poniedziałek, 20 maja, 2024

Czym jest młodnik w lesie? Film edukacyjny o gospodarce leśnej

Strona głównaNewsCzym jest młodnik w lesie? Film edukacyjny o gospodarce leśnej

Czym jest młodnik w lesie? Film edukacyjny o gospodarce leśnej

- Advertisement -

Co się dzieje z drzewami po zasadzeniu? Jakie są dalsze losy sadzonki? I jak nazywa się ta faza wzmożonego i dynamicznego wzrostu drzew, która następuje w momencie osiągnięcia zwarcia przez młode drzewa?

Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną całościowo. Sadzonka po posadzeniu nie pozostaje sama sobie. Sadzenie drzew jest dopiero początkiem długiej drogi do powstania lasu. Przez ten okres Leśnicy doglądają rozwoju drzew na każdym etapie, prowadzą prace pielęgnacyjne i chronią drzewa. Kolejny odcinek serii edukacyjnych filmów opowie o następnym bardzo ważnym etapie czyli młodniku. Dowiemy się kiedy młode drzewka się nim stają oraz jak pracownicy Lasów dbają o jego zdrowy rozkwit.

Wiemy już jak wygląda proces powstawania sadzonek i sadzenie ich. Ale co dzieje się dalej. Sadzonki trzeba zabezpieczyć przed wpływem zwierząt, dla których młode drzewka są pożądaną przekąską. Lasy Państwowe używają do tego specjalnego repelentu, który jest niesmaczny dla zwierząt, a do tego posiada w składzie piasek, który skrzypi pod zębami i skutecznie je zniechęca. Po odpowiednim zabezpieczeniu posadzonych drzewek, zaczynają one wzrastać. W końcu osiągają zwarcie i możemy wtedy mówić o młodniku. Młodnik jest najbardziej dynamiczną fazą rozwoju drzewostanu. Jest to okres, w którym poszczególne drzewa wyraźnie oddziałują na siebie, konkurując o światło i przestrzeń życiową nad glebą oraz wodę i pokarmy w glebie. Faza młodnika trwa ok. 20-25 lat.

Kiedy drzewa zaczynają się ze sobą stykać Leśnicy rozpoczynają zabiegi pielęgnacyjne, silnie redukują zagęszczenie czyli liczbę drzew na hektarze. Jest to doskonała okazja do poprawy jakości młodnika. Największa redukcja liczby drzew następuje właśnie w fazie młodnika, gdyż na przestrzeni 10-15 lat usuwa się co najmniej co drugie drzewo. Intensywność redukcji liczby drzew powinna być taka, by po fazie młodnika pozostało ok. 3-4 tys. drzewek/ha. Dzięki odpowiednim sposobom gospodarowania młodnikiem, Leśnicy są w stanie dać większe szanse na rozwój drzewom, które są zdrowe, rosną szybciej i lepiej sobie radzą w walce o światło, a w przyszłości będą tworzyć nowy dorosły las.

Nowe pokolenie lasu może powstać na dwa sposoby z odnowienia naturalnego lub sztucznego. O odnowieniu naturalnym mówimy w przypadku gdy nasiona drzew trafiają do gleby bezpośrednio z drzew nasiennych. Oczywiście ten proces jest również kontrolowany przez Leśników. Aby zwiększyć szanse takiej uprawy przygotowuje się glebę oraz dba o odpowiednie rozmieszczenie drzew nasiennych.
A gdy drzewa zaczynają rosnąć również poddaje się je takim zabiegom pielęgnacyjnym jak przy odnowieniu sztucznym.

Przykład młodnika pokazuje nam jak mądrze prowadzona gospodarka leśna tworzy las. Dzięki naśladowaniu natury, czyli przerzedzaniu upraw i usuwaniu drzew chorych i słabszych, Leśnicy dbają o to aby dorosły las, w który ten młodnik się zmieni, był zdrowy i pełen surowca. Kiedyś następne pokolenia będą z tego surowca korzystać. Gospodarowanie lasem to ciężka praca, której efekty są widoczne dopiero po kilkudziesięciu latach.

 

Partnerem programu są Lasy Państwowe.

- Advertisment -

5. kolejka Jaworznickiej Ligi Szóstek Salos 2024

Za nami 5. seria zmagań w ramach rozgrywek JLS Salos 2024, co oznacza, że znajdujemy się już na półmetku rundy wiosennej. Miniona niedziela była...

Święto Rodziny 2024

Tegoroczne Święto Rodziny jak zwykle zorganizowało MCKiS, w parku na Podłężu. Świętowano w niedzielę 19 maja. Było to, co można nazwać „must have” jaworznickich...

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie, jakim jest "Noc w Teatrze" jest nowością, którą zainicjowało ATElier...