niedziela, 19 maja, 2024

Dlaczego warto ocieplić dom styropianem grafitowym?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneDlaczego warto ocieplić dom styropianem grafitowym?

Dlaczego warto ocieplić dom styropianem grafitowym?

- Advertisement -

Styropian grafitowy staje się w ostatnim czasie coraz popularniejszym materiałem termoizolacyjnym. W porównaniu ze styropianem białym charakteryzuje się wyższą izolacyjnością cieplną ze względu na obecność grafitu w składzie. Dzięki niższej wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ, który wynosi 0,032 (W/mK), za pomocą cieńszych płyt grafitowych można osiągnąć taki sam lub nawet lepszy efekt izolacyjny, co grubszą warstwą styropianu białego.

Zalety styropianu grafitowego

Warunki techniczne dotyczące izolacyjności termicznej przegród dla nowo powstałych budynków są coraz bardziej wymagające. Aby sprostać tym kryteriom inwestorzy ocieplając dom muszą zwiększyć grubość warstwy izolacyjnej lub zastosować materiały o znacznie lepszych parametrach termicznych. Zbyt gruba warstwa materiału ociepleniowego nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego powinniśmy dążyć do tego, aby produkty, które stosujemy zapewniały odpowiednią izolację cieplną bez potrzeby zwiększania grubości warstwy. W takiej sytuacji najlepszym wyborem jest styropian grafitowy, który dzięki swoim doskonałym parametrom izolacyjnym umożliwia zastosowanie cieńszych płyt w porównaniu ze styropianem białym dając taki sam izolacyjny.

Cieńsza warstwa styropianu to nie tylko więcej światła wpadającego do wnętrza domu przez okna i przeszklone drzwi, ale także łatwiejsza obróbka blacharska i inne prace wykończeniowe, a to daje oszczędności w postaci niższych kosztów za usługi wykonawcze. Ponadto, zużyjemy mniej styropianu i mniej pozostałych materiałów potrzebnych do wykonania ocieplenia. Dodatkowo, cieńsza warstwa ocieplenia nie obciąży zbyt ściany, co zredukuje ryzyko powstania uszkodzeń.

Problemy związane ze styropianem grafitowym

Największą wadą styropianu grafitowego jest jego kolor. Z tego względu, że ciemne kolory bardzo szybko się nagrzewają pod wpływem promieniowania słonecznego, grafitowe płyty styropianowe ulegają zjawisku rozszerzalności cieplnej. Po przyklejeniu do ściany pod wpływem ciepła będą się one wyginały i ostatecznie odpadały. Aby uchronić się przed taką sytuacją w trakcie ocieplania budynku koniecznie trzeba osłaniać ściany specjalnymi siatkami rusztowaniowymi, które zacienią elewację i w ten sposób uchronią styropian przed nadmiernym nagrzaniem.

Istotne są również warunki składowania styropianu grafitowego. Należy je przechowywać w miejscu, gdzie nie będą ona wystawione na słońce.

Montaż styropianu grafitowego

Samo przyklejanie styropianu grafitowego w praktyce niczym się nie różni od montażu styropianu białego. Trzeba tylko pamiętać o zastosowaniu siatek ochronnych. Prace należy zacząć od przygotowania podłoża. Powinno być ono równe, czyste i suche. Powierzchnię trzeba zagruntować środkiem głęboko penetrującym, który zmniejszy chłonność podłoża i poprawi przyczepność zaprawy klejącej. Kolejnym etapem jest montaż listwy startowej. Klej do przyklejania styropianu grafitowego przed użyciem trzeba odpowiednio przygotować. Zawartość worka z zaprawą należy przesypać do wiadra i wymieszać z czystą wodą w proporcjach podanych przez producenta kleju. Styropian grafitowy przykleja się techniką na tzw. ramkę, co oznacza, że klej trzeba nanieść dookoła płyty na jej obrzeża oraz umieścić 3-4 placki kleju na środku. W ten sposób płyta powinna być posmarowana klejem w minimum 40% jej powierzchni. Po naniesieniu zaprawy styropian należy bez zbędnej zwłoki przyłożyć do ściany i docisnąć. Kiedy zaprawa klejowa wyschnie, kolejnym etapem prac jest kołkowanie. W celu zmniejszenie ryzyka powstania mostków termicznych w miejscach mocowania łączników izolacyjnych warto przykleić zaślepki styropianowe.

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...