Od jaworznian napływają do redakcji relacje z rozmów telefonicznych z ankieterami, którzy pytają o polityczne preferencje mieszkańców.

REKLAMA

Wybory samorządowe mają odbyć się planowo na jesień przyszłego roku. Już dziś słyszymy, że formacje polityczne przygotowują się do walki o głosy mieszkańców. Kto będzie lepiej przygotowany do tej wyborczej batalii? Zapewne ten, który będzie dobrze wiedział, jakie są preferencje wyborcze i społeczna sympatia dla partii i kandydatów.

Od kilku dni do mieszkańców Jaworzna dzwonią ankieterzy, którzy pytają o zaufanie do polityków i preferencje wyborcze. Jedno z pytań miało brzmieć jakoś: Kogo chcesz poprzeć w wyborach na prezydenta? Drugie miało dotyczyć się zaufania społecznego do konkretnej osoby publicznej.

Ankieterzy mieli pytać o poparcie i zaufanie do następujących osób:

  • Barbara Ziętek
  • Dariusz Starzycki
  • Łukasz Jamrozik
  • Łukasz Kolarczyk
  • Marcin Kozik
  • Maria Materla
  • Monika Bryl
  • Paweł Bańkowski
  • Wojciech Saługa
  • Paweł Silbert

(Bardzo prosimy osoby, które odebrały telefon od ankieterów, aby pomogły nam zaktualizować listę pytań. Jeśli lista jest niekompletna lub pojawiły się inne pytania, prosimy o informację w komentarzu lub na email: portal@jaw.pl)

Wzorem tego pytania uruchamiamy własną internetowa ankietę, w której można zaznaczyć trzy odpowiedzi. 

Kto z tej listy wzbudza Twoje zaufanie i może być kandydatem na Prezydenta Jaworzna?

View Results

Loading ... Loading ...

O komentarz poprosiliśmy dwie osoby z tego zestawienia.

Bardzo się cieszę, że znalazłam się w takim zacnym gronie. Jestem otwarta na pracę dla Jaworzna i uważam to za docenienie mojej pracy dla mieszkańców ─ mówi Barbara Ziętek, która jako nowa radna została wymieniona w gronie potencjalnych kandydatów na prezydenta.

Pierwszy sondaż przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi wskazuje, że powoli rozpoczyna się kampania wyborcza. Pojawienie się w badaniu opinii społecznej, jako potencjalny kandydat na prezydenta miasta Jaworzna, to dla mnie ogromna nobilitacja. To również swoistego rodzaju wskaźnik mojej dotychczasowej pracy na rzecz jaworznickiego samorządu i województwa śląskiego. Wszystkim nominowanym do tego sondażu serdecznie gratuluję ─ komentuje Marcin Kozik.

Co ciekawe, w relacjach słyszymy również, że jedno z pytań tyczyło się tego, czy jeśli prezydent Paweł Silbert nie wystartuje w wyborach, a wyrazi swoje poparcie dla innego kandydata, np. dla Pana Łukasza Kolarczyka, to czy wyborca weźmie pod uwagę taką rekomendację?

Tak sformułowane pytanie pozwala myśleć, że Silbert chce mieć, jak zwykle, pewność, że jeśli wystartuje w wyborach, to je wygra. Sibert przygotowuje też plan awaryjny, kiedy trzeba będzie jednak namaścić na to stanowisko kogoś innego.

W ankiecie miało paść też pytanie o poparcie dla partii politycznych i stowarzyszeń. W ostatnim pytaniu ankieterzy prosili o ocenę rozwoju gospodarczego Jaworzna.

Drugie dno

Wiele osób wskazywało, że badania zostały przeprowadzone przez Instytut Badań Samorządowych, tak w ich relacji mieli przedstawiać się ankieterzy. Zadaliśmy pytania instytutowi, jednak ten w sprawie zakresu badania i podmiotu zlecającego odmówił odpowiedzi.

Wcześniej ten sam instytut przygotowywał badania ankietowe dla Jaworzna, zlecane przez Urząd Miejski.

Tutaj oficjalne wyniki badań z lutego 2022:

Co sądzą jaworznianie o mieście – badanie opinii mieszkańców Jaworzna

Już kiedyś ta sama firma przeprosiła za niefortunne badania, które robiła przy okazji zlecenia z UM Jaworzno. Wtedy przy okazji zleconych badań pytali o preferencję wyborcze  ─ Zabrakło nam trochę wyobraźni, że wybory są już bardzo blisko i emocje są już dosyć wysokie ─ mówił wtedy prezes Instytutu Łukasz Pawłowski. Więcej w linku poniżej:

Pierwszy sondaż przedwyborczy

Teraz prezes nie ujawnia, kto zlecił badania i kto za nie zapłacił, chociaż wiadomo, że oficjalnie Urząd Miasta to im zleca im inne badania.

Czy dowiemy się, jakie są wyniki tajnych badań i kto je zlecał? Powiązania instytutu ze zleceniami Urzędu Miasta realizowane za publiczne pieniądze sprawiają wrażenie, że za tymi zleceniami mogą stać te same osoby. W jednym przypadku badania zlecają za publiczne pieniądze, a w drugim? ─ to już tajemnica.

Prowadzenie takich badań wskazuje, że kampania wyborcza już się zaczyna.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki