piątek, 26 kwietnia, 2024

Jakie metody rekrutacji wyróżniamy?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJakie metody rekrutacji wyróżniamy?

Jakie metody rekrutacji wyróżniamy?

- Advertisement -

Niejedna gałąź gospodarki narzeka w Polsce na brak wykwalifikowanych pracowników. Gdy coraz trudniej o znalezienie odpowiedniego specjalisty, kluczową rolę odgrywa skuteczny proces rekrutacji. Jakimi metodami odbywają się rekrutacje we współczesnych przedsiębiorstwach? Czy warto skorzystać z outsourcingu?

Najpopularniejsze metody rekrutacji

Współczesne metody rekrutacji można podzielić ze względu na sposób poszukiwania pracowników. Weryfikacja ich kwalifikacji stanowi odrębną kwestię. Do powszechnie wykorzystywanych przez rekruterów metod należą:

  • ogłoszenia o pracę – zamieszczane przede wszystkim na portalach branżowych oraz stronach firmowych,
  • direct search – poszukiwania wśród kandydatów pasywnych, czyli teoretycznie aktualnie nie poszukujących pracy, na przykład przez media społecznościowe takie, jak Linkedin lub GoldenLine,
  • rekomendacje – rekrutowanie kandydatów polecanych przez dotychczasowych pracowników bądź współpracowników,
  • targi pracy – wyszukiwanie talentów z jednoczesną prezentacją przedsiębiorstwa jako przyjaznego pracodawcy,
  • rekrutacja wewnętrzna – poszukiwanie optymalnych kandydatów wśród pracowników dotychczas zatrudnionych na innych stanowiskach,
  • rekrutacja przez fora branżowe – metoda zbliżona do direct search, obejmująca przede wszystkim stanowiska specjalistyczne i eksperckie.

Za pojęciem metod rekrutacji mogą się również kryć techniki rekrutacyjne, takie jak spotkania rekrutacyjne, assessment center, testy kwalifikacji i wiele innych wykorzystywanych przez współczesnych specjalistów z dziedziny HR.

Rekrutacje stałe i tymczasowe

Kolejny podział metod rekrutacji obejmuje rekrutacje stałe i tymczasowe. W pierwszym przypadku przedsiębiorstwa poszukują kandydatów, z którymi docelowo pragną podjąć współpracę na dłużej, najczęściej czas nieokreślony. Rekrutacje tymczasowe zgodnie ze swoją nazwą obejmują pracowników zatrudnionych na zastępstwo lub sezonowo, zgodnie z zapotrzebowaniem. Ten drugi model jest charakterystyczny dla branż sezonowych, na przykład turystyki, gastronomii, hotelarstwa, rolnictwa czy budownictwa.

Outsourcing rekrutacji

Z punktu widzenia przedsiębiorstwa poszukującego pracowników istnieje jeszcze jeden podział dotyczący metod rekrutacji. Firmy posiadające rozbudowane działy HR często przeprowadzają proces rekrutacji na własną rękę od A do Z – od poszukiwania kandydatów, przez ich weryfikację, po negocjacje warunków zatrudnienia. W ostatnich latach na popularności zyskuje rozwiązanie alternatywne, czyli outsourcing rekrutacji.

Takie usługi świadczą wyspecjalizowane agencje – na polskim rynku na przykład LeasingTeam. Firma oferuje kompleksowe usługi z zakresu rekrutacji, w tym:

  • rekrutacje stałe,
  • rekrutację pracowników tymczasowych,
  • rekrutacja pracowników z zagranicy,
  • transgraniczne delegację pracowników.

Outsourcing sprawdza się więc zarówno przy rekrutowaniu specjalistów, jak i pracowników tymczasowych. Niewątpliwą zaletą tego modelu jest oszczędność czasu i kosztów. Agencje mają dobre rozeznanie na rynku pracy, dysponują własnymi bazami kandydatów i profesjonalnymi narzędziami rekrutacyjnymi ułatwiającymi zatrudnienie najlepszych.

- Advertisment -

Dzień Ziemi w Geosferze

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli skorzystać ze strefy ekologiczno-edukacyjnej oraz uczestniczyć w warsztatach. W piątek,...

Kolizja trzech na ul. Wysoki Brzeg

Na ulicy Wysoki Brzeg doszło do kolizji trzech aut osobowych. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W piątek, 26 kwietnia na ulicy wysoki Brzeg po...

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...