Pomnik Jana Martyniaka powrócił na swoje miejsce

Pomnik Jana Martyniaka powrócił na swoje miejsce na ulicy Ławczanej na Osiedlu Podłęże w Jaworznie.

REKLAMA

Pomnik Jana Martyniaka po blisko 4-letniej absencji powrócił na swoje pierwotne miejsce na ulicy Ławczanej na Osiedlu Podłęże w Jaworznie. Przypomnijmy, że radni Rady Miejskiej w Jaworznie w 2018 roku podjęli decyzje, o likwidacji istniejącego pomnika upamiętniającego tego jaworznianina opierając się na opinii Instytutu Pamięci Narodowej i tylko nieliczni z nich byli temu przeciwni. Argumentem popierającym usunięcie pomnika miała być przynależność Jana do jednostki komunistycznej, jaką była Polska Partia Robotnicza, co okazało się nieprawdą.

Pomnik usunięto, a na jego miejscu pojawiła się pamiątkowa tablica, którą ufundowali sami mieszkańcy naszego miasta niezgadzający się z taką narracją. Zebrano więc 205 podpisów pod petycją skierowaną do Rady Miejskiej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej, dzięki czemu IPN przyjrzał się sprawie jeszcze raz i zmienił swoją decyzję. Okazało się bowiem że Jan Martyniak należał do PPS, czyli Polskiej Partii Socjalistycznej, a nie PPR.

IPN ufundował więc w ramach rekompensaty nowy pomnik, który upamiętnia Jana Martyniaka i stoi w tym samym miejscu, gdzie był pierwotny ufundowany wówczas przez górników KWK „Komuna Paryska”.

Jan Martyniak to jaworznianin, który brał udział w sabotażach czy dywersjach i zrobił wiele dla zachowania przez Polskę suwerenności. Od teraz mieszkańcy mogą składać kwiaty i zapalać znicze pod godnym monumentem upamiętniającym jego osobę.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki