Wakacje to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, ale także czas gdzie dzieci korzystają z lokalnych form wypoczynku. Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie Jaworzna jak co roku czuwają policjanci. Podczas wakacji przyświeca nam hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

REKLAMA

Mundurowi z jaworznickiej komendy w okresie letnim podejmują szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym nad wodą informując ich jednocześnie o zagrożeniach wynikających z nielegalnych kąpieli. Jaworzniccy policjanci na terenie Ośrodka Wodno-Rekreacyjnego Sosina promowali akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Spotkali się z wypoczywającymi nad jaworznickim akwenem. Mundurowi przypominali wszystkim, że bezpieczeństwo jest rzeczą bardzo ważną i w związku z tym powinny znać zasady postępowania w różnych miejscach, czy w różnych sytuacjach życiowych, aby uniknąć zagrożeń, jakie mogą w nich wystąpić. Stróże prawa pouczają, gdzie kąpiele są dozwolone, wskazują główne zasady, jakich należy przestrzegać podczas kąpieli m.in. zakaz wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu czy zakaz kąpania się w miejscach, gdzie nie czuwa ratownik. Ponadto sprawdzają także właściwe oznakowanie informujące o zakazie kąpieli. Policjanci w ten sposób podnoszą świadomość mieszkańców i przyjezdnych o konsekwencjach i zagrożeniach wynikających z kąpieli w miejscach niedozwolonych.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
• Brak umiejętności pływania;
• Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
• Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
• Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
• Pływanie w miejscach zabronionych;
• Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.

Policjanci apelują:
Zażywając kąpieli słonecznych nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby

źródło: KMP Jaworzno

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki