezpieczne?

- Advertisement -

Według definicji dodatki do żywności to dodawane do żywności substancje chemiczne, które poprawiają smak, wygląd oraz trwałość towaru. Są oznaczone literą „E” i dozwolone do spożywania przez Unię Europejską. Sztuczne dodatki od lat wzbudzają ogromne emocje wśród konsumentów, którzy spierają się o szkodliwości tych dodatków. Czy są bezpieczne i jakie są ich rodzaje?

Według definicji dodatki do żywności to dodawane do żywności substancje chemiczne, które poprawiają smak, wygląd oraz trwałość towaru. Są oznaczone literą „E” i dozwolone do spożywania przez Unię Europejską. Sztuczne dodatki od lat wzbudzają ogromne emocje wśród konsumentów, którzy spierają się o szkodliwości tych dodatków. Czy są bezpieczne i jakie są ich rodzaje?

Rodzaje dodatków do żywności

Barwniki

Odpowiadają za wyrazisty, piękny kolor jedzenia. Popularne w cukierniach, gdzie wykorzystuje się je do barwienia wypieków, które później cieszą nasze oko.

Możemy wyróżnić wśród nich między innymi kurkuminę (E100), chlorofile (E140), karmel (E150a) czy węgiel roślinny (E153).

Konserwanty

By jak najmniej produktów spożywczych trafiało do kosza, zachowywało dłużej świeżość i zdatność do spożycia, wytwórcy żywności dodają do ich składu substancje konserwujące. Najpopularniejszy konserwant to przede wszystkim benzoesan sodu (E211), który znajdziemy we wszystkim – począwszy od mięsa, a skończywszy na słodyczach. Równie powszechny jest sorbinian sodu (E201), kwas octowy (E260) czy kwas mlekowy (E270).

Przeciwutleniacze oraz regulatory kwasowości

Rolą przeciwutleniaczy jest w szczególności wydłużenie czasu przydatności produktu do spożycia. Natomiast regulatory kwasowości monitorują wskaźnik pH, co przekłada się na powstrzymanie namnażania groźnych dla nas bakterii. Wśród najczęściej dodawanych substancji możemy wyodrębnić kwas askorbinowy (E300), czyli popularna witamina C, kwas cytrynowy (E330), kwas winowy (E334) czy kwas fosforowy (E338).

Substancje zagęszczające i emulgatory

Dodatki te odpowiadają za odpowiednią prezentację żywności i należytą konsystencję. Często dodawane są do słodkich deserów oraz do dżemów, gum do żucia, napojów. Wśród nich najczęściej używane są agar (E406) czy guma guar (E412).

Wszystkie powyżej E500

Są to substancje odpowiadające za spulchnianie wypieków, słodzące oraz antyzbrylacze, które przyczyniają się do utrzymania sypkości, np. soli.

 

Wpływ dodatków do żywności na zdrowie

Wszystko w nadmiarze szkodzi – dotyczy to wszystkiego, łącznie z substancjami chemicznymi dodawanymi do żywności. Są one przebadane, bezpieczne i dopuszczone do obiegu, lecz w nadmiarze mogą zaszkodzić.

Niektóre z nich mogą wywoływać niepożądane skutki, takie jak:

  • skurcze mięśni,
  • bóle głowy,
  • ataki astmy,
  • zapalenia nerek,
  • wahania nastroju, ospałość i zmęczenie,
  • różnego rodzaju alergie,
  • biegunki,
  • zwiększać objawy osteoporozy,
  • problemy jelitowe,
  • nadwagę, a w konsekwencji prowadzić do otyłości,
  • chroniczną bezsenność,
  • przyspieszone bicie serca.

Kupowanie produktów z dodatkiem substancji chemicznych – czy warto?

Jeśli zależy nam na tym, by produkt długo zachował świeżość, odpowiednią konsystencję, smak oraz zapach, to tak, dodatki do żywności będą nieodzowne. Warto jednak przejrzeć listę tych najbardziej szkodliwych i w miarę możliwości ich unikać. Ważny jest także umiar w spożywaniu tak przetworzonej żywności oraz w możliwie jak największym stopniu unikanie ich przez kobiety oczekujące dziecka.

- Advertisment -

5. kolejka Jaworznickiej Ligi Szóstek Salos 2024

Za nami 5. seria zmagań w ramach rozgrywek JLS Salos 2024, co oznacza, że znajdujemy się już na półmetku rundy wiosennej. Miniona niedziela była...

Święto Rodziny 2024

Tegoroczne Święto Rodziny jak zwykle zorganizowało MCKiS, w parku na Podłężu. Świętowano w niedzielę 19 maja. Było to, co można nazwać „must have” jaworznickich...

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie, jakim jest "Noc w Teatrze" jest nowością, którą zainicjowało ATElier...