Jaworznianom nie brakuje odważnych i innowacyjnych pomysłów. Miasto znane z innowacji i nowoczesnych rozwiązań ma szansę na kolejny milowy krok, tym razem w branży telekomunikacyjnej. Na terenach w strefie przemysłowej powstanie nowoczesne Centrum Przetwarzania Danych, które może obsługiwać dużą część transmisji danych w Polsce.

REKLAMA

Inwestycję będzie realizować Grupa MiŚOT – podmiot pracujący na rzecz małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, obsługujących ok. 30 proc. polskiego rynku telekomunikacyjnego. Mali i średni operatorzy postawili na rozwój w Jaworznie, mieście energii. Za tym pomysłem stoi Krzysztof Czuszek, wiceprezes MiŚOT SA znany lokalnie jako założyciel i współwłaściciel Art Comu, lokalnego dostawcy internetu, telewizji i telefonii.
Docelowo Centrum Przetwarzania Danych będzie podłączone z ogromną przepustowością, a dostawcami usług będą gracze tacy jak Google, Facebook, Netflix, Amazon. Tak więc mieszkańcy Jaworzna będą korzystać z usług tych serwisów bez opóźnień prawie tak jak lokalnie.

– W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o wybudowaniu w Jaworznie, kosztem kilkunastu milionów złotych, dużego Centrum Przetwarzania Danych, zaplecza dla dalszego rozwoju węzła wymiany ruchu EPIX oraz pomieszczeń biurowych dla naszych spółek – mówi Krzysztof Czuszek

W maju tego roku podmiot kupił grunt w strefie przemysłowej za Osiedlem Stałym przy ulicy Herberta. Ruszyły już prace przygotowawcze do budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych. W magazynach w mieście pojawiły się pierwsze partie nowoczesnego i bardzo specjalistycznego sprzętu. Przedstawiciele grupy zapowiadają, że w Jaworznie znajdą się również biura spółek należących do holdingu.

Grunt w strefie przemysłowej za Osiedlem Stałym przy ulicy Herberta

– Nasze Centrum Przetwarzania Danych będzie bardzo nowoczesną i innowacyjną jednostką. Zaskoczymy branżę wieloma rozwiązaniami z obszaru technologii i ochrony środowiska – zapowiada Czuszek.

Na czele grupy, która postanowiła zainwestować w Jaworznie, stoi spółka MiŚOT SA, udziałowiec podmiotów oferujących specjalistyczne produkty i usługi w branży telekomunikacyjnej. Jej spółka EPIX prowadzi piąty na świecie i pierwszy w Polsce pod względem wielkości węzeł wymiany ruchu, którego klientami są m.in. największe platformy streamingowe, portale sprzedażowe oraz duże koncerny multimedialne. – Na początku 2022 r. ruch w sieci EPIX przekraczał 3 Terabity na sekundę. W trzech naszych węzłach w Katowicach, Warszawie i Poznaniu obsługujemy dziś ponad 850 klientów – informuje Krzysztof Czuszek.

EPIX wystartował oficjalnie w 2010 roku, ale jego początki sięgają lat 2007 – 2008, kiedy to śląskie lokalne sieci zaczęły łączyć się, a ich właściciele zjednoczyli się pod wspólną egidą Stowarzyszenia e-Południe. Dziś EPIX jest największym w Polsce punktem wymiany ruchu zapewniającym dostęp do taniej i wysokiej jakości transmisji danych z większością węzłów telekomunikacyjnych w kraju. EPIX zapewnia też niezależny dostęp do międzynarodowych operatorów.

Inne podmioty grupy oferują najnowocześniejsze rozwiązania w obszarze cyberbezpieczeństwa, integrują środowisko małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, dzięki czemu mogą oni startować z sukcesem w dużych ogólnopolskich przetargach pokonując będące w rękach zagranicznego kapitału duże koncerny telekomunikacyjne. W efekcie mali i średni operatorzy telekomunikacyjni skupieni wokół Grupy MiŚOT dostarczają dziś szerokopasmowy internet do ponad 3000 szkół.

Rok temu holding rozpoczął ogólnopolski projekt pokrycia całego kraju siecią LoRaWAN, co da możliwość oferowania specjalistycznych produktów z obszaru Internetu Rzeczy dla biznesu, gospodarstw domowych i administracji. Do grupy należy również spółka, która jest wydawcą specjalistycznych mediów w branży telekomunikacyjnej – portalu, kwartalnika i newslettera oraz organizatorem dużych wydarzeń branżowych.

Głównym akcjonariuszem i założycielem spółki akcyjnej jest Stowarzyszenie e-Południe, klaster skupiający małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, który w ramach realizacji swoich celów statutowych założył również Fundację Lokalni, wspierającą i aktywizującą polskich przedsiębiorców telekomunikacyjnych i lokalny biznes.

– Jaworzno to miejsce pełne energii, gdzie biznes znajduje warunki do rozwoju. Dobry klimat dla przedsiębiorczości, położenie blisko Aglomeracji i sieci szybkich dróg są niezaprzeczalnymi atutami. Mamy nadzieję, że wkrótce wśród naszych klientów będą nie tylko znane światowe i polskie marki, z którymi już dziś współpracujemy, ale również podmioty, które zainwestowały w mieście – mówi Krzysztof Czuszek.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki