niedziela, 19 maja, 2024

Krótki słownik współczesnej terminologii politycznej prof. Mariana Bębenka (cz. 3)

Strona głównaFelietonKrótki słownik współczesnej terminologii politycznej prof. Mariana Bębenka (cz. 3)

Krótki słownik współczesnej terminologii politycznej prof. Mariana Bębenka (cz. 3)

- Advertisement -

Autorytaryzm, wyraz pochodzi od słowa autorytet, łac. auctoritas, wiarygodność, ważność; wskazującego na osobę lub instytucję, która jest poważana, cieszy się bardziej lub mniej szeroko uznawanym szacunkiem, jej opinie i oceny uważa się za wiarygodne. Oto przykłady osób uznawanych za autorytet: rodzice, nauczyciel z pasją, sławni uczeni i pisarze, np. laureaci nagrody Nobla, a w polityce ważna, wpływowa osobistość, której często przypisuje się własności charyzmatyczne, np. Abraham Lincoln, 1809-65, prezydent „zbawca Stanów Zjednoczonych”, przeciwnik niewolnictwa; Ataturk, tur. „ojciec Turków” Mustafa Kemal Pasza (1881-1938), który obalił sułtanat i przekształcił kraj turecki w republikę, Józef Piłsudski, główny twórca niepodległej i demokratycznej Polski. Z kolei instytucje, to: ONZ, Senat jako wyższa Izba parlamentu, czy Rzecznik Praw Obywatelskich.

Co ciekawe, w naszych czasach gdy pojęcie autorytetu zostało wykorzystane do opisu jednej z form ustrojowych państwa, od razu utraciło pozytywną treść i przekształciło się w pojęcie wręcz negatywne. Posłużyło bowiem do definiowania systemu rządów, który eksperci uznają za przeciwieństwo demokracji pełnej, ang. Full democracies. Chodzi, oczywiście, o autorytarny reżim, ang. Autoritarian regimes. Mówiąc o ekspertach mam na myśli w pierwszym rzędzie ekspertów prestiżowego tygodnika brytyjskiego”The Economist”- Economist Intelligence Unit (EIU), pisma o zasięgu globalnym. Warto podkreślić, że dopiero od 2006 roku „The Economist” publikuje raporty o stanie demokracji na świecie, zatem nie bierze pod uwagę dwu totalitaryzmów: – hitleryzmu okresu III Rzeszy oraz totalitaryzmu okresu rządów Józefa Stalina, totalitaryzmu nazywanego stalinizmem. Co więcej, obecna zbrojna napaść Rosji na Ukrainę i zbrodniczy sposób prowadzenia działań wojennych na suwerennym terytorium Ukrainy, jak dotychczas nie zostały uwzględnione w raporcie. Być może raport za 2022 zmieni taki stan rzeczy.

W aktualnym rankingu demokracji (ang. Democracy Index) pomiar (mierzalna analiza) obejmuje 4 rodzaje ustrojów politycznych: 1. Full democracies (ang.) demokracja pełna 2. Flawed democracies, demokracje wadliwe 3. Hybrid regimes, ustroje hybrydowe (mieszane) 4. Authoritarian regimes, ustroje autorytarne. Z kolei ocena w skali 10-punktowej obejmuje 5 kategorii:
* proces wyborczy i pluralizm
* funkcjonowanie rządu
* partycypacja polityczna
* kultura polityczna
* wolności i swobody polityczne

Na końcowy rezultat składa się suma punktów w poszczególnych kategoriach. Na tej podstawie ustala się miejsce zaszeregowania danego kraju w rankingu, czyli tabeli klasyfikacyjnej, która obejmuje 167 krajów świata. Przy czym liczba tych krajów jest zawsze stała. Dzięki temu – ostatnio co dwa lata, wcześniej co roku – jest ogłaszany raport o aktualnym stanie demokracji w każdym z pośród tychże 167 krajów świata. Znając dynamikę życia politycznego, którą przedstawia tabela, dzięki raportowi można wyrobić sobie zdanie nie tylko o stanie demokracji w poszczególnym kraju, lecz również o stanie demokracji w skali globalnej. A zatem czy demokracja się rozwija, czy widać jej postępy, czy mamy stabilizację, czy też może następuje regres, cofanie się demokracji, gdy się nasila i rozszerza fala autorytaryzmu w niektórych krajach.

Raport „Democracy Index” za lata ostatnie 2019, 2020, 2021 podaje, że na 167 krajów obecnie jest 59 z autorytarnym systemem politycznym. Pomiędzy nimi są dwa mocarstwa światowe, stali członkowie ONZ: Chiny (rank.130) oraz Rosja (rank.144). Trzy ostatnie w klasyfikacji państwa to: Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna (!) Republika Konga oraz Korea Północna. Ta ostatnia to obecnie najgorszy w świecie ustrój. Mówi się o nim: komunistyczny raj, który dla ludzi okazał się piekłem. Kult ideologicznego dyktatora z dynastii Kimów tutaj przybrał rozmiary groteskowe. Nasi dziennikarze ostatnio przekazali gorące info: na wieść o chorobie Kim Dzong Una w Korei Północnej panuje powszechna rozpacz i łzy. Nie zdziwiła mnie publiczna manifestacja miłości ludzi żyjących w „najszczęśliwszym kraju świata” do swego najwyższego autorytetu1. Jeszcze jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie, które mieściło się w parterowym baraku drewnianym na Żwirki i Wigury, byłem świadkiem, jak nasza nauczycielka języka rosyjskiego, z pochodzenia Rosjanka, wchodząc zapłakana do klasy, powiedziała łamiącym się głosem: – zmarł Józef Stalin. Był marzec 1953 rok. Tylko szmer słychać było w klasie. Zauważyłem, że kilku moich kolegów, tak jak ja sam uśmiechało się ironicznie. W ich rodzinach, jak i w mojej, a nawet w naszym liceum, paru znacznie starszych maturzystów, było przecież ofiarami stalinowskich represji.

W wyborach parlamentarnych 9 marca 2019 frekwencja wyniosła 99,99%, wszyscy kandydaci tylko jedynej Partii Pracy Korei uzyskali 100% poparcie. To rezultat nie tylko monopartyjnego systemu rządów, lecz również propagandy „prania mózgów” społeczeństwa przez dynastię komunistyczną Kimów, indoktrynacji, w której „miłości do naszego wodza” – uczy się od dzieciństwa.”

prof. Marian Bębenek

Prof. dr hab. Marian Bębenek

Rodowity jaworznianin, polonista i politolog. Od wczesnych lat miał zainteresowania humanistyczne, raczej dość szerokie, żywe: sport, życie religijne, literatura, film, filozofia i polityka, życie towarzyskie. Praca – nauczyciel i wychowawca młodzieży Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Medycznego i Uniwersytetu Robotniczego w Jaworznie. Następnie studia doktoranckie i praca naukowo-dydaktyczna w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego; tam uzyskuje doktorat i habilitację z nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. Po przejściu na emeryturę (2003/4) kontynuuje pracę naukowo-dydaktyczną w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego oraz w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego do dzisiaj (wykłady i seminarium doktorskie). Promotor dwu doktoratów, jeden na Uniwersytecie Jagiellońskim, potem drugi w Krakowskiej Akademii im A. Frycza Modrzewskiego. Tam też na obronę oczekują dalsze dwie prace doktorskie. Ostania jego praca naukowa w zespole międzyuczelnianym do przygotowania krytycznej edycji pism Feliksa Konecznego, polskiego historyka, wybitnego przedstawiciela nowoczesnej nauki o cywilizacjach, została sparaliżowana przez z piekła rodem epidemię koronawirusa covid-19. Wobec tego trochę z przyzwyczajenia, trochę dla zabawy, łączącej przyjemne z pożytecznym, zajął się opracowaniem słownika współczesnego języka polityki.

Ciekawsze publikacje z ostatnich 10 lat:
„Sukiennicki Wiktor” (w:)„Encyklopedia filozofii polskiej”, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, Lublin 2011, t. 2, str. 638-640.
„Z dziejów jednego pojęcia – ustrój hybrydowy” (w:) „Myśl i polityka”, Księga pamiątkowa dedykowana profesorowi Jackowi Marii Majchrowskiemu”, t.2, Kraków 2011, str.. 253-263.
„O niektórych determinantach stylu rządzenia państwem” (w:) „Państwo demokratyczne, prawne i socjalne”, Kraków 2014, str. 382-396.
„Polskie sny o wskrzeszeniu Christianitas” (w:) „Stanisław Orzechowski pisarz polityczny”, Księgarnia Akademicka, Przemyśl- Kraków 2014, str. 39-42.

- Advertisment -

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie, jakim jest "Noc w Teatrze" jest nowością, którą zainicjowało ATElier...

Noc w Muzeum w Jaworznie

Noc w Muzeum Miasta Jaworzna można było spędzić w sobotę 18 maja. Muzeum Miasta Jaworzna w ramach ogólnopolskiej akcji "Noc Muzeów" otwarło się dla zwiedzających....

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak o niej mówić tym, do których jestem posłany? Najchętniej to,...