REKLAMA

Toczenie CNC pozwala sprawnie i dokładnie wykonywać przedmioty z materiałów drewnopodobnych i z metali. Aktualnie coraz więcej firm korzysta z takiego rozwiązania. Obróbka CNC zapewnia powtarzalne procesy produkcyjne, zachowanie bezpieczeństwa operatorów maszyn i utrzymanie odpowiednich standardów w firmie. Co ciekawe, wyróżnić można kilka typów takiej obróbki. Jakie rodzaje są najbardziej popularne? O czym warto wiedzieć? Jaki typ obróbki CNC spełni oczekiwania firm i odbiorców?

Toczenie CNC pozwala sprawnie i dokładnie wykonywać przedmioty z materiałów drewnopodobnych i z metali. Aktualnie coraz więcej firm korzysta z takiego rozwiązania. Obróbka CNC zapewnia powtarzalne procesy produkcyjne, zachowanie bezpieczeństwa operatorów maszyn i utrzymanie odpowiednich standardów w firmie. Co ciekawe, wyróżnić można kilka typów takiej obróbki. Jakie rodzaje są najbardziej popularne? O czym warto wiedzieć? Jaki typ obróbki CNC spełni oczekiwania firm i odbiorców?

Toczenie CNC

Najprościej rzecz ujmując, obróbka CNC wiąże się z użyciem numerycznych urządzeń, które są sterowane komputerowo. Taka technologia z powodzeniem zrewolucjonizowała produkcję przedmiotów z metalu, drewna, półfabrykatów i materiałów drewnopodobnych. Precyzyjne maszyny zastąpiły pracę człowieka, która nie była z natury tak dokładna. Urządzenia nie potrzebują przerwy od pracy, nie męczą się i są odpowiednio zaprogramowane. Nie dziwi zatem fakt, że toczenie CNC stało się popularnym rozwiązaniem w wielu firmach.

Działania tego typu pozwalają uzyskiwać doskonałą dokładność, prędkość pracy, przewidywalność rezultatów i powtarzalność procesów. Produkcja może sprostać wciąż rosnącym oczekiwaniom odbiorców, a straty materiałów w firmach są mniejsze. Te zalety wpływają na spore oszczędności. Obróbka CNC zachowuje wysoką jakość pracy i spełnienie wymogów każdego przedsiębiorcy. Nie zapominajmy o tym, że toczenie CNC polega na nadaniu odpowiedniego kształtu danym materiałom. Z metalu mogą powstać nakrętki, śruby, tuleje, kątniki i wiele innych produktów. Są one przeznaczone do dalszej produkcji bardziej skomplikowanych wyrobów.

Rodzaje obróbki CNC

Obróbka materiałów może wiązać się z zastosowaniem różnorodnych metod. Są one zależne od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Toczenie pozwala wykonać przedmioty o kształcie stożka lub walca. Mniej regularne formy z kolei zapewnia wycinanie, ploterowanie i frezowanie. Pożądaną strukturę uzyskamy dzięki polerowaniu. Wszystkie te zadania wykonamy za pomocą technologii CNC. Wyróżniamy następujące rozwiązania:

  • Toczenie CNC – jest zaliczane do metod obróbki wiórowej. Materiał obrabiany ulega obracaniu, a tokarskie noże nadają mu odpowiednie kształty. Cały proces dotyczy odcinania kolejnych warstw, aż do osiągnięcia danego efektu. Obróbka wewnętrzna powierzchni to wytaczanie, a zewnętrzna – toczenie.
  • Ploterowanie – polega na docinaniu materiału po obrysie. Taka metoda znajduje zastosowanie przy elementach płaskich. Na stole roboczym w firmach znajdują się różnorodne blachy i płyty. Nie bez znaczenia jest fakt, że ploterowania pozwala na wywiercanie otworów. Zaawansowane modele obrabiają krawędzie detalu, np. używając uchylnego wrzeciona.
  • Frezowanie – to kolejny popularny rodzaj obróbki CNC. W tym wypadku elementem roboczym frezarki jest głowica wraz z ostrzami. Urządzenie stawia na ruch obrotowy i przesuwny. W trakcie frezowanie, opracowywany materiał porusza się. Wiele zależy jednak od zastosowanych głowic i ostrzy. Nowoczesne frezarki odznaczają się dokładnością w działaniu.

Jak widać, istnieje wiele ciekawych metod obróbki CNC.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki