Kłopoty bloku 910 MW Elektrowni Jaworzno na językach mediów w całej Polsce. Przez problemy z dostawami węgla z kopalń Taurona i Polskiej Grupy Górniczej, w nowej jednostce spalany ma być surowiec złej jakości, co spowodowało przestoje w pracy – informował Business Insider.

REKLAMA

Portal Business Insider dotarł wewnętrznej korespondencji jednej ze spółek zależnych Rafako, czyli wykonawcy jaworznickiego bloku. Z pisma z 15 lipca 2022 roku wynika, że w ostatnim czasie na terenie bloku 910 MW miało dojść do „szeregu nieplanowych odstawień urządzeń i ich awarii”. Powodem ma być słabej jakości paliwo spalane w elektrowni. Z dostawami odpowiedniego do specyfikacji jednostki są problemy. Dostarczycielem paliwa jest Tauron.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/biznes/sytuacja-na-bloku-w-jaworznie-jest-bardzo-trudna-wegla-brak-w-calej-polsce

Tauron nie wywiązuje się ze swoich obowiązków z różnych przyczyn, między innymi związanych z praktycznie całkowitym zatrzymaniem wydobycia w kopalni Sobieski (dostawy na poziomie ok. 5 tys. ton węgla na miesiąc), utrudnioną produkcją w innych kopalniach, wojną w Ukrainie i embargiem nałożonym na węgiel rosyjski – można przeczytać w piśmie Rafako.

– Problemy z mniejszą ilością dostaw i jakością węgla zaczęły się od pierwszego tygodnia maja 2022 r., gdy obserwowaliśmy pogorszenie jakości węgla nie tylko w zakresie kaloryczności, ale też związków, które zawiera węgiel, a które w trakcie i po jego spaleniu oddziałują negatywnie na sam proces spalania i na urządzenia bloku. Zamawiający, który był o tym informowany, również posiadał tę wiedzę, którą potwierdzały także analizy węgla, które są wykonywane w laboratorium zamawiającego. Węgiel, który został podawany na zasobniki, zawierał szereg nieczystości stałych, które w ogóle nie powinny mieć miejsca, co powodowało szereg nieplanowych odstawień urządzeń i ich awarii, co wpływało na ograniczenia w możliwości pełnego wykorzystania potencjału bloku do wykonania prac zgodnie z założonym harmonogramem. Powyższe okoliczności zostały udokumentowane – czytamy dalej.

Tauron odpiera zarzuty

Paliwo do bloku spełnia kryteria opisane w kontrakcie. W tym roku dostarczyliśmy prawie 400 tys. ton węgla — przekonuje Łukasz Zimnoch, rzecznik Taurona.

Spółka przyznaje jednocześnie, że istnieją problemy z dostawami odpowiedniej jakości paliwa:

– Prace prowadzone w tych kopalniach [Blok 910 MW zasilany jest węglem z kopalń  Sobieski i Janina należących do Taurona, oraz kopalni Polskiej Grupy Górniczej, Ziemowit] chwilowo ograniczają dostawy węgla dla nowego bloku. Ta sytuacja w najbliższym czasie będzie ulegać poprawie i już po wakacjach powrócimy do standardowych wielkości dostaw, które zwiększą nasze zapasy. W okresie przejściowym dostarczymy dodatkowe ilości paliwa z innych kierunków z wykorzystaniem węgla krajowego oraz importowanego, ale spełniającego normy przewidziane w kontrakcie — podaje rzecznik Taurona.

– Sugerowana „zła jakość paliwa” nie jest przyczyną odstawiania bloku – kontynuuje rzecznik. – Aktualnie jednostka znajduje się w tzw. okresie przejściowym, podczas którego realizowane są prace optymalizacyjne oraz strojeniowe. W czasie poza pomiarami blok w Jaworznie jest w pełni dyspozycyjny dla Krajowej Dyspozycji Mocy. – dodaje rzecznik. 

Pracę bloku 910 MW w Jaworznie można zobaczyć z daleka. Prawie z każdego miejsca w Jaworznie widać czy chłodni kominowej emitowana jest para wodna. Tak więc nie da się ukryć, kiedy występują, planowane lub nieplanowane, przestoje.

Zapewne parametry paliwa i jego różne pochodzenie nie wpływają dobrze na optymalizację parametrów pracy bloku. Konstrukcja zainstalowanego kotła była odpowiednio projektowana pod paliwo z miejscowych kopalń.

Idea połączenie tej jednostki wytwórczej z pobliskimi kopalniami daje w dłuższej perspektywie szansę na stabilność wytwórczą jednostki. To właśnie dzięki temu zarówno blok 910MW, jak i pobliskie kopalnie mogą funkcjonować bez względu na zawirowania w skali globalnej. Czego z taką samą pewnością nie można stwierdzić w odniesieniu do innych bloków energetycznych.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

41 KOMENTARZE

   • Ty masz jednak ogromne problemy z ze zrozumieniem tekstu skoro jedno zdanie Cię przerosło. Gdzie wyczytałeś choćby sugestię że nie masz prawa, czy jakąkolwiek inną próbę ograniczania Twoich wypowiedzi?

    Miałem zwyczajnie nadzieję iż ucieszysz się że potrafisz rozbawić. Twoje „wpisy” zazwyczaj wywołują uczucia zażenowania i niedowierzania, a ten był nawet zabawny. Oczywiście gdyby wyszedł spod innej ręki już tak śmiesznie by nie było dlatego doceniam żart.

    • Miło że jesteś rozbawiony, dobrze że nie jesteś zażenowany. Szkoda, iż nie wpadłeś na to że niedowierzanie i żenadę wywołują moje wpisy u takich jak Ty i tobie podobni .
     Normalni ludzie nie mają takich odczuć czytając oczywiste prawdy.

 1. No i blazenada Siwego przechodzi w żenadę. Przecież to oczywiste że zażenowania doświadczają tacy jak ja i mi podobni, zwyczajnie nie mamy zwyczaju pławić się w bagnie obelg, wyzwisk i pomówień zawierających te Twoje „oczywiste prawdy”. Dla ciebie tak oczywiste że ich prawdziwości nie potrafisz uzasadnić ani oprzeć na faktach.
  Zazwyczaj ludzie potrafią argumentami udowodnić lub poprzeć swój punkt widzenia, a „normalni ludzie” twojego pokroju, tak jak ty tutaj, nawet nie próbują.
  Wy towarzysze tęsknicie za jedynie słuszna bezdyskusyjną, niepodważalną partyjną „oczywistą prawdą” i minionym pięknym życiem wolnym od własnej myśli czy refleksji, partia mówi co myśleć a kto nie z wami ten kułak, wykształciuch, opcja niemiecka, małpa w czerwonym itp itd do tego wina Tuska 🙂 Świat waszej „oczywistej prawdy” staje się prosty bo czarno/biały wiadomo kto wróg i czyja wina – partia wskazała nie trzeba się zastanawiać, sprawdzać, szukać faktów itd.

  • Jasne ,przecież monopol na prawdę mają takie tęgie lewicowo-liberalne umysły jak posłanka Jachira, Franek Sterczewski czy Borysław Budka . Ich enuncjacje i wykładnia rzeczywistości to jedynie słuszne rozumienie świata. Są nawet takie gamonie , które twierdzą że inflacja minie jak PIS odsunięty będzie od władzy /vide posłanka Leszczyna/
   Ty jako człek ukąszony marksizmem kulturowym nie jesteś już w stanie racjonalnie ocenić otaczającej cię rzeczywistości a każdego kto ma inne zdanie niż Ty starasz się ośmieszyć wyszydzić itp. To że marnie ci wychodzi to inny temat

   • Poseł Leszczyna ma w części wykształcenie ekonomiczne i potrafi cokolwiek na tematy inflacji powiedzieć w przeciwieństwie np. do posła Suskiego. Była czasowo wiceministrem finansów. Poseł Suski jest głównie politykiem z wykształceniem technika teatralnego.

   • Siwy biedaku nie rozmawiamy o Leszczynach i innych wymienionych tylko o twojej „oczywistej prawdzie” której ciągle nie potrafisz przedstawić i obronić. Te twoje nieudolnie odwracanie kota ogonem nie przykryją tego co sobą prezentujesz.
    I ja nikogo nie staram się ośmieszyć ty robisz to sam najlepiej wystarczy nie przeszkadzać.
    Cóż to znaczy „ukąszony marksizmem kulturowym”? Czym jest marksizm kulturowy?

    • MAR ty sobie głowy nie zaprzątaj tym, by zrozumieć co to jest marksizm kulturowy.
     Chcesz sieroto by tłumaczyć ci podstawowe pojęcia a jednocześnie dominantą twoich wpisów jest widoczna pustka intelektualna .
     Nie męcz głowy, powtarzaj codziennie PIS jest zły ,PIS musi odejść i słuchaj tuzów intelektu z totalnej opozycji typu Nitras czy Scheuring Wielgus bądż ostatnio nowa gwiazda myśli opozycyjnej posłanka Wcisło /precz z PCK/ to twój świat.

     • Siwy biedaku ja pytam co to znaczy, bo wiemy wszyscy z doświadczenia że nagminnie używasz słów których znaczenia nie rozumiesz. Jak widać, nie myliłem się, nie wiesz co piszesz, nie potrafisz podać definicji.
      I jak już Ci pisano skoro nie radzisz sobie dzieciaku z „wpisami z których zieje pustka intelektualna” to jest to pewny dowód że Twoja inteligencja jest poniżej pustki, zera czyli wyraża się w liczbach ujemnych. Wiesz co to liczby ujemne?? Wiesz co znaczą?
      I jakoś uważam że gadanie z o CPK czy PCK to nic w porównaniu z okradaniem tej instytucji przez towarzyszy z PIS na kwoty liczone w milionach – sprawa w prokuraturze, Ziobro jeszcze jej nie zatrzymał. Także daj spokój pani Wcisło i jako że ogłosiłeś się tu chrześcijaninem zapewne znasz to: „Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata.”
      Takich to „prawych i sprawiedliwych” , „patriotów” dojacych „ten kraj” i chrześcijan jedynie na pokaz dla zdobycia poklasku masz za idoli.

    • Wy liberalni lewacy już tak macie, wasze kompleksy ukrywacie pod postacią urojeń wyższościowych. Wydaje wam się sieroty że wyborcy prawicowi to ciemny polski lud, a wy to światła elita. Rzeczywistość jest zupełnie inna ale to tym gorzej dla rzeczywistości, którą zaklinacie .Tymczasem jak mówił donosicie Bolek ,jesteście w mylnym błędzie.
     Przykładem jest pewna pani Noblistka która jak stwierdziła nie pisze dla idiotów, ergo kto nie czyta książek noblistki ten idiota.
     Totalne gamonie z opozycji rozumują podobnie, pisowski lud jest ciemny ,głupi a my to światła elita która wszystko wie i wszystko ogarnia . a ty MAR sieroto jesteś egzemplifikacją takiego zakompleksionego pełowca z urojeniami wyższościowymi .
     Dlatego właśnie z uporem maniaka w kółko piszesz dyrdymały, że nie rozumiem słów których używam , że tam czegoś nie potrafię ci udowodnić itp.
     Trochę to smutne i słabe.

     • Tradycyjna ucieczka Siwego od niewygodnych faktów. Smutne i słabe jest to że znów uciekasz od tematu.
      Dodatkowo nadal nie potrafisz wyjaśnić co rozumiesz pod pojęciami których używasz w przekonaniu że czynią ten twój bełkot mądrym. Dla was towarzyszu liberalem jest każdy kto się nie zgadza z PiSem – w waszym słowniku liberał jest jak Kułak jedynie obelgą. Nie wiesz co to lewica gdybyś wiedział i choć troche rozumiał otaczający świat zobaczyłbyś jak bardzo partia lewicową jest PiS.

      I jaka jest ta twoja rzeczywistość? Masz tu napisane kilka faktów nawet nie próbujesz z nimi dyskutować, jedyne co potrafisz to ucieczka w te twoje brednie o ukłuciach maksisyowskich, liberałach itd
      A fakty są takie że samozwańczą elitą ogłosiła się pewna pani z PiSu dająca nieustanne popisy głupoty i chamstwa na poziomie Pawłowicz i Twoim. I tak jak nie rozumiem ślepego bezkrytycznego kopiowania propagandy partyjnej tak samo nie rozumiem kopiowania głupoty i chamstwa Twoich PiSowskich idoli. Ja wiem że swój do swojego ciągnie ale chyba są gdzieś granice robienia z siebie bezrozumnego błazna. Co jest taka granicą dla Ciebie? Bo mi wydaje się że przekroczyłeś już wszystkie.

    • Mam jeszcze złą wiadomość dla totalnych opozycjonistów, Fitch utrzymał rating Polski na poziomie „A-„, Agencja Moody’s potwierdziła rating Polski na poziomie „A2”. Odporność gospodarcza jest dostrzegana co martwi takich jak ty MAR , nieprawdaż? Zaiste rządzą „nieudacznicy z PIS” a agencje ratingowe dają im takie wysokie notowania w dobie ogólnoświatowego kryzysu.

     • Odpowiedz co ma wspólnego rating Polski z kłopotami z węglem min. w Elektrowni Jaworzno ?

     • Z jednym trzeba sie zgodzić Nihil novi, Siwy bredzi jak zazwyczaj starannie unikając tematu i wszelkich pytań – na żadne nawet nie spróbował odpowiedzieć.
      Co do ratingow jeśli wg was towarzyszu A- to wysoki wynik to „gratuluję” znajomości tematu. Ten wynik dla szarego człowieka nie ma żadnego znaczenia, dlaczego miałby mnie np. martwić? Pewne jest to że znów używasz pojęć których nie rozumiesz bo ewidentnie nie wiesz co ocenia rating. A mówi że spłacamy swoje zobowiązania ale np. ignoruje już to jak bardzo wzrósł koszt obsługi długu zagranicznego. Sprawdź sobie jaki rating miała Grecja zanim praktycznie zbankrutowała. Zresztą masz na tacy bo pewnie za trudne zadanie dla geniusza Siwego:
      I”In October 2009, the newly elected Greek government, led by the center-left PASOK, revealed that the 2008 government budget deficit was 7.7% of GDP, an upward revision from an earlier 5.0% filing. Even more significantly, the estimate for the 2009 budget deficit was revised from a forecast of 3.7% of GDP made earlier in the spring to a startling 12.5% of GDP, nearly 9 percentage points more. As a result, Fitch Ratings downgraded Greece’s credit rating to A–, the first time in a decade that the country’s debt was rated less than A. Ironically, the final 2009 budget deficit was even worse than the initial dramatically revised estimate—namely, 15.2% of GDP, illustrated in Exhibit 2. The financial impact of these revisions was striking. Exhibit 8 highlights the huge increase in credit spreads between Greek and German government”
      Zrozumiałeś?
      Ty masz o tych sprawach takie pojęcie jak o PKB, propaganda wybrała jakiś wskaźnik a Siwy jak zawsze bezmyślnie kopiuje. Nihil novi to samo robił z PKB, krótko zajęło udiwodnienie że nie ma pojęcia o czym pisze.

    • Jak ty mnie teraz zaimponowałeś zakompleksiona sieroto ha ha ha.
     Wybrałeś ni z gruchy ni z pietruchy fragment analizy kryzysy greckiego opublikowanego 20 lipca 2017 r. przez Adama Kindreicha. Nie zrozumiałeś z tej analizy nic. Przeczytaj raz jeszcze i zwróć szczególną uwagę na stanowisko autora dotyczącego roli jaką w kryzysie greckim odegrało członkostwo Grecji w strefie euro które uniemożliwiało jej pełną kontrolę nad polityką pieniężną. Autor analizy stawia tezę że strefa euro, ustanowiona dla celów politycznych jako kolejny krok na drodze do ściślejszej unii gospodarczej i walutowej w ramach Unii Europejskiej, doprowadziła do powstania wadliwej struktury gospodarczej, a włączenie Grecji do strefy euro sprawiło, że kryzys w Grecji był nieunikniony. Zwróć też uwagę na negatywne działania EBC, gdzie Grecja skuta kajdankami przez Europejski Bank Centralny (EBC), nie była w stanie obniżyć stóp procentowych ani zdewaluować swojej waluty, aby stymulować wzrost gospodarczy.
     Nie zrozumiałeś NIC z tej analizy ,zacytowałeś po angielsku wyrwany z kontekstu fragment kontekstu pokazując siebie jako zakompleksionego bufona i ignoranta.
     Już dawno podejrzewałem ,iż na zasadzie projekcji przypisujesz innym własne uświadomione lub nie cechy negatywne, stąd twoje nieustające pitolenie że Siwy nie rozumie , nie ma pojęcia o czym pisze że kopiuj wklej itp dyrdymały. Tymczasem te uwagi powinieneś kierować do siebie ,co „udiwodniłeś ” ha ha swoim wpisem.
     Cytowanie komuś tekstu po angielsku i pytanie czy rozumie jest tak żenujące i „udiwadnia” jedynie ogromne i niestety uzasadnione kompleksy autora wpisu.
     Po raz kolejny apeluję ogarnij się i jeśli nie musisz to się nie kompromituj.

     • Błazenady Siwego ciąg dalszy. Dzieciaku rozmawiamy o ratingu który podobno jest wysoki, pokazałem Ci że równie wysoki miała Grecja przed upadkiem. Ty jak zwykle „zrozumiałeś” tylko to co potrzebowałeś, żeby sobie udowodnić jaki to mądry jesteś.
      To że Grecja nie może swobodnie obniżać stóp procentowych itp itd to oczywiste i wiadome, piszesz to tyko po to żeby uciec od tematu. A rozmawialiśmy o „wysokim” ratingu nie warunkach ekonomicznych. Powtórzę: nie wymachuj ratingami bo nie masz o nich pojęcia, podobnie jak o PKB. Przykład Grecji pokazuje że można mieć rating A- i stać nad przepaścią.

      Znów nie zrozumiałeś tekstu pisanego albo co bardziej prawdopodobne wypisujesz oczywistości o uwarunkowaniach Grecji tylko po to żeby już ni razu nie wspomnieć o ratingu – taka zasłona bredni o ratingach które wypisywałeś wcześniej. To standardowa u Ciebie metoda ucieczki od niewygodnych pytań. Np tutaj nic na temat okradania PCK, historii likwidacji kopalni Krupiński, Kujdy. Towarzysz Siwy działa jak za dobrych czasów o Partii albo dobrze albo wcale:)
      A brak sensownych argumentów w dyskutowanym temacie jak zawsze odsłania Siwego kulturę osobistą sypią się obelgi.

      A i jeszcze jedno, nie pytałem czy rozumiesz angielski tylko czy rozumiesz jakie znaczenie ma ten niby wysoki rating A-. Ty oczywiście uznałeś to za próbę obrażania, co zresztą nie dziwi, taka projekcja: założyłeś że skoro ty plujesz na wszystkich to to musi działać w dwie strony.

      Skoro Siwy rozumie to może Siwy wyjaśni co znaczą pojęcia których użył w tym wątku np. czym jest „oczywista prawda”, kto to „liberalni lewacy” i co znaczy „marksizm kulturowy”
      Nie ma szans. PRAWDA? Siwy jak zawsze ucieknie z podkulonym ogonem udowadniając że „nieustające pitolenie że Siwy nie rozumie , nie ma pojęcia o czym pisze że kopiuj wklej” to nie dyrdymały a „oczywista prawda”, która jak widać powyżej boli. Ale tak to już jest mój drogi prawda skonfrontowana z faktami zawsze się obroni. Wasza towarzysze „oczywista prawda” nie przechodzi tego testu.

     • Twoja ucieczka potwierdza że owszem udowodniłem. Brak argumentów u Ciebie wywołuje stek wyzwisk i/lub ucieczkę. Także tym razem tradycji stało się zadość – Siwy zwiał. Zwiał jak gówniarz rzucając za siebie w bezsilności ostatnie „argumenty” – „śnij dalej sieroto”, „miszczu” i kolejny raz wspominał moją literówkę. Co za dziecinada.
      W sumie łatwo poszło, jeden przykład Grecji i już po mądrościach Siwego o wysokich ratingach. Przykład PCK i już po kpinach z jakiejś posłanki itd. Do tego pytanie o definicje pojęć których używa i w efekcie Siwy ucieka z podkulonym ogonem. Łatwizna.

      Siwemu została maniera pisania o sobie samym „my” – cóż pewne naleciałości wpojone za młodu pozostają. Przyznaję otwarcie że zgadzam się z Waszą samooceną towarzyszu – „my ciemny lud dalej nic nie rozumiemy”. Ale do ideałów prawicy to wam towarzyszu baaardzo daleko. Śnijcie towarzysze razem z PiSem żeście prawica 🙂

    • Spróbuj po angielsku po po polsku wychodzi ci bełkotliwie. Użalasz się iż nazywam cię sierotą ,to tylko mała adekwatna retorsja za biedaka /staram się trzymać twój denny poziom dialogu/
     Co ty masz z tą ucieczką ,powtarzasz ciągle jak mantre że kopiuj /wklej ,że nie rozumiem, że piszę nielogicznie ,że PZPR/gdybyś ty wiedział z kim masz przyjemność ,to byś nie pisał o PZPR/ .
     Zachodzi proste pytanie po co czytasz moje wpisy ,po co na nie odpowiadasz powtarzając obsesyjnie ciągle to samo .
     Jeśli chcesz mnie przekonać do twoich wywodów to radzę ci nie trać czasu.

     • Gdzie się użalam? Czytasz jedno widzisz drugie. Zachowujesz się jak gówniarz w piaskownicy który sobie nie poradził sobie i ucieka rzucając w bezsilności obelgi, nieświadom że po wszystkich spływają one jak po kaczce.
      Och nie zrozumiałeś biedak to nawiązanie od twojej ksywki „biedy intelektualnej” taki skrót.
      Ja mam coś z ucieczką? Nie, to ty ją stosujesz w każdym przypadku kiedy pojawiają się niewygodne pytania lub brakuje Ci „argumentów”. Zapytałem o kilka spraw, nie odpisałeś na żadne pytanie. Albo udajesz głupiego albo rzeczywiście nie rozumiesz o co chodzi z uciekaniem od tematu.
      A piszesz logicznie? Wskaż takowy wpis gdzie udowadniasz swoje racje logiczną wypowiedzią. Przecież nie ma takich.
      Twoje uwielbienie minionej epoki świetności PZPR i sposób w jaki „rozmawiasz” dobitnie pokazuje z kim mam do czynienia.
      Ależ ja nie chcę Cie do niczego przekonać, kruszenie partyjnego betonu piórem/klawiaturą to nie moja bajka. Ja jedynie wskazuję na nieznajomość faktów i manipulacje którymi się posługujesz np. tutaj o „wysokich ratingach”.
      O tak zachodzi proste pytanie czemu zacząłeś tą dyskusje ze mną. I trudniejsze czemu ją kontynuowałeś aż do momentu kiedy z braku pomysłu co dalej musisz się salwować ucieczką bo nie potrafisz nic sensownego na temat napisać.

    • Co do ocen agencji ratingowych ,których ja rzekomo nie rozumiem to proponuję napisać do ludzi zajmujących się na co dzień ekonomią iż również nic nie kumają. Najlepiej napisz po angielsku np do redaktora który nic nie rozumiejąc przytacza za międzynarodowymi agencjami dobre oceny gospodarki Polski. Wiem to musi być agent pisowski ,który nie ma argumentów, myśli nielogicznie/tzn inaczej niż ty/ oraz jest z PZPR a poza tym to działa wg przekazu dnia który przysyła mu Naczelnik . Pisz do gościa po angielsku i mu to powiedz, na pewno zrobisz wrażenie ,https://www.bankier.pl/wiadomosc/Agencja-Fitch-potwierdzila-rating-Polski-8379480.html

     • Biedaku zakręciłeś się już doszczętnie. Co mam do nich napisać? Że Siwy nie wie co ocenia taki ranting i że „A-” to wcale nie jest wysoka ocena i że owszem można mieć taką tuż przed upadkiem gospodarki.
      Na co liczysz że odpiszą i wytłumaczą Ci ponownie że bredzisz?

     • I do kogo mam pisać? Przecież autorem tego komunikatu dla PAPu jest koleżanka partyjna z ministerstwa finansów Magdalena Rzeczkowska. To wyjaśnia ilość słodyczy lejącą się z tego artykuliku.

    • Napis po angielsku do ekonomistów, autorów ratingu, do ludzi zajmujących się problematyką ekonomiczną .Powiedz im że PKB nie ma znaczenia ,że wskaźnik bezrobocia to bzdura, że agencje ratingowe i nieprzychylna Polsce Komisja Europejska się mylą. Napisz na cały świat że ty znasz prawdę i musisz ją obwieścić wszem i wobec bo wszyscy są w błędzie co do dobrej oceny polskiej gospodarki. Tylko nie bądź spokojny jak ci ubiorą kaftanik bez rękawów i w pokoju nie będzie klamek

     • O rany, biedaku z tej rozpaczy zacząłeś zmyślać. Aż mi Cię żal że została Ci jedynie ucieczka w świat zmyślony.
      Gdzie pisałem że PKB lub wskaźnik bezrobocia nie ma znaczenia??? Gdzie pisałem że agencje się mylą??
      Skoro tak wolisz to fantazjuj dalej, ale ostrożnie bo to nie mnie ale ciebie zaprowadzi do pokoju bez klamek i do kaftanika z bardzo długimi rękawami.
      Nie wiem skąd wziąłeś kaftanik bez rękawów – pewnie to jakieś wspomnienie trudnego dzieciństwa.

      „nieprzychylna Polsce Komisja Europejska”. Dlaczego komisja jest nieprzychylna i na czym ta nieprzychylność polega ? Zresztą nieważne, wiadomo że nic sensownego nie napiszesz.

 2. Tu masz Siwy kolejny przykład „przestrzegania” prawa wg PiSu
  Zgodnie z maksymą towarzysze łączcie i wsiperajcie się UB i komuch jest OK jeśli jest w szeregach właściwej partii:
  „Sąd Okręgowy w Warszawie 14 czerwca 2022 r. uznał, że Kazimierz Kujda złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. To oznacza, że Kujda może pełnić funkcje społeczne ale nie publiczne. Tymczasem 30 czerwca 2022 r. Rada ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa działająca w Kancelarii Premiera pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę do zasiadania w radach nadzorczych państwowych firm.”

  A wracając to tematu artykułu czyli kopalń proponuję zapoznać się z historia i kwotami jakie zmarnowano przy kopalni Krupinski. No ale im droższy ten miś tym…
  To też wina Tuska, tylko to głupie CBA czy inny CBŚ się jeszcze w tym nie połapały.