REKLAMA

Smartfony i tablety to urządzenia przenośne, dzięki którym mamy możliwość surfowania po sieci czy grania w gry w dowolnym miejscu na Ziemi. Każde z nich posiada określone atuty i ograniczenia. Co lepiej wybrać: smartfon czy tablet? W poniższym artykule omawiamy najważniejsze różnice pomiędzy tymi urządzeniami.

Smartfon a tablet – najistotniejsze różnice

Smartfony i tablety działają na bardzo podobnych zasadach. Te pierwsze urządzenia zastąpiły tradycyjne telefony komórkowe, które służyły wyłącznie do dzwonienia. Oczywiście dziś podstawową funkcją smartfona również pozostaje wykonywanie połączeń głosowych, jednak liczba funkcjonalności, które oferują te nowoczesne urządzenia, jest zdecydowanie większa.

Za pośrednictwem najnowocześniejszych smartfonów, takich jak Xiaomi Redmi Note 9, możemy surfować po sieci, grać w rozmaite gry, korzystać z poczty elektronicznej i różnego rodzaju komunikatorów. Z racji tego, iż smartfony są wyposażone w znaczną ilość pamięci na dysku twardym i zaawansowane technologicznie aparaty, korzystając z nich, możemy tworzyć przepiękne zdjęcia oraz nagrywać filmy wideo w jakości Full HD.

W kontekście robienia zdjęć warto nadmienić, że osoby, które cenią sobie możliwość przechowywania fotografii w formie tradycyjnej, powinny sprawdzić, jak działa Instax Mini 11. Jest to specjalne urządzenie, które umożliwia błyskawiczne drukowanie zdjęcia wprost z urządzenia.

Na smartfonie możemy także przechowywać wszystkie potrzebne nam dokumenty w formacie .pdf oraz inne niezbędne materiały. Gdy omawiamy sposoby wykorzystania smartfonów, nie sposób nie wspomnieć o nawigacji GPS, która jest dziś nieodłącznym elementem podróżowania dla większości ludzi. Smartfon pełni także funkcję karty płatniczej – dzięki funkcji NFC możemy płacić swoim urządzeniem zbliżeniowo w sklepach bez konieczności zabierania ze sobą plastikowych dokumentów.

Podstawowa różnica między tabletem a smartfonem dotyczy rozmiaru obu tych urządzeń. Tablet zazwyczaj jest większy niż smartfon, zatem także waży nieco więcej. Podczas gdy do obsługi smartfona zazwyczaj wystarcza jedna ręka, w przypadku tabletu nie zawsze jest to możliwe. Z racji swojej budowy tablet jest polecany jako urządzenie przeznaczone do użytku w domu. Należy wskazać, że tablet równie dobrze może służyć nam także do wykonywania połączeń głosowych – wystarczy umieścić w nim kartę SIM, a będziemy mogli korzystać ze wszystkich funkcjonalności, które są dostępne w każdym smartfonie.

Kiedy warto kupić tablet?

Zakup tabletu będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy używać go do grania w gry czy oglądania filmów. Większy ekran niż na smartfonie sprawi, że będziemy mogli dostrzec rozmaite szczegóły, co zwłaszcza podczas rozgrywki ma szczególne znaczenie. 

Poza tym tablet może służyć nam do takich samych celów jak smartfon. Przyda się zatem do nagrywania filmów, nawigacji samochodowej czy do prowadzenia rozmów za pośrednictwem dedykowanych aplikacji. Wiele tabletów wyróżnia się tym, że posiadają one baterie o większej pojemności aniżeli smartfony, dlatego gwarantują dłuższy czas użytkowania na jednym ładowaniu. Osoby, które aktywnie korzystają z urządzeń elektronicznych, powinny zatem poważnie rozważyć kupno tabletu.

Jakie są wady i zalety smartfonów?

Najważniejsze zalety smartfonów są następujące:

 • kompaktowy rozmiar, który pozwala na przechowywanie urządzenia w kieszeni, 
 • mniejsza masa, 
 • stosunkowo prosta obsługa,
 • większość modeli posiada lepszy aparat niż tablety.

Do wad smartfonów zaliczamy:

 • niewielki ekran sprawia, że oglądanie filmów czy granie w wymagające gry jest mało komfortowe, 
 • czytanie ebooków na małym ekranie może być kłopotliwe.

Wady i zalety tabletów 

Zalety tabletów to:

 • większy rozmiar (co może być także wadą), 
 • możliwość wygodnego oglądania filmów, grania w gry czy używania zaawansowanych aplikacji,
 • lepsza bateria, 
 • łatwiejsza obsługa.

Z kolei najważniejsze wady tabletów to:

 • mało poręczne urządzenie, 
 • realizacja połączeń telefonicznych z wykorzystaniem tego urządzenia jest bardzo niewygodna,
 • trudniej robi się na nich zdjęcia,
 • aby móc korzystać z internetu, trzeba często kupić urządzenie ze specjalnym modułem 3G.
- REKLAMA -

Zewnętrzne linki