REKLAMA

Osoby, które myślą o wzięciu do domu psa, z reguły rozważają wybór rasy biorąc pod uwagę kwestię tego, jak mocno angażująca będzie codzienna opieka nad nim, a także podejście psa do ludzi, w szczególności dzieci oraz innych zwierząt. Każda rasa posiada określone predyspozycje, na podstawie których można ocenić, czy dany pies będzie dla nas odpowiedni, a raczej czy my jako właściciele będziemy w stanie sprostać jego oczekiwaniom i zaspokoić jego potrzeby. Dziś podpowiemy, czym się kierować, wybierając psa dla siebie.

 

Aktywność

 

To pierwsza rzecz, którą przyszli właściciele zwykle analizują, zastanawiając się nad wyborem rasy psa dla siebie. Psy wymagające dużej dawki ruchu, bardzo aktywne, uwielbiające spędzać czas na dworze, wymagać będą od nas poświęcenia sporej części czasu na to, aby dać czworonogowi upust jego energii. Spacery, jogging, pływanie, sporty typu frisbee, agility to absolutna podstawa ich codziennego grafiku, dlatego jeśli zdecydujemy się na rasę aktywną, musi z pełną odpowiedzialnością przyjąć do wiadomości fakt, że musimy przeznaczyć codziennie przynajmniej godzinę na zaspokojenie psiej potrzeby ruchu. Wśród  ras bardzo aktywnych wymienić można przede wszystkim psy pasterskie takie jak Australian Cattle Dog, owczarek australijski, welsh corgi, a także terriery, wyżły, beagle, dobermany, husky syberyjski. Przyjmując pod swój dach psa wyżej wymienionej rasy musi mieć świadomość, iż codzienny ruch będzie podstawą ich aktywności i naszym obowiązkiem bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe. Jeśli pies nie otrzyma odpowiedniej dawki ruchu, będzie próbował spożytkować energię w inny sposób, który niekoniecznie będzie nam odpowiadał. Efektem może być na przykład kopanie dziur w ogródku, niszczenie przedmiotów w domu czy nawet zachowania agresywne wobec ludzi i zwierząt.

 

Zobacz także: hodowla Australian Cattle Dog

 

Przyjazność wobec dzieci i zwierząt

 

Osoby, które poszukują psa rodzinnego, łagodnego, który sprawdzi się w domu z dziećmi czy innymi zwierzętami, powinny rozważyć takie rasy jak golden retriever, labrador, beagle, basset hund, buldog angielski czy samojed. Oczywiście sam fakt, iż psy danej rasy uznawane są łagodne wobec dzieci i zwierząt nie powinien opiekunów zwalniać z obowiązku odpowiedniej socjalizacji czworonoga, dzięki której pies nabierze delikatności i wyczucia, a także nauczy się, jak reagować na poszczególne gesty, zwłaszcza w wykonaniu małych dzieci. Brak socjalizacji na wczesnym etapie oraz brak kontaktu z dziećmi może skutkować tym, iż pies zwyczajnie nie będzie wiedział, jak się może wobec “małego człowieka” zachować.  W trakcie socjalizacji należy wyczulić psa na dotyk dziecka. Ten może czasem spontanicznie chcieć pogłaskać pupila, czasem pociągnąć za ucho, co może zaskoczyć psa i wywołać nieprzewidzianą reakcję. 

 

Gubienie sierści

 

Kolejną kwestią, która jest niezwykle ważna dla wielu przyszłych właścicieli psów, jest gubienie sierści. Osoby, które ze względów estetycznych lub zdrowotnych (alergie) poszukują psa gubiącego mało sierści lub nie gubiącego jej w ogóle, powinny zainteresować się takimi rasami jak: pudel, bichon frise, yorkshire terrier, cairn terrier, sznaucer miniaturowy, maltańczyk, nagi pies meksykański, grzywacz chiński czy basenji. 

 

Wybierając  psa do domu warto wziąć pod uwagę powyższe aspekty, aby mieć pewność, że będziemy w stanie zarówno zaspokoić potrzeby psa, jak i spełnić własne oczekiwania.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem https://keepcool.pl/

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki