niedziela, 19 maja, 2024

Ocieplanie dachów

Ocieplanie dachów

- Advertisement -

 

Ocieplanie dachów

Jeżeli zamierzamy postawić wymarzony dom, niezwykle istotną kwestią będzie wykonanie w nim ocieplenia dachu. Jeśli będzie on bowiem nieszczelny, może z niego uciekać aż 25 procent ciepła. Warto mieć zatem na uwadze, jak właściwie ocieplić dach, żeby czuć się w domu komfortowo, bezpiecznie i nie być przerażonym comiesięcznym rachunkiem za ogrzewanie.

Jaką wełnę mineralną wybrać do ocieplenia dachu?

Najbardziej pożądanym surowcem, jaki wykorzystuje się obecnie do ocieplania dachów ocieplanie-dachow.com.pl i poddaszy w domach prywatnych, jest wełna mineralna. To dobrej jakości izolator akustyczny, jak również termiczny. Odznacza się sprężystością i szczelnością, wypełniając bardzo dokładnie każdą z przestrzeni dachowych. Ponadto nie jest to surowiec łatwopalny, dlatego ogień, nie będzie mu na pewno straszny. Jeśli chcemy wykorzystać tego typu ocieplanie dachów pianką PUR, warto będzie wybrać najbardziej sprężystą i średnio twardą wełnę. Najczęściej wybierane typy wełny, to:

  • szklana – zrobiona ze szklanej stłuczki oraz z piasku kwarcowego,
  • skalna – zwykle produkuje się ją z mineralnych brykietów, skały gabro, kruszywa wapiennego, bazaltu, albo dolomitu. Wełnę mineralną można bez problemu zastosować na płytach użytych pomiędzy krokwiami oraz pod nimi, jak również w matach. Miejmy na uwadze, iż lepszym izolatorem w takim wypadku będzie szklana wełna, która jest ponadto lepiej odporna na odkształcanie i działanie ognia.

Ocieplenie dachu – czego nie można pominąć w czasie jego zakupu?

Po pierwsze, będziemy musieli być w stanie umieścić dany surowiec pomiędzy wybranymi częściami konstrukcji dachowej. Materiał winien wypełniać każdą ze szczelin, jak również przylegać mocno do całego szkieletu. Jego rolą będzie również docieranie do każdego narożnika i załamania, gdyż w przeciwnym razie, nie będzie on zapewniał właściwej izolacji – a tym bardziej podczas chłodniejszych dni. Istotne jest to, żeby dobierać najlepszej jakości surowce, bowiem można dzięki temu ograniczyć ryzyko wystąpienia termicznych mostków, albo niepożądanych szczelin.

Nie warto wybierać twardej izolacji, gdyż ciężko się ją układa. Lepszym wyborem są sprężyste surowce, które można łatwo dopasować i wypełnić z ich pomocą luki (styropian, pianka albo wełna mineralna). Możemy w takim celu wybrać płytę styropianową, która posłuży celem ocieplenia dachu. Wykonuje się je z polistyrenu grafitowego, którego charakteryzuje wysoka elastyczność.

Dlaczego w sieci Internet znajdujemy szybko najlepszych specjalistów od ocieplania dachów? Ponieważ korzystają z usług pozycjonowania swoich stron w sieci: wildmoose.pl/pozycjonowanie-stron-krakow

Pianka poliuretanowa czy wełna mineralna – co będzie tańsze?

Jeśli chodzi o piankę, w sprzedaży znajdują się obecnie dwa popularne jej rodzaje – otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa, przy czym dachy ocieplane są najczęściej z użyciem pierwszej z wymienionych. Trzeba mieć jednakże na względzie, iż taka pianka nie powinna być cieńsza, aniżeli 20 cm. Dzięki temu możemy uniknąć pojawienia się termicznych mostków.

Który z wymienionych surowców jest bardziej ekonomiczny? Otóż wełna mineralna w macie, to koszt 18-50 złotych za metr kwadratowy, zaś w macie 20-34 złote za metr kwadratowy. Ocieplanie dachów ocieplanie-dachow.waw.pl pianką PUR – pianki poliuretanowej będzie trochę droższe. Wykonanie izolacji pianką otwarto-komórkową to ok. 55 złotych za metr kwadratowy, a zamknięto-komórkową 140-160 złotych za metr kwadratowy.

Czym jest metoda wdmuchiwania celulozy?

Jest niczym innym, jak jedna z metod na ocieplanie dachów i poddaszy. Możemy wybrać, chociażby surowiec uzyskany z recyklingu (celulozę), który nasączony jest właściwie wybranymi chemicznymi związkami – musi być on bowiem odporny na wilgoć czy ogień, a za sprawą dobranych dobrze związków, jest to jak najbardziej możliwe. To znakomity materiał do wypełniania luk, chociażby po wypełnianiu wełną mineralną, która odpadła. Do wdmuchiwania celulozy, niezbędne będzie jednakże posiadanie odpowiedniego sprzętu wyposażonego w przewód, którego końcówki będą podawały granulat pod ciśnieniem.

Niewątpliwie, musimy wcześniej się upewnić co do szczelności wykonanej konstrukcji naszego dachu, przebiegu wentylacji w budynku, siły nasłonecznienia, jak również poziomu nachylenia dachu. Musimy pamiętać, iż im on będzie mniejszy, tym niższe jest ryzyko zawilgocenia. Warto mieć wówczas kamerę termowizyjną, która pomoże nam w ustaleniu wszelkich niezbędnych danych koniecznych celem ocieplenia dachu ujoasi.pl przy pomocy wdmuchiwania celulozy.

Ocieplenie dachu – jak grube powinno być?

Wspomniana warstwa powinna być jak najgrubsza. Dzięki czemu ryzyko wystąpienia mostków termicznych zostanie ograniczone, zaś izolacja będzie pewniejsza. Grubość, jaka jest zalecana, to 20-30 cm. Najlepiej będzie ocieplić dach warstwowo:

  • 1 warstwa – należy ją ułożyć między częściami konstrukcji. Jeśli używamy połaci zabezpieczonych wysoce paroprzepuszczalną folią, warstwa izolacji powinna być mniejsza, aniżeli wysokość krokwi o przynajmniej 1-2 cm. W wypadku użycia nisko paroprzepuszczalnej folii powinno to być 3-6 cm,
  • 2 warstwa – po tym, jak zsumujemy obie warstwy, musi nam wyjść razem zalecana grubość, czyli maksymalnie 30 cm. Druga z warstw jest niezwykle istotna, gdyż przysłania ona części konstrukcji, które mają mniejszy poziom izolacji. Druga warstwa umożliwia również pozbycie się termicznych mostków.
- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...