REKLAMA

Decydując się na zakup samochodu osobowego na firmę, mamy możliwość sfinansowania nabytku na różne sposoby. Do najpopularniejszych form należy leasing oraz najem, które przewidują rozmaite korzyści finansowe. Produkty te jednak różnią się od siebie, przez co jedni przedsiębiorcy korzystniej wyjdą na leasingu, a inni na najmie. Jak sfinansować zakup firmowego auta i którą opcję wybrać?

Leasing samochodu osobowego – na czym polega?

Leasing to podstawowa metoda finansowania zakupu firmowego auta osobowego. Polega ona na tym, że leasingobiorca użytkuje pojazd tak, jakby był jego posiadaczem. Pod kątem prawnym właścicielem jest leasingodawca, jednakże biorca może zdecydować się na wykup samochodu. Cała umowa rozpoczyna się wpłatą czynszu inicjalnego, a następnie leasingobiorca spłaca comiesięczne raty leasingowe.

Opcja wykupu jest dobrowolna, dzięki czemu podmiot użytkujący auto może je zwrócić, wymienić na inny egzemplarz i kontynuować leasing lub opłacić ostatnią ratę i stać się właścicielem pojazdu. To dobra propozycja dla osób, które chcą sfinansować zakup samochodu osobowego, z którym zostaną przez najbliższe kilka lat w przedsiębiorstwie.

Najem samochodu osobowego – na czym polega?

Najem pojazdu stanowi alternatywę dla leasingu, w której auto użytkowane przez najemcę jest tak, jak gdyby wynajął je w wypożyczalni samochodów. Oznacza to niższą ratę niż w przypadku leasingu oraz fakt, że wszelkie wymiany eksploatacyjne pozostają w gestii leasingodawcy.

Najemca nie musi się martwić ani o rutynowe kontrole, ani o naprawę wyeksploatowanych elementów. Jednakże sama natura najmu sprawia, że nie zawsze jest możliwe wykupienie pojazdu. Oznacza to, że pomimo poniesionych nakładów finansowych, stan majątkowy przedsiębiorstwa najmującego nie ulega polepszeniu. To sprawia, że najem automatycznie jest wykluczany przez osoby, które chcą w przyszłości, po zakończeniu umowy stać się właścicielami danego auta.

Leasing czy najem – co jest lepsze?

Kluczową rolę w odpowiedzi na to pytanie odgrywa wizja przyszłości związanej z samochodem. Jeśli komuś zależy na tym, by po okresie leasingu wykupić pojazd, to jedyną dostępną opcją będzie najem. Rozwiązanie będzie lepsze także w sytuacji, gdy przedsiębiorca chce lub potrzebuje w pracy fabrycznie nowego, lub maksymalnie 5- letniego samochodu. Wówczas wystarczy zakończyć leasing poprzez wymianę pojazdu na nowy, tym samym kontynuując finansowanie.

Jeżeli natomiast dany przedsiębiorca nie planuje przyszłości z samochodem, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie najem. Zarówno jedna, jak i druga opcja finansowania dostępna jest w mLeasing – jednym z największych podmiotów leasingujących samochody osobowe.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki