Jak Jaworzno nie obchodziło Święta Wojska Polskiego

Wczoraj, 15 sierpnia, cała Polska świętowała 102 rocznicę Cudu Nad Wisłą czyli stoczonej 15 sierpnia 1920 r. Bitwy Warszawskiej. Uznaje się, że to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Historycy zgodnie uważają, że to jedna z 20 najważniejszych, przełomowych bitew w historii świata. Polacy rozgromili w niej Armię Czerwoną i uchronili Europę przed zalewem komunistów.

REKLAMA

Zwycięstwo w tej bitwie stało się udziałem polskich kryptologów, którzy rozszyfrowali rozkazy sowietów, dzięki czemu polskie wojska w pełnym zaskoczeniu zaatakowały i pokonały Armię Czerwoną.

W przedwojennej Polsce od 1923 r. w kolejne rocznice Cudu nad Wisłą obchodzono Święto Wojska Polskiego. Ponownie powrócono do tej rocznicy w 1992 r. Święto Wojska Polskiego zawsze obchodzone jest hucznie, odbywają się okolicznościowe msze, parady, pikniki, defilady, odprawy wart, pod pomnikami składane są kwiaty. Polska świętuje z należytym szacunkiem.

Jaworzno dołączyło w tym roku do tych uroczystości wyjątkowo skromnie. Po Pomnikiem Niepodległości w hołdzie mieszkańcom Jaworzna, w tym żołnierzom Bitwy Warszawskiej złożono jedną skromną wiązankę od PiS Jaworzno, na stronie Urzędu Miasta prezydent miasta, zastępca prezydenta i przewodniczący Rady Miejskiej złożyli okolicznościowe życzenia żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska. Pytamy więc grzecznie, gdzie podziały się inne uroczystości – msza za Ojczyznę z pocztami sztandarowymi, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości z częścią artystyczną. Powiało smutkiem, czy oby na pewno pamiętamy?

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki