niedziela, 19 maja, 2024

Jak wliczać rachunki za prąd w koszty prowadzenia działalności gospodarczej prowadząc firmę w domu?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak wliczać rachunki za prąd w koszty prowadzenia działalności gospodarczej prowadząc firmę...

Jak wliczać rachunki za prąd w koszty prowadzenia działalności gospodarczej prowadząc firmę w domu?

- Advertisement -

Prowadząc firmę w domu, z powodzeniem można wliczać w jej koszty wydatki związane z eksploatacją pomieszczenia, przeznaczonego na cele firmowe wyliczając proporcjonalnie do jego metrażu cześć wysokości czynszu czy opłat za ogrzewanie. Nieco bardziej problematyczną kwestią staje się jednak rozliczanie zużytej energii elektrycznej. Istnieje jednak rozwiązanie pozwalające dokonać tego zgodnie z prawem, nie narażając się na nieprzyjemności podczas kontroli skarbowej.

Kiedy rachunki za prąd można wliczyć w koszty prowadząc firmę w domu?

Aby móc uznać wydatki związane z utrzymaniem lokalu mieszkalnego do kosztów prowadzenia firmy według interpretacji Izby Skarbowej należy przede wszystkim wydzielić pomieszczenie lub obszar, który wykorzystywany jest wyłącznie do celów firmowych. Musi być to więc oddzielnie pomieszczenie czy też kondygnacja budynku niewykorzystywane również na potrzeby osobiste.

Mając wydzieloną określoną powierzchnię przy większości rachunków łatwo więc wyliczyć stosunkowo jaka ich część może być uznana za koszt prowadzenia firmy. Niestety metoda ta nie sprawdzi się w przypadku rachunków za prąd. Organy podatkowe mogą bowiem podważyć słuszność odliczania np. 10/70 ich wysokości na podstawie metrażu pomieszczenia, w którym prowadzona jest w domu firma, uznając, iż udział zużycia energii elektrycznej przez firmę do tego ile jest go zużywanego na potrzeby pozostałej części lokalu mieszkalnego, jest nieproporcjonalny.

Podlicznik prądu rozwiązaniem na rozliczanie rachunków za prąd w firmie prowadzonej w domu

Rozwiązaniem pozwalającym na uniknięcie kar związanych z wątpliwościami co do słuszności wielkości wliczanej części rachunków za energię elektryczną w koszty prowadzenia firmy jest podlicznik prądu, zainstalowany w części lokalu mieszkalnego, wykorzystywanej do celów firmowych.

Podlicznik prądu jest urządzeniem działającym niemal identycznie jak klasyczny licznik prądu, z tą różnicą, że mierzy on zużycie energii elektrycznej w danym pomieszczeniu. Dzięki temu można bez żadnych wątpliwości określić jaka część zużytej w ciągu miesiąca energii elektrycznej została faktycznie wygenerowana przez działalność gospodarczą.

Jak zamontować podlicznik prądu w domu?

Choć nieformalny montaż podlicznika w domu nie jest w żaden sposób regulowany przez przepisy, jego zainstalowanie wymaga jednak skonsultowania się z zakładem energetycznym. Chcąc zamontować podlicznik w sposób formalny, należy natomiast wystąpić z takim wnioskiem do elektrowni, wymaga to bowiem rozdzielenia instalacji elektrycznej w lokalu na poszczególne fazy, w których rozliczane będzie zużycie energii elektrycznej i podpisania aneksu do umowy, a co za tym idzie poniesienia związanych z tym kosztów.

Ile będzie kosztował montaż podlicznika w domu?

Koszty związane z zamontowaniem podlicznika prądu w domu zależą od tego, czy ma być on zamontowany nieformalnie, czy też formalnie. W pierwszym przypadku wiążą się one przede wszystkim z zakupem urządzenia, którego cena może wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Do tego należy także doliczyć wynagrodzenie dla elektryka, wynoszące mniej więcej około 100 złotych. Natomiast w drugim mogą one wynosić nawet ponad 1000 złotych. Bez względu jednak na koszty, podlicznik prądu jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż wyliczanie proporcjonalnie z rachunków za energię elektryczną kwoty za jej zakup, która następnie wliczona będzie w koszty prowadzenia firmy w domu.

- Advertisment -

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak o niej mówić tym, do których jestem posłany? Najchętniej to,...

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat w Unii Europejskiej, a w dalszym ciągu wygrywa kłamstwo,...

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie wówczas na terenie współczesnego Jaworzna kształtuje się trwałe osadnictwo,...