REKLAMA

Każdy, kto zamierza przyjechać do Poznania, na pewno dotrze na Stary Rynek, zobaczy imponujący ratusz, słynne na całą Polskę koziołki oraz zachwyci się kolorowymi fasadami kamienic. Choć te klasyczne poznańskie atrakcje na pewno trzeba odwiedzić, to mając więcej czasu, warto też zapoznać się z innymi mniej znanymi miejscami, których w stolicy Wielkopolski nie brakuje.

Pod czujnym okiem Pana Peryskopa

Pan Peryskop to schematyczna czarna postać z jednym wielkim okiem obserwującym przechodniów. Życie zawdzięcza poznańskiemu artyście, dzięki któremu w wersji graficznej pojawił się na murach, by po jakimś czasie objawić się mieszkańcom i turystom, jako trójwymiarowa figurka umieszczana w różnych miejscach miasta. Można go zobaczyć na gzymsach i parapetach kamienic, skąd patrzy na przechodniów, wywołując uśmiech na ich twarzach. O jego rosnącym znaczeniu świadczy fakt, że w 2018 roku zamieszkał nawet w korytarzach urzędu miejskiego, witając wszystkich, którzy odwiedzają tutejszy Wydział Kultury. Spacer poznańskimi uliczkami śladami Pana Peryskopa może być doskonałą zabawą oraz wstępem do odkrycia interesujących miejsc, których nie ma w przewodnikach.

Inne oblicze miasta

Poznań oprócz tego, że może się poszczycić cennymi zabytkami i architektonicznymi perełkami, oferuje też wiele ciekawych dzieł z gatunku street-artu i świata reklamy. Prace zarówno zagranicznych, jak i lokalnych artystów łatwo można zlokalizować dzięki wydawanej tu mapie, w której zaznaczono nie tylko duże znane murale, ale też mniejsze graffiti, stare szyldy reklamowe oraz działające reklamy neonowe. Sztuka uliczna i klimatyczne neony na pewno będą ciekawą alternatywą dla klasycznego zwiedzania miasta.

W rytmie czasu

Zlokalizowany nad Jeziorem Maltańskim rekreacyjno-sportowy ośrodek Malta znany jest wszystkim poznaniakom i wielu turystom. Od 2003 roku można tu zobaczyć stworzony przez młodych artystów Ogród Czasu, w którym znajduje się pięć słonecznych zegarów. Różnią się konstrukcją, stylem i formą, a oryginalne nazwy dodatkowo intrygują i zachęcają do kontemplacji upływu czasu i przemijania.

Poznań w miniaturze

Na wielbicieli historii, ciekawych opowieści i kunsztu modelarzy czekają w Poznaniu wspaniałe makiety przedstawiające miasto w X i XVII wieku. Znajdujące się w podziemiach klasztoru Franciszkanów wystawy, pozwalają przenieść się w dawne czasy i wyobrazić sobie życie wcześniejszych pokoleń. Doskonałe wykonanie makiet, dbałość o szczegóły oraz wzbogacenie pokazów efektami specjalnymi to wspaniała rozrywka dla turystów w każdym wieku.

Powiew modernizmu na Starym Mieście. Hotel Altus w Poznaniu

Będąc w Poznaniu, warto też zobaczyć zbudowany w drugiej połowie XX wieku kompleks 12-kondygnacyjnych biurowców, które powstały w miejscu zniszczonych w czasie wojny kamienic przy ulicy Święty Marcin. Obok modernistycznych wieżowców nie da się przejść obojętnie, a rewitalizacja tego miejsca oraz dogodne położenie w centrum miasta to duży potencjał na przyszłość. Już teraz dla każdego, kto chce mieć w zasięgu ręki Stare Miasto hotel Poznań Altus, który otworzono w jednym z biurowców, stwarza możliwość komfortowego noclegu w ciekawej dzielnicy. To świetne miejsce do rozpoczęcia wędrówki śladami mało znanych poznańskich atrakcji.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki