REKLAMA

Każde stanowisko w danej pracy opiera się na poszczególnych obowiązkach, jakie powinien wykonać zatrudniony na nim pracownik. Ostatnio popularnym zawodem jest kierownik projektu, menadżer projektu. Jest to funkcja, o której często słyszy się przede wszystkim w większych korporacjach. Project manager jest osobą posiadające kwalifikacje na kierowanie wieloma zadaniami.

Kierownik projektu

Kierownik projektu inaczej zwany również Project Manager to osoba, która jest odpowiedzialna za dany projekt w przedsiębiorstwie, firmie. Projekt może dotyczyć na przykład otwarcia centrum handlowego, wdrożenia aplikacji bankowej, stworzenia strony, sklepu internetowego itp. Kierownik projektu musi tak zarządzać poszczególnymi etapami projektu, by w ostateczności zakończyć go w danym terminie, a także jednocześnie spełnić wszystkie oczekiwania klienta zlecającego przedsięwzięcie. Osoba odpowiedzialna za konkretne zadanie powinna planować cały cykl tworzenia projektu oraz dbać o osiągnięcie poszczególnych rezultatów tak by spełniały także jakościowo oczekiwania klienta.

Menadżer projektu dba o całościową obsługę danego przedsięwzięcia, począwszy od zebrania odpowiedniego zespołu, przeszkolenia go poprzez zrządzanie koordynacją wykonywanych przez niego prac. Dba również o zapewnienie pomocy pracownikom w danych zadaniach tak by końcowy efekt systemu był wykonany prawidłowo.

Jak zostać kierownikiem projektu?

Aby zostać kierownikiem projektu, warto ukończyć specjalistyczną uczelnię w zakresie zarządzania projektami. Kierownik projektu powinien posiadać także specjalistyczne szkolenia, certyfikaty takie jak CAMP (Certified Associate in Project Management) czy też IPMA D (International Project Management Association). Poza tym na stanowisko kierownika liczą się także takie cechy i umiejętności jak skuteczna komunikacja, zarządzanie ludźmi, motywowanie ludzi, umiejętność planowania, dobra organizacja pracy, umiejętność pracy pod presją, odpowiedzialność, samodzielność, kreatywność, charyzma. Osoba zarządzająca projektem musi również znać język angielski i posiadać analityczny umysł.

Stanowisko Project managera wymaga także dużego doświadczenia ze strony kandydata. Osoba taka powinna mieć już zrealizowanych kilka projektów, w których była za nie odpowiedzialna. Warto tu podkreślić ze kierownik projektu w swoim CV powinien także mieć doświadczenie w zakresie podstawowej znajomości programowania.

Podsumowanie

Project Manager to osoba, która jest odpowiedzialna za wykonywanie danych procesów projektowych. Zarządza wieloma etapami projektu. Odpowiada za planowanie, koronowanie, ocenianie. Jest to bardzo odpowiedzialne, sumienne  stanowisko, które wymaga wielu lat doświadczenia. Dana osoba, która odpowiada za realizacje celów projektowych, najczęściej posiada wiedzę w zakresie finansów, IT, zarządzania projektami. Warto rozwijać się także samemu w dziedzinie zarządzania projektami czytając różne branżowe książki czy zdobywając wiedzie ze szkoleń dostępnych w internecie. Kierownik projektu jest też intratnym zwodem w dzisiejszych czasach. Warto jednak pamiętać, że przede wszystkim zainteresowanie i specjalistyczna wiedza w tym zakresie zagwarantują nam sukces na zdobyciu tego stanowiska.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki