poniedziałek, 20 maja, 2024

Obróbka skrawaniem – czym jest i jakie jest jej zastosowanie?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneObróbka skrawaniem - czym jest i jakie jest jej zastosowanie?

Obróbka skrawaniem – czym jest i jakie jest jej zastosowanie?

- Advertisement -

​​Obróbka skrawaniem to obecnie jedna z najpopularniejszych technik służących przygotowywaniu metali. W procesie tym wykorzystywane są narzędzia CNC cechujące się ustaloną geometrią i liczbą ostrzy. Możemy wyróżnić kilka rodzajów obróbki skrawaniem, które różnią się między sobą m.in. stopniem zmechanizowania czy narzędziami stosowanymi w procesie. Ciekawi Cię, jaka jest historia obróbki skrawaniem i jak proces ten wpłynął na przemysł, a co za tym idzie także współczesny świat? Koniecznie czytaj dalej!

Co to jest obróbka CNC?

By zrozumieć, czym jest proces obróbki CNC, skupmy się na samym terminie. Na pojęcie CNC składają się pierwsze litery anglojęzycznego wyrażenia: Computerized Numerical Control, co w wolnym tłumaczeniu oznacza – komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. W procesie obróbki powstają dowolne elementy o precyzyjnych kształtach.

Na pełną obróbkę składa się jednak nie tylko skrawanie. Wyróżniamy bowiem 3 etapy:

  • projektowanie komputerowe,
  • przetwarzanie projektu,
  • obróbka CNC.

Na etapie programowania maszyny niezwykle ważne jest uwzględnienie rodzaju obrabianego materiału, narzędzi skrawających i technicznych możliwości sprzętu. Obróbka CNC zdecydowanie usprawnia procesy produkcyjne, a przy tym pozwala uzyskać dużą ilość jednakowych elementów.

Krótka historia obrabiarek CNC

Rok 1958 to prawdziwy przełom dla branży produkcyjnej. To właśnie wtedy obrabiarki zostały wyposażone po raz pierwszy w mikrokomputery. Pierwsze urządzenie zapoczątkowało trend produkcji maszyn CNC, który do dzisiaj nie słabnie. W roku 1963 światło dzienne ujrzało pierwsze oprogramowanie graficzne, które pozwalało na wyświetlanie funkcji będących prototypem dzisiejszych interfejsów. Kolejne lata to ciągłe udoskonalanie maszyn o komputerową mysz, taśmy magnetyczne czy nośniki danych.

Sposoby obróbki metali

Narzędzia wykorzystywane w procesie obróbki skrawaniem, określona geometria i liczba ostrzy sprawiają, że proces ten możemy podzielić na:

  • obróbkę wiórową,
  • obróbkę ścierną.

Oprócz tego podstawowego podziału możemy wyróżnić także różne sposoby obróbki skrawaniem. Są to m.in.:

  • wiercenie,
  • toczenie,
  • frezowanie,
  • szlifowanie,
  • dłutowanie,
  • gładzenie.

Obróbka wiórowa

W procesie obróbki wiórowej wykorzystywane jest narzędzie wyposażone w geometryczne ostrza, które pozwalają wykonywać różne otwory oraz powierzchnie wewnętrzne. Podczas obróbki wiórowej powstają wióry o określonym kształcie uzależnionym m.in. od rodzaju i właściwości obrabianego materiału.

Obróbka ścierna

Przy obróbce ściernej mamy do czynienia z bardzo małą głębokością, a także wysoką szybkością skrawania. Najczęściej wykorzystywana jest ona na końcu procesu technologicznego. To właśnie za jej sprawą obrabiany materiał uzyskuje gładki kształt. Podczas procesu skrawania powstają wióry, które w przeciwieństwie do obróbki wiórowej nie mają ustalonej geometrii.

Obróbka skrawaniem – zastosowanie

Dzięki wysokiej precyzji obróbka skrawaniem odnajduje swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Na jeszcze większą popularność tego procesu wpłynęło pojawienie się maszyn CNC, które pozwalają zautomatyzować cały proces. Dodatkowo procesowi obróbki skrawaniem może zostać poddany nie tylko metal, ale wiele innych materiałów – w tym drewno i tworzywa sztuczne.

Obróbka skrawaniem wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność wyprodukowania elementów o konkretnych cechach i parametrach w stu procentach zgodnych z założeniami technologicznymi. Sprawdza się więc m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, meblowym czy drzewnym.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://apjsikora.pl.

- Advertisment -

5. kolejka Jaworznickiej Ligi Szóstek Salos 2024

Za nami 5. seria zmagań w ramach rozgrywek JLS Salos 2024, co oznacza, że znajdujemy się już na półmetku rundy wiosennej. Miniona niedziela była...

Święto Rodziny 2024

Tegoroczne Święto Rodziny jak zwykle zorganizowało MCKiS, w parku na Podłężu. Świętowano w niedzielę 19 maja. Było to, co można nazwać „must have” jaworznickich...

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie, jakim jest "Noc w Teatrze" jest nowością, którą zainicjowało ATElier...