sobota, 27 kwietnia, 2024

Od sadzonki do lasu. Film edukacyjny o gospodarce leśnej

Strona głównaEdukacjaOd sadzonki do lasu. Film edukacyjny o gospodarce leśnej

Od sadzonki do lasu. Film edukacyjny o gospodarce leśnej

- Advertisement -

Las od zawsze służył człowiekowi swoimi zasobami, zapewniał schronienie i żywność. Czy mamy świadomość tego ile pracy trzeba włożyć w utrzymanie i pielęgnację lasu, aby pełnił on wszystkie oczekiwane funkcje? Cykl programów edukacyjnych mówiących o gospodarce leśnej zaczynamy od momentu w którym powstaje las, czyli od etapu jego sadzenia.

Każdego roku Lasy Państwowe sadzą ok. 500 mln drzew. czyli średnio 1000 na minutę. Jednak zanim sadzenie będzie możliwe z nasionka musi wyrosnąć sadzonka. Lasy Państwowe w nowoczesny sposób realizują plan zalesienia. Pracownicy i pasjonaci lasu dokładają wszelkich starań, by proces przygotowania sadzonki był jak najlepszej jakości i aby z biegiem lat wyrastał z nich zdrowy i silny las. Szkółka kontenerowa w nadleśnictwie Kobiór powstała w 2015 roku, wcześniej na terenie Nadleśnictwa funkcjonowała w wersji tradycyjnej.

Po latach doświadczeń proces tworzenia sadzonek jest zmechanizowany, a przez to szybszy i dający lepsze efekty w postaci dobrze ukorzenionych i zdrowych sadzonek. Produkcja odbywa się w kilku etapach. Linia produkcyjna sadzonek składa się z części gdzie wsypuje się podłoże torfowe i odpowiednio je rozdrabnia, następnie podłożem wypełnia się specjalne kontenery. Do tak przygotowanego kontenera trafia nasiono. Ostatnim etapem jest przysypanie sadzonek perlitem, który zwiększa napowietrzenie gleby.

Na wiosnę, po okresie wzrostu sadzonek, są one transportowane do miejsc docelowych. Obecnie Leśnicy stawiają na różnorodność gatunkową lasu. Oprócz głównych gatunków lasotwórczych, czyli sosna, świerk, dąb i buk, szkółka zajmuje się sadzeniem drzew biocenotycznych, do których można zaliczyć drzewa owocowe, lipy, klony i jawory.

Bieżący sposób produkcji sadzonek niesie ze sobą wiele korzyści. Wykorzystanie nowoczesnej technologii gwarantuje większą przeżywalność, a odsetek przyjętych sadzonek z takiej szkółki jest o wiele wyższy niż w przypadku tradycyjnych metod. Dzięki kontenerom system korzeniowy rośliny jest zakryty, a przez to nie jest narażony na zmianę warunków atmosferycznych.

W pracy Leśników pod uwagę brany jest cały cykl życia drzewostanu. Postępują według idei sadzimy, chronimy i udostępniamy. Jeśli proces przygotowania sadzonek jest kontrolowany zwiększa to ilość tych które się przyjmują, a co za tym idzie skutecznie wpływa na efektywność procesu zalesienia.

Lasy Państwowe dzięki nowoczesnym technologiom i pracowitości Leśników są w stanie wyhodować kilka milionów rożnych sadzonek. Szkółki produkują rocznie 800 mln sadzonek drzew i krzewów leśnych, z czego połowa z nich to drzewa liściaste. Pod względem powierzchni lasów Polska znajduje się w europejskiej czołówce. Produkcja kontenerowa w takich miejscach zwiększa jakość materiału sadzeniowego i zapewnia jego trwałość. Więc jeśli spacerując po lesie natkniesz się na młody drzewostan, to teraz już wiesz jak wiele pracy i przemyślanych technologicznie ulepszeń stoi za tym procesem.

- Advertisment -

Dzień Ziemi w Geosferze

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli skorzystać ze strefy ekologiczno-edukacyjnej oraz uczestniczyć w warsztatach. W piątek,...

Kolizja trzech na ul. Wysoki Brzeg

Na ulicy Wysoki Brzeg doszło do kolizji trzech aut osobowych. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W piątek, 26 kwietnia na ulicy wysoki Brzeg po...

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...