sobota, 27 kwietnia, 2024

Jak walczyć z chwastami na polu?

Jak walczyć z chwastami na polu?

- Advertisement -

Rolnicy bardzo często zmagają się z problemem, jaki stanowią chwasty na polu. Są one niemile widziane, a w dodatku są niezwykle wytrzymałe i walka z nimi jest bardzo ciężka. Zachwaszczenie przyczynia się m.in. do trudniejszych zbiorów i co więcej – może prowadzić do wzrostu zanieczyszczeń i wilgotności plonów! Jak można z nimi walczyć?

Jakie chwasty są najczęściej spotykane?

Na polskich polach najczęściej możemy spotkać jaskiera bulkowego. To roślina, która jest dosyć charakterystyczna, ponieważ wyróżnia się grubszą łodygą oraz delikatnymi włoskami na powierzchni. Nie każdy wie, ale jest ona trująca i niebezpieczna! Nierzadko występującym chwastem jest też przetacznik bluszczykowy, który również jest niebezpieczny. Niestety bardzo często powoduje on obniżenie plonów, dlatego walkę z nim należy rozpocząć jak najwcześniej.

Znanym chwastem występującym na polach jest też mak polny. Mimo że większości z nas kojarzy się przede wszystkim z czerwonymi, cudownymi kwiatami, to jednak nie jest lubiany przez rolników. Powoduje bowiem zanieczyszczania plonów, co przekłada się na ich niższą jakość.

Z pewnością warto wspomnieć również o taszniku pospolitym, który zabiera wodę i składniki odżywcze roślinom i jest odpowiedzialny za pojawianie się różnych patogenów! Oczywiście to nie wszystkie chwasty, jakie możemy spotkać na polskich polach. Nierzadko występuje także dymnica pospolita, niezapominajka polna, poziewnik szorstki, jasnota purpurowa, czy kąkol polny.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na chwasty na polu?

Chwasty to problem praktycznie każdego rolnika. Zazwyczaj pojawiają się one nagle, a ich usunięcie zajmuje mnóstwo czasu. Nieskuteczne zazwyczaj okazuje się wyrywanie. Dużo skuteczniejszą metodą są opryski na chwasty. Wspomnieliśmy już, że chwasty są bardzo wytrzymałe i adaptują się do każdych warunków, dlatego często okazuje się, że opryski są jedynym sposobem na wygranie walki z tymi nieproszonymi gośćmi.

Niezbędne nam będą opryskiwacze (jeden oczywiście – do wyboru mamy ręczny, ciśnieniowy bądź plecakowy), rękawice i okulary ochronne i sprawdzony preparat do oprysków. Usunięcie chwastów z pola z wykorzystaniem tej metody jest banalnie proste – wystarczy wypełnić opryskiwacz środkiem, włożyć środki ochronne (rękawice i okulary) i przystąpić do realizacji zadania. Efekty zazwyczaj są widoczne po tygodniu. Gdy natomiast urządzenie do oprysków ulegnie awarii i konieczna będzie wymiana części, to warto zapoznać się z ofertą firmy Pima-Agro.

- Advertisment -

Dzień Ziemi w Geosferze

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli skorzystać ze strefy ekologiczno-edukacyjnej oraz uczestniczyć w warsztatach. W piątek,...

Kolizja trzech na ul. Wysoki Brzeg

Na ulicy Wysoki Brzeg doszło do kolizji trzech aut osobowych. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W piątek, 26 kwietnia na ulicy wysoki Brzeg po...

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...