sobota, 18 maja, 2024

Na czym polega i czym jest BIM?

Na czym polega i czym jest BIM?

- Advertisement -

Termin BIM to skrót od Building Information Model – model informacji o budynku lub modelowanie informacji o budynku, jeśli chodzi o proces lub technologię.

Na czym polega i czym jest BIM?

Mówiąc o technologii BIM, najczęściej mamy na myśli tworzenie w wyspecjalizowanych programach geometrii 3D budynku wraz z powiązanymi informacjami atrybutowymi (np. materiał, artykuł czy cena). Model BIM budowany jest zgodnie z zasadą projektowania obiektowego, czyli składania złożonego modelu z elementów, z których każdy należy do własnej klasy – okien, ścian, stropów, zbrojenia itp. Klasa elementu określa zestaw właściwości i zachowanie elementu. W ten sposób model BIM można nazwać kopią budynku w środowisku wirtualnego komputera. Wraz z upowszechnieniem się technologii BIM wykorzystanie modelu informacyjnego rozprzestrzenia się już na inne etapy cyklu życia obiektu budowlanego. Więcej informacji – bryla.pl.

BIM – podstawowe informacje

Technologia BIM polega na budowie jednego lub więcej dokładnych wirtualnych modeli konstrukcji w formie cyfrowej. Zastosowanie modeli ułatwia proces projektowania na wszystkich etapach budowy, zapewniając większą kontrolę niż procesy ręczne. Szczegółowe modele informacyjne zawierają dokładne dane geometryczne oraz wszystkie dane niezbędne do instalacji, produkcji i pracy w całym procesie budowy. Ta definicja BIM, zaczerpnięta z Handbook of BIM (Eastman, Teicholz, Sachs i Liston, 2011), obejmuje wszystko, od technologii po cały proces budowlany.

Zalety technologii BIM

  • Realizacja projektów w ramach harmonogramowania (brak przestojów i korekty błędów na budowie).
  • Poprawa jakości dokumentacji roboczej.

BIM pozwala zaplanować proces budowy i logistykę materiałów element po elemencie. Wszystko dostarczane jest na czas, zgodnie z harmonogramem, a same budynki montujemy z elementów dostarczanych codziennie. Ta praktyka została już wypracowana w Londynie, kiedy nowoczesne centrum biznesowe zostało „wpasowane” w centrum miasta, bez blokowania wąskich uliczek i bez ingerencji pracowników pobliskich budynków. W tej samej technologii na miejscu zniszczonych bliźniaczych wież powstaje najwyższy wieżowiec na półkuli zachodniej, World Trade Center o wysokości 541 m. Jednocześnie technologia sprawdza się zarówno przy nowych budynkach, jak i przy renowacji.

Dla miasta ważne jest nie tylko szybkie przenoszenie ludzi z przestarzałych zasobów mieszkaniowych do nowoczesnych mieszkań, ale także stworzenie komfortowej przestrzeni publicznej, jak najefektywniej wykorzystując środki finansowe zarówno w trakcie budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Jednymi z obiektów realizowanych z wykorzystaniem modeli informacyjnych są obiekty budowane na zamówienie państwa, np. stadiony. Zarządzanie procesami budowlanymi za pomocą modelu BIM pozwala zaoszczędzić do 20% czasu i do 15-20% kosztów. Ponadto dzięki BIM możesz osiągnąć większą wydajność na etapie eksploatacji projektu. Jednym z najlepszych przykładów z tej serii jest budowa wieżowca Shanghai Tower. BIM pozwolił na obniżenie kosztów operacyjnych o 850 mln dolarów, dzięki czemu klient zaoszczędził nie tylko na etapie budowy (zmniejszono koszty materiałów budowlanych o 58 mln USD), ale nadal oszczędza na zarządzaniu budynkiem.

- Advertisment -

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne prace remontowe. W związku z tym nastąpi zmiana organizacji...

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 19 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele mieszkańcy Jaworzna będą mogli zrobić zakupy? Niedziele handlowe w 2024...

Książka – mocne wsparcie. Nowy projekt biblioteki

,,KSIĄŻKA- MOCNE WSPARCIE” to nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie skierowany do dzieci i młodzieży. Jest to dla nich okazja popracować na rozwojem...