Ceramika Bolesławiec – dlaczego jest tak wyjątkowa i niepowtarzalna?

REKLAMA

Miasto Bolesławiec już od wielu lat słynie z niepowtarzalnych wyrobów ceramicznych. To miejsce, w którym każde naczynie wytwarzane jest ręcznie, od formowania do procesu dekorowania. Dzięki temu już od lat zachwycają swoją wyjątkowością, nie tylko Polaków, ale również turystów z zagranicy. Dlaczego ceramika bolesławiecka jest tak wyjątkowa i niepowtarzalna? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Porcelana Bolesławiec – historia już od XVI wieku

Ceramika artystyczna Bolesławiec powstaje już od XVI wieku, a wszystko za sprawą położenia tego miasta. To dorzecze Kwisy i Bobru, gdzie zlokalizowane są ogromne złoża naturalnej gliny kamionkowej, wykorzystywanej do produkcji naczyń. Już na początku XVI wieku miejscowa ludność, posiadając glinę kamionkową, rozpoczęła produkcję naczyń na własne potrzeby, jednak widząc ogromne zapotrzebowanie, a także popularność naczyń, powstała pierwsza garncarnia na ul. Piaskowej. Co ważne, w Bolesławcu działała również szkoła ceramiczna, dlatego miasto to było jednym z liczących się ośrodków garncarskich w Europie. Do dnia dzisiejszego nie wiele zmieniło się w tej kwestii, Bolesławiec nadal pozostaje europejską stolicą ręcznie wytwarzanej ceramiki, która cechuje się niepowtarzalnością. Wszystko przez proces produkcji i wykonywane zdobienia, które nie sposób jest podrobić.

Manufaktura Bolesławiec – jak wygląda produkcja naczyń?

Ceramika z Bolesławca powstaje z naturalnych złóż kamionkowych wydobywanych w dorzeczu Bobru i Kwisy. Naczynia są formowane ręcznie, a następnie suszone i wstępnie wypalane w temperaturze 800 stopni Celsjusza. Kiedy już zostaną wstępnie utrwalone, następuje proces wykonywania unikatowych zdobień. Wszystko odbywa się ręcznie, dlatego trudno jest stworzyć dwa identyczne naczynia. Dekoracje malowane są ręcznie za pomocą pędzla oraz metodą stempelkową. Końcowy etap to zabezpieczenie dekoracji szkliwem i wypalanie ostateczne, które odbywa się w wysokiej temperaturze 1200 stopni Celsjusza. Taka temperatura pozwala na idealne zabezpieczenie naczyń, sprawia, że są one trwałe i odporne na uszkodzenia. Dodatkowo nadają się do podgrzewania w mikrofalówce, zapiekania w piekarniku, a także mycia w zmywarce. Należy również podkreślić, że naturalne złoża gliny kamionkowej wykorzystywane do produkcji sprawiają, że naczynia są ekologiczne i nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.

Ceramika Bolesławiec sklepy – jakie zdobienia znajdziemy?

Wyroby ceramiczne z Bolesławca to cała masa różnorodnych produktów, które charakteryzują się wyjątkowymi zdobieniami. Co istotne, w procesie produkcji wykorzystywane są farby nieszkodliwe dla człowieka i środowiska naturalnego. Wśród zdobień możemy wyróżnić niezwykłe małe kwiaty, groszki, kółka, zielone liście, czerwone maki, pawie oczka i wiele innych. Nieodłącznym elementem ceramiki bolesławieckiej jest kolor kobaltowy, który sprawia, że naczynia te są tak rozpoznawalne. Najważniejsza jest jednak niepowtarzalność zdobień, gdyż są one wykonywane w sposób ręczny, metodą stempelkową i za pomocą pędzla. Dzięki temu nie da się stworzyć dwóch identycznych naczyń. To wyjątkowość i trwałość, która sprawia, że produkty te cieszą się ogromnym zaufaniem już od wielu stuleci.

Bolesławiec ceramika wyprzedaż – gdzie kupić naczynia?

Poszukując idealnych naczyń, które sprawdzą się w kuchni oraz będą wyjątkowym prezentem dla najbliższych osób, warto jest spojrzeć na ceramikę Bolesławiec sklepu https://andyceramika.pl/. To zróżnicowana oferta, masa produktów i niskie ceny. Należy wiedzieć, że wśród wyrobów ceramicznych z Bolesławca znajdziemy nie tylko serwisy kawowe czy zastawy stołowe, ale także filiżanki, kubki o różnych pojemnościach, łyżki, wazy, półmiski, dzbanki, chlebaki, tace do serwowania czy naczynia do zapiekania. To ogromna ilość produktów. Co ważne, to nie tylko ceramika do kuchni, ale również masa ozdób np. wazony i figurki, a także artykuły świąteczne służące do dekoracji. Wybierając produkty wytwarzane w Bolesławcu można mieć pewność ich wysokiej jakości i trwałości. Są bezpieczne w kontakcie z żywnością, ekologiczne i łatwe do utrzymania w czystości, gdyż można je myć nawet w zmywarce. Manufaktura Bolesławiec to przede wszystkim wysoka jakość produktów, co potwierdza wielu zadowolonych klientów. Ogromna tradycja, doświadczenie i produkcja z zachowaniem wszelkich standardów sprawia, że są to naczynia niezawodne, których jakość zachwyci nawet najbardziej wymagających miłośników ceramiki.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki