sobota, 18 maja, 2024

Jak działa skup złomu?

Jak działa skup złomu?

- Advertisement -

Każdy choć raz słyszał nazwę skup złomu lub skup metalu. Jednak co tak naprawdę jest tam skupowane i na czym polega działalność takiego miejsca? Bardzo często skup metali kojarzy się z wielkim placem zapełnionym różnymi rzeczami. Czy tak jest naprawdę? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wygląda skup złomu.

Czym właściwie jest złom?

Skup złomu, jak sama nazwa wskazuje, skupuje złom. Jednak czym dokładniej jest złom? W skrócie są to wszelkie metalowe części, które można ponownie wykorzystać po poddaniu ich recyklingowi. Podział złomu na 3 różne grupy odbywa się ze względu na materiał. Mówimy o złomie stalowym, żeliwnym, metali nieżelaznych i użytkowym.

Wiele firm decyduje czy przyjmuje każdy rodzaj złomu, czy specjalizuje się w którymś konkretnym. Na stronie stellmet.pl znajdziesz ofertę skupu złomu obejmującą węgliki spiekane, stal szybkotnącą, metale szlachetne i rzadkie, cynę i nikiel, stal stopową, srebro, tytan, pallad, platyna oraz wolfram. Każdy rodzaj metalu jest osobno wyceniany przez skup.

Największymi klientami skupu metali są zazwyczaj duże zakłady, które produkują wiele metalowych odpadów oraz gminy, które po sortowaniu śmieci decydują, co nadaje się do skupu złomu. Oczywiście każdy może udać się do skupu metalu i sprzedać dużo mniejsze przedmioty.

Co się dzieje ze złomem po sprzedaży?

Sprzedaż złomu to najczęściej ostatni element, który interesuje sprzedającego i nikt raczej nie zastanawia się, na czym właściwie polega istota działania skupu. Samo skupowanie złomu od osób, które chcą się go pozbyć, nie zapewniłoby jego funkcjonowania.

Z tego względu w skupie każdy materiał musi zostać dokładnie posortowany, by oddzielić metale od różnych innych odpadów. Nie zawsze zdarza się tak, że cały element może przejść do dalszego etapu. Wtedy już na tym pierwszym etapie zostają one oddzielone.

Gdy już docelowy metal został oddzielony, należy go rozdrobnić i stopić. Ten etap pozwala otrzymać produkt, który jest najbardziej pożądany w skupie metali. Do pełnego efektu pozostaje jedynie oczyścić metal. Te etapy to de facto zakończenie procesu recyklingu złomu. Otrzymane metale mogą zostać sprzedane firmie, która opiera produkcję na danym metalu. Takie postępowanie dobrze wpływa na środowisko, gdyż zamiast wyrzuconych śmieci, ktoś może ponownie wykorzystać dany metal dla swoich potrzeb.

Gdzie znajdują się metale, które można sprzedać na złom?

W przypadku wielu rzeczy codziennego użytku nawet nie wiemy, że w mniejszym lub większym stopniu są one złożone z metali, które można sprzedać do skupu złomu. Chociażby z tego względu warto przed wyrzuceniem jakiejkolwiek rzeczy upewnić się, czy nie ma w niej takich elementów. Przede wszystkim takie zachowanie to bardzo duży krok w stronę ekologii i ponownego użycia materiałów.

Zgodnie z informacjami na stronie https://www.stellmet.pl/ metale nadające się do skupu znajdziemy w matrycach lub wiertłach (węglik spiekany), lotkach do darta (wolfram), prętach i drutach (cyna i nikiel) czy katalizatorach samochodowych (platyna). Jeśli nie jesteś pewien co do dokładnego składu niektórych przedmiotów, skontaktuj się ze skupem metali, a otrzymasz fachową pomoc oraz doradztwo. Po uprzednim kontakcie ze skupem złomu możliwy jest także odbiór złomu bezpośrednio od klienta, jeśli ten nie ma łatwości oraz możliwości dostarczenia przedmiotów do skupu.

Podsumowując, sprzedaż złomu może zarówno być opłacalna, jak i mieć bardzo dobry wpływ na ekologię oraz świadomość ekologiczną społeczeństwa. Dotyczy to nie tylko recyklingu, ale także utylizacji pewnych elementów, które mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ nawet na ludzi.

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...