Czemu sesje Rady Miejskiej w Jaworznie odbywają się w dalszym ciągu zdalnie? Na pytanie, które zadaje sobie wielu mieszkańców miasta, odpowiada przewodniczący rady, Tadeusz Kaczmarek.

REKLAMA

Rada Miejska w Jaworznie, mimo zdjęcia większości pandemicznych obostrzeń, w dalszym ciągu – od kwietnia 2020 roku – obraduje w trybie zdalnym. Inne miasta, mimo wprowadzenia początkowo takiego trybu, już przed kilkoma miesiącami powróciły do obrad stacjonarnych. Jaka jest tego przyczyna – tłumaczy Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący rady.

Jak twierdzi Kaczmarek, decyzja o kontynuacji obrad zdalnych zapadła po konsultacji z przewodniczącymi klubów rady miejskiej, którzy opowiedzieli się za kontynuowanie obrad w trybie zdalnym.

– Ostatnie dwa lata były dla nas wszystkich czymś nowym i zaskakującym. Pandemia koronawirusa przeorganizowała pracę w wielu branżach, również w samorządach, a w końcu w funkcjonowaniu Rady Miejskiej w Jaworznie. Pomimo utrudnień działaliśmy na rzecz mieszkańców, podejmując rozwijające i wspierające jaworznian i miejskich przedsiębiorców uchwały. Pomimo tego, że nie spotykaliśmy się osobiście, a tylko zdalnie, wszystkie zadania postawione przed Radą Miejską zostały zrealizowane.

– Kiedy zniesione zostały obostrzenia związane z koronawirusem, a sala obrad przestała pełnić funkcję Punktu Recepcyjnego dla obywateli Ukrainy, którzy trafili do naszego miasta, zwróciłem się z pytaniem do przewodniczących klubów radnych Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość oraz Jaworzno Moje Miasto, by wypowiedzieli się o ewentualnym powrocie do przeprowadzania sesji stacjonarnie. Przewodniczący wszystkich klubów jako przedstawiciele radnych opowiedzieli się za dalszym prowadzaniem sesji w formule zdalnej.

– Szanuję głos przewodniczących klubów, dlatego do tej pory obrady sesji odbywają się za pośrednictwem narzędzi elektronicznych w formie zdalnej. O zdanie spytałem również prezydenta miasta Pawła Silberta, który już początkiem tego roku zgłaszał gotowość do uczestnictwa w stacjonarnych obradach Rady Miejskiej w sali obrad.

– W naszej ostatniej rozmowie pan prezydent potwierdził swoje zdanie i szanuje uzgodnienia i wynikające z nich moje decyzje, jako przewodniczącego Rady.

– Przypominam, że nadal w mocy jest ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która mówi o możliwości zdalnego podejmowania uchwał i zdalnego trybu odbywania obrad – tłumaczy Kaczmarek.

źródło: MCKiS Jaworzno

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ