sobota, 18 maja, 2024

Nauka gry na instrumentach

Nauka gry na instrumentach

- Advertisement -

Dla niektórych gra na instrumencie stanowi podstawowe źródło dochodu, inni odnajdują w niej prawdziwą pasję. Eksperci są zdania, że naukę najlepiej rozpocząć w wieku dziecięcym, jednak nie ma przeszkód, aby swoje zainteresowanie rozwijać również wtedy, gdy wejdziemy w dorosłość. Jak zacząć naukę gry na instrumentach? Na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę?

Wybór metody nauki

Już na samym początku musimy zdecydować, na czym właściwie chcemy grać oraz w jaki sposób chcemy się tej gry uczyć. Ważne, aby określić, jak wiele czasu możemy poświęcić na naukę, na przykład w sekwencji tygodniowej. Oczywiście, im więcej, tym lepiej, jednak często ograniczają nas obowiązki domowe lub zawodowe. Natomiast w przypadku dzieci dobrym rozwiązaniem okazują się 2-3 lekcje tygodniowo, tak aby mogły one skupić się przede wszystkim na nauce. Zastanówmy się, czy chcemy uczyć się samodzielnie, czy może pod okiem doświadczonego nauczyciela. Jednocześnie pamiętajmy, że początki są zwykle najtrudniejsze, dlatego samodzielna nauka gry na instrumentach może w dłuższej perspektywie okazać się nieefektywna. Znajdźmy więc osobę, która będzie w stanie wprowadzić nas w tajniki świata muzyki. Ponadto zastanówmy się, w jaki sposób będziemy praktykować w domu. Trudno bowiem osiągnąć pożądane efekty, jeśli ćwiczenia ograniczą się wyłącznie do wspólnych lekcji z nauczycielem. W sklepach możemy zakupić plansze do gry, na przykład jeśli uczymy się grać na fortepianie czy na gitarze. Niemniej jednak efektywniejsze okazuje się granie na prawdziwych instrumentach. Ich zakup wiąże się z większymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić, dlatego dobrym rozwiązaniem okazuje się wynajem instrumentów. Oferują go niektóre szkoły muzyczne.

Zaangażowanie i pasja – czy to wystarczy?

Nauka gry na instrumentach to długotrwała procedura. Minie co najmniej kilka tygodni, zanim będziemy w stanie zagrać samodzielnie pierwszy, prosty utwór. Niestety, wiele osób zniechęca się już po pierwszych dniach, nie widząc większych efektów. Dlatego tak potrzebne są zaangażowanie i prawdziwa pasja, aby kontynuować zdobywanie wiedzy. Niemałą rolę w procesie nauki odgrywa dobry nauczyciel, który zainteresuje nas tematem, a także wszystko po kolei wyjaśni. Dobrze, jeśli możemy z kimś dzielić naszą pasję i wspólnie ćwiczyć. Pamiętajmy, że wsparcie potrzebne będzie przede wszystkim dzieciom, które uczą się grać na instrumencie. Bez niego bardzo łatwo się zniechęcą, próbując spędzać czas inaczej. Rodzice nie powinni zmuszać dziecka do gry, zwłaszcza kiedy jest ono zmęczone i chwilowo przeciążone innymi obowiązkami. Czasami dobrze poczekać, aż maluch będzie miał nieco więcej czasu, na przykład w wakacje. Wtedy możemy zapisać go na lekcje, na które będzie uczęszczał z przyjemnością, a nie tylko z poczucia obowiązku.

Jak uczyć się grać na instrumencie?

Zapisując się na lekcje gry na instrumencie, zazwyczaj towarzyszy nam duży zapał i sporo pozytywnych emocji. Chcemy jak najszybciej pozyskać nowe umiejętności, a przy tym świetnie się bawić, wchodząc powoli w świat muzyki. Pamiętajmy jednak, aby zbytnio nie przeciążać swojego umysłu. W muzyce trzeba piąć się po poszczególnych szczeblach do góry – nie można pominąć żadnego etapu, podobnie jak w matematyce. Nie narzucajmy sobie zbyt wiele, stawiając poprzeczkę bardzo wysoko. Przeciążony umysł szybko przestaje pracować efektywnie, a my czujemy się zmęczeni danym tematem. Zawsze wsłuchujmy się w porady doświadczonego nauczyciela, który pokieruje procesem nauki, a jednocześnie dopasuje jego tempo do naszych indywidualnych możliwości. Pamiętajmy też, aby dobrze opanować jeden temat, zanim zdecydujemy się przejść do kolejnego.

Nauka gry na instrumentach – jak wybrać dobrego nauczyciela?

Za sukcesami początkujących muzyków stoją doświadczeni nauczyciele, którzy poświęcają im swój czas, przekazując cenną wiedzę. Jak wybrać najlepszego pedagoga? Przede wszystkim musi być to osoba z pasją, która uwielbia muzykę i potrafi dobrze grać na instrumencie. Ważne, aby posiadała ona wykształcenie muzyczne. Co więcej, dobry nauczyciel musi umieć przekazać uczniowi wiedzę. Jest to umiejętność, którą posiadają wybrani pedagodzy. Niektórzy wolą pracować z dziećmi, inni natomiast uczą dorosłych. W każdej grupie wiekowej potrzebne jest nieco inne podejście, a także inne sposoby przekazywania wiedzy. Warto zapytać o kompetencje nauczyciela, który będzie wprowadzał nas w świat muzyki. Dzięki temu mamy pewność, że trafiamy w dobre ręce. Wybierzmy pedagoga, któremu pasują takie same terminy, jak nam. Jest to bardzo istotne, choć wydaje się błahym szczegółem. Tymczasem nauka gry na instrumentach w czasie, w którym nie mamy już siły ani ochoty do działania, nie jest efektywna. Zwróćmy na to uwagę także w przypadku naszych dzieci. Czasami efektywniejsza będzie lekcja, która odbywa się w weekend, niż w tygodniu, po całym dniu spędzonym w szkole. Przemęczenie nie sprzyja przyswajaniu wiedzy, nawet jeśli gra na instrumencie jest prawdziwą pasją, której poświęcamy niemal cały swój czas. Lepiej podejść do tematu na spokojnie i bez zbędnego stresu.

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...