Uczniowie z SP. 18 nową obsadą redakcji Jaw.pl w ramach dnia przedsiębiorczości

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie odwiedzili naszą redakcję w ramach dni przedsiębiorczości. Czwórka chętnych ósmoklasistów przejęła na chwile stery w Jaw.pl. Jedni zostali operatorami, drudzy dziennikarzami, a każdy mógł sprawdzić się w roli prezentera.

Uczniowie SP. 18 im. Tadeusza Kościuszki z Ciężkowic przybyli do naszej redakcji, aby w ramach dni przedsiębiorczości, zobaczyć, na czym polega praca w lokalnej redakcji. Każdy z nich ma różne zainteresowania, jedni chcą zostać tatuatorami, a inni planów jeszcze nie mają, ale z naszej czwórki chętnych znalazła się dwójka, która plany zawodowe ma powiązane, właśnie z pracą w redakcji. Magda chce zostać w przyszłości operatorem kamery, a Mikołaj założyć własną firmę z montażem filmowym.

Po pierwszym zapoznaniu oraz szybkiej teorii połączonej z ciekawostkami dotyczącymi tego zawodu przeszliśmy do praktyki. Posadziliśmy uczniów przed kamerą na tzw. green screenie i jako prezenterzy telewizyjni musieli zapowiadać wiadomości Jaworexpress. Szybko okazało się, że to nie taka prosta sztuka, a kamera potrafi jednak zestresować. Prędko idący prompter z tekstem, oko kamery skupione na nas i zwykłe, wydawałoby się proste czytanie, staje się czymś arcytrudnym, więc nie obyło się bez pomyłek i powtórek.

Następnie szybki podział na role i tym samym Magda została operatorem, Mikołaj dziennikarzem, a Oliwia z Jakubem gośćmi naszego studia. A Skoro Mikołaj został dziennikarzem, to musiał nagrać także komentarz do materiału, z czym poradził sobie bardzo dobrze. Dwa proste pytania od Mikołaja do kolegów o wyborze przyszłej szkoły oraz swoich zainteresowaniach dały nam ładny materiał dziennikarski. Magdalena została szybko przeszkolona przez naszego operatora Bogdana i starała się, jak mogła, aby zachować odpowiedni kadr, jeszcze przednią dużo nauki, ale pierwszy krok w stronę operatorki został wykonany.

Po takiej dawce pracy w redakcji zapytaliśmy ich, włącznie z Panią doradcą zawodowym, czym dla nich jest przedsiębiorczość i usłyszeliśmy kilka ciekawych odpowiedzi. Dla tych młodych osób przedsiębiorczość to nic innego jak planowanie przyszłości, chęć rozwoju, budowanie własnej marki czy firmy od podstaw i tworzenie coś swojego. W podobnym tonie mówi Pani doradca zawodowy, mówiąc o samorealizacji i dążeniu do postawionych sobie celów.

Obecnie nie uważają się za przedsiębiorcze osoby, ale są zmotywowani do tego, aby do niej dążyć, bo wiedzą, że stać ich na to. Pani doradca mówi natomiast, że już w tak młodym wieku wiedzą czego chcą i są nakierowani na swoją przyszłość, mają pomysły, do jakich szkół dalej się wybrać, więc na tym etapie życia uważa ich za przedsiębiorcze osoby.

Co równie interesujące w przyszłości planują zakładać własne działalności gospodarcze, uważając, że jest to najlepszy pomysł na pracę.

Kolejne młode pokolenie miało szanse zobaczyć, jak wygląda praca w redakcji od kuchni, kto wie, może za parę lat to oni będą jaworznickimi, lokalnymi dziennikarzami, operatorami lub prezenterami telewizyjnymi.

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki