REKLAMA

Pandemia koronawirusa, która zaskoczyła nas wszystkich w ubiegłym roku, wciąż jeszcze odbija się czkawką na działalności wielu branż. W trakcie prawie półtora roku zmagań udało nam się już przygotować na potencjalne zagrożenia. Niestety wciąż jeszcze zdarzają się kryzysy, które są w stanie paraliżować pracę wielu przedsiębiorstw, także tych dużych. Każdy producent, który działa w oparciu o skomplikowaną siatkę łańcucha dostaw, nie może dziś spać spokojnie. Pokazują to choćby przykłady branży automotive, która zmuszona jest spowalniać lub wstrzymywać produkcję z uwagi na brak choć jednego komponentu. W takich sytuacjach na wagę złota jest doświadczona kadra logistyczna, która potrafi w porę zabezpieczyć się przed czekającym firmę kryzysem.

Zapotrzebowanie na magazyny

Rozwój powierzchni magazynowej w Polsce w ostatnich latach bije rekordy. Coraz lepsza infrastruktura, coraz lepiej wykwalifikowana kadra oraz niska cena zakupu jak i najmu sprawiają, że w kolejce po powierzchnię magazynową ustawiają się przedsiębiorcy spoza granic naszego kraju. Regiony takiej jak okolice Szczecina, Zielone Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, czy Wrocławia, cechują się bardzo dobrą siatką połączeń, umożliwiając szybką spedycję na terenie Polski jak i Niemiec. W zestawieniu tym przoduje Szczecin i jego okolice. Region ten cechuje się dziś najwyższą dynamiką rozwoju rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej.  Prognozowany na 2022 rok wzrost powierzchni magazynowej w tym regionie sięga 38%.

Zapotrzebowanie na sprzęt

Przyrost powierzchni magazynowej idzie w parze z rozwojem dotychczasowego zaplecza magazynowego. Rosnąca na rynku konkurencja sprawia, że dziś w pogoni za lepszą ceną najmu magazyny poddawane są stałym modyfikacjom. Modyfikacje te dotyczą zarówno organizacji przestrzeni, jak i wykorzystywanego parku maszyn. Im bardziej zaawansowany i efektywny jest dany magazyn, tym większą ma szansę na pozyskanie najemcy. Rośnie zatem zapotrzebowanie na specjalistyczny sprzęt oraz specjalistyczne rozwiązania technologiczne, optymalizujące procesy obsługi i dystrybucji towarów. Budowa nowoczesnej taśmy transportowej nie jest jednak możliwa, bez szeregu drobnych komponentów składających się w całość, jak np. rolki czy kule transportowe.

Zapotrzebowanie na pracownika

Na koniec, ale wcale nie na ostatnim miejscu, znajduje się pracownik. W szczególności mowa tu o pracownikach wyższego szczebla, który odpowiedzialni są za tworzenie, nadzór i rozwój procesów. Dziś branża magazynowa myśli już nie tylko o obsłudze magazynu, ale o szerokim spektrum problemów np. zarządzaniu opakowaniami towarów. Rozwój branży w tym aspekcie wymaga specjalistów stałego podnoszenia kwalifikacji tworzących ją pracowników. Wciąż też żywy pozostaje problem zabezpieczenia łańcucha dostaw, bez którego w wielu branżach po prostu nie można funkcjonować. Czy zatem logistyka może być nazwana zawodem przyszłości? Z całą pewnością warto się nią zainteresować.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki