REKLAMA

 

Okno to nie tylko element konstrukcyjny, przez który wpada do naszego domu światło. To także duże pole do popisu, jeżeli chodzi o wystrój wnętrza. Obecnie nie musimy już ograniczać się do klasycznych firan i zasłon. Możliwości i inspiracji jest całe mnóstwo. Co wybrać, aby nasze okna budziły zachwyt? 

Firany – tak czy nie?

Kiedyś trudno było sobie wyobrazić dom bez firanek. Wykrochmalone, białe jak śnieg firanki zdobiły wszystkie okna w czasach PRLu. W dzisiejszych czasach mało kto ma ochotę na wielogodzinne zabiegi, aby firany wyglądały, jak z katalogu. Wiedzą o tym także producenci firan, którzy stosują obecnie takie techniki, aby ich wyroby można było powiesić w oknie tuż po wyjęciu z pralki. Dostępne są zarówno klasyczne, koronkowe firany, jak i subtelne, ledwo widoczne, np. z tiulu. W przypadku nietypowego wymiaru okna, warto zdecydować się na firany na wymiar, aby dopasować je idealnie. 

Obecnie nie ma już problemu z marszczeniem u góry firanki, ponieważ jest ono wykonywane na stałe podczas szycia firanki. Ten zabieg sprawia, że pranie i upinanie firanki nie zajmuje już całego dnia. Aby marszczenie nie zdeformowało się w pralce, warto ustawić niskie obroty wirowania i wybrać najdelikatniejszy z dostępnych programów. Warto również zawiązać supełki na końcach taśmy marszczącej tak, aby sznurek nie wypadł przypadkowo podczas prania. 

Zasłony zamiast firan?

Takie rozwiązanie jest coraz częściej spotykane. Zasłony zapewniają intymność, a przy tym dodają wnętrzu przytulności. Zasłony dostępne są we Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie w wielu kolorach, rozmiarach, a także są uszyte z różnego rodzaju tkanin. Dzięki temu można dopasować je do istniejącej już tapicerki meblowej lub tekstyliów. Dzięki temu wyposażenie wnętrza będzie harmonijne i spójne. Zasłony można fantazyjnie upiąć lub po prostu zawiesić na karniszu i przesuwać w razie potrzeby. Dużą popularnością cieszą się zasłony delikatnie opadające na podłogę. Decydując się na jednak na takie rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę czy będzie ono bezpieczne dla wszystkich domowników, szczególnie dla małych dzieci i zwierząt domowych. Do kompletu można w podobny sposób upiąć firankę. 

Ciekawym gadżetem służącym do upinania zasłon są chwosty. Te dostępne w wielu kolorach dekoracyjne sznurki nie tylko są praktyczne, ale także dodają gładkim zasłonom niebanalnego charakteru. Dostępne są także różnego rodzaju spinki, np. z imitacjami kamieni szlachetnych. Doskonale pasują one do wnętrz w stylu glamour. 

Zarówno firanki, jak i zasłony można zawiesić na klasycznym karniszu lub na specjalnej szynie, montowanej bezpośrednio na suficie. Jest to nowoczesne rozwiązanie, a dodatkowo można wybrać model ze sterowaniem na pilota. 

Rolety

Rolety to standardowy wybór dekoracji okiennych w przypadku większości mieszkań w bloku. Wynika to często z samej architektury osiedla, gdzie okna nie wychodzą na park lub las, ale na przeciwległy budynek. Na rynku dostępne są rolety materiałowe, drewniane oraz tzw. żaluzje. Ceny rolet zależą od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Swoistym kompromisem między zasłoną a roletą, okazała się popularna roleta rzymska. Jest ona fantazyjnie pomarszczona, dzięki czemu imituje właśnie zasłonę. 

Rolety to także ochrona przed promieniami słonecznymi i upałem. Jeżeli zależy nam na zachowaniu jak największej przestrzeni, warto pomyśleć o roletach w zabudowie kasetowej. Dzięki temu można bez problemu hodować kwiaty na parapecie. Rolety są stosunkowo łatwe w utrzymaniu w czystości – zazwyczaj wystarczy odkurzać je szczotką do zasłon. 

Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć firanki z zasłonami lub roletami albo zastosować te wszystkie formy jednocześnie. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt bogata dekoracja okna, może optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Bogato zdobione zasłony z lambrekinami, dobrze prezentują się w wysokich i przestronnych wnętrzach. Z kolei to małych mieszkań warto wybierać rolety lub stonowane zasłony, które nie zabiorą cennej przestrzeni. Całą game produktów związanych z dekoracją znajdziemy na stronie: https://decoration.com.pl/

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement