niedziela, 19 maja, 2024

Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków?

- Advertisement -

Przyjazd szambowozu pod dom nie należy do oczekiwanych i najprzyjemniejszych momentów. Tej sytuacji można uniknąć, stawiając na oczyszczalnie przydomowe biologiczne ścieków zamiast na szamba klasyczne. Jest to dobra alternatywa, jeśli kładzie się nacisk na wygodę i komfort. Na czym polega fenomen oczyszczalni? Wszelkie informacje w tekście poniżej.

Zalety oczyszczalni ścieków

Jest to bezpieczne rozwiązanie, które w zależności od rodzaju w kilku etapach utylizuje nieczystości produkowane między innymi przez gospodarstwa domowe. Jego kolejną zaletą jest to, że jest praktycznie bezobsługowe. W zestawieniu z tradycyjnym szambem jest bezkonkurencyjne. Samo wywożenie nieczystości co 3-4 tygodnie jest problematyczne i odczuwalne finansowo. Dodatkowo przy starym typie szamba może dochodzić do nieszczelności i wycieku do gruntu nieczystości, które w ten sposób skażają glebę.

Etapy oczyszczania ścieków

Wyróżniamy różne oczyszczalnie biologiczne ścieków. Mamy do czynienia z różnorodną budową i z rozmaitymi modułami. Istnieją wersje pakietowe, tunelowe i ze studnią. Sam sposób działania w głównych elementach nie powinien zasadniczo się różnić.

1 Etap. Cedzenie nieczystości

Dosyć często dla domków ten etap jest pomijany. Polega on na filtrowaniu większych nieczystości w sposób mechaniczny za pomocą krat i sita. Proces ten w szczególności ma za zadanie rozdrobnić elementy, które zostaną poddane dalszym czynnościom w następnych etapach.

2 Etap. Sedymentacja ścieków

Jest to proces, w którym następuje dalsze rozdrobnienie i osadzanie na dnie cięższych zawiesin mineralnych. Cały etap przebiega w osadniku, czyli w zbiorniku, w którym na skutek grawitacji pozostają większe i grubsze cząstki.

3 Etap. Oczyszczanie za pomocą mikroorganizmów

Mają tu miejsce dwa procesy związaną z degradacją i utylizacją zawiesiny biologicznej.

Pierwszy polega na podczyszczaniu, czyli wykorzystywaniu bakterii beztlenowych. Dzięki nim zachodzą procesy gnilne. Drugim etapem są procesy tlenowe, które odbywają się dzięki mikroorganizmom tlenowym. Całe końcowe doczyszczanie jest wspomagane przez napowietrzanie zawiesiny.

4 Etap. Kolejny proces sedymentacji

W ostatnim etapie następuje odprowadzenie oczyszczonych ścieków. Reszta zawiesin opada na dno i cały proces z zaistniałym osadem i nowymi ściekami zaczyna się od nowa.

Oczyszczalnie biologiczne mają za zadanie w maksymalny sposób poddać degradacji nieczystości i odprowadzić czystą wodę, która może być użytkowana na własne potrzeby, na przykład do podlewania roślin. Mogą być też wykorzystane inne elementy oczyszczalni, które pozwolą przeniknąć wodzie do gruntu. Takimi rozwiązaniami są drenaż, tunel, skrzynka rozsączająca czy studnia chłonna.

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków sprawdzają się świetnie w domkach jednorodzinnych, szkołach, w hotelach, a nawet w przemyśle spożywczym, gdzie potrzebna jest duża utylizacja produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Na tym rozwiązaniu można opierać swój dom. Jest bezpieczne, praktycznie bezobsługowe i przede wszystkim bardzo ekologiczne.

Oczyszczalnie biologiczne są rozwiązaniem, gdzie potrzebna jest dogłębna wiedza, po prostu warto się znać. Wybierz firmę z wieloletnim doświadczeniem i specjalistami, którzy doradzą i dobiorą optymalne rozwiązanie pod względem technicznym i finansowym. Taką firmą jest Instalgrunt – sklep z oczyszczalniami. Postaw na nich!

 

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...