REKLAMA

Śruby trapezowe wraz z odpowiednimi nakrętkami to rozwiązania, które znajdują zastosowanie w budowie wielu maszyn i urządzeń. Jakie są ich rodzaje? Gdzie stosuje się śruby trapezowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Rodzaje śrub trapezowych

Śruby trapezowe to części maszyn, które są wykorzystywane jako element przenoszenia napędu w maszynach i urządzeniach. Ich nazwa wzięła się od tego, że są to mechanizmy obrotowe z gwintami o zarysie trapezowym. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że śruby trapezowe występują w dwóch podstawowych typach, a mianowicie jako metryczne oraz niesymetryczne. Śruby trapezowe metryczne (symetryczne) charakteryzuje uniwersalność, ponieważ są to rozwiązania umożliwiające pracę w obu kierunkach. W przypadku śrub trapezowych niesymetrycznych (pociągowych) możliwy jest natomiast jeden kierunek ruchu roboczego. W ich przypadku jednak zaletą jest możliwość pracy z dużym obciążeniem, a także zdecydowanie wyższa sprawność w porównaniu do śrub metrycznych.

Poruszając kwestię śrub trapezowych nie można pominąć również nakrętek trapezowych, które są niezbędne do ich prawidłowego działania. W tym przypadku wymienić należy 3 podstawowe typy nakrętek, a mianowicie:

  • cylindryczne, które pozwalają przenosić duże obciążenia, jednak ich ograniczeniem jest możliwość zastosowania wyłącznie w napędach o małych i średnich prędkościach;
  • z kołnierzem, które sprawdzają się w przypadku urządzeń w ciągłej eksploatacji;
  • sześciokątne, które są powszechnie stosowane w układach z możliwością zmiany pozycji w napędach ręcznych, ale mogą być również mocowane lub zaciskane.

Gdzie stosuje się śruby trapezowe?

Śruby trapezowe są powszechnie wykorzystywane w przekładaniach trapezowych, które są elementem wielu maszyn i urządzeń. Przykładem mogą być między innymi obrabiarki CNC, podnośniki gwintowe, czy prasy śrubowe. Śruby trapezowe metryczne mogą być stosowane również w urządzeniach o małych prędkościach, czego przykładem może być imadło. Śruby trapezowe niesymetryczne wykorzystuje się natomiast w napędach, które są eksploatowane w sposób ciągły.

Zalety śrub trapezowych

Popularność zastosowania śrub trapezowych wynika przede wszystkim z ich zalet. Zaliczyć do nich należy w głównej mierze szerokie możliwości zastosowania, ponieważ śruby trapezowe wykorzystuje się wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność zamiany ruchu obrotowego na ruch liniowy. Wśród zalet z pewnością należy wymienić również wytrzymałość, która wynika z faktu, że śruby trapezowe wytwarzane są z najwyższej jakości materiałów. W zależności od rodzaju śruby może to być stal, a nawet brąz, co pozwala zapewnić odpowiednie parametry pracy przekładni trapezowej. W tym miejscu warto podkreślić, że wytrzymałość śruby trapezowej wynika nie tylko z zastosowanego materiału, ale również technologii produkcji. Elementy te wytwarzane są bowiem poprzez walcowanie pręta oraz wgniatanie gwintów. Gwinty poddawane obróbce plastycznej na zimno mogą być nawet o około 20% bardziej wytrzymałe niż te, które są wytwarzane w procesie obróbki ze skrawaniem. Do zalet śrub trapezowych z pewnością należy zaliczyć również ich cenę, która w przypadku standardowych rozwiązań może wynosić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Oczywiście wyspecjalizowane rozwiązania, które są wykonane z najlepszych materiałów kosztują z reguły znacznie więcej, a ich cena może przekroczyć nawet tysiąc złotych. Warto również mieć świadomość, że cena konkretnego modelu śruby trapezowej uzależniona jest nie tylko od jej rodzaju, czy materiału, z którego została wykonana, ale również długości, czy średnicy. Dopiero znając te parametry może dokonać zakupu odpowiedniej śruby, która z pewnością będzie pasowała do danej przekładni.

Podsumowując należy stwierdzić, że śruby trapezowe to elementy napędów maszyn i urządzeń, które zapewniają ich prawidłowe działanie. Nie może zatem dziwić fakt, że śruba trapezowa musi charakteryzować się najwyższą jakością oraz być odpowiednio dobrana do danej przekładani. Tylko to bowiem gwarantuje sprawność urządzeń, które są napędzane mechanizmem śrubowym.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki