„Ekonomik” w Jaworznie wprowadza różnorodne zajęcia swoim uczniom

W Technikum nr 4 w Jaworznie w tzw. Ekonomiku odbyły się wyjątkowe zajęcia, które miały pokazać młodzieży, dlaczego bioróżnorodność jest taka ważna.

REKLAMA

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Królowej Jadwigi w Jaworznie wprowadza nowe rozwiązania edukacyjne tak, aby, jak najlepiej dotrzeć z wiedzą do swoich podopiecznych. Tym razem nastolatkom zorganizowano zajęcia z bioróżnorodności.

Głównym powodem takich zajęć był fakt, że dzieci i nastolatkowie często pamiętają o tym, jak ważna jest np. segregacja odpadów, ale nie zastanawiają się, jak ważne jest, aby było dużo różnych gatunków, dlatego zorganizowano zajęcia z bioróżnorodności, które miały na celu wytłumaczyć im, co to w ogóle znaczy i dlaczego jest tak ważne.

Tego rodzaju zajęcia są wyjątkowe nie bez powodu. Dzieci edukują się bowiem nie poprzez format wykładu, ale w aktywnej formule opartej na zabawie. Zajęcia są odbierane bardzo dobrze nawet, pomimo że odbiorcami są nastolatkowie w wieku, którym wydawałoby się, że zabawy ich mogą nie ciekawić. Co prawda jak przyznaję prowadząca zajęcia Grażyna Morcinek-Kalita — Prezes Stowarzyszenia Ziemia i My Centrum Edukacji Ekologicznej — czasem młodzież czuje się lekko zażenowana, ale po chwili, gdy zrozumieją, na czym polega cała idea, to chętnie się angażują, co sprawia, że nabyta wiedza dużo łatwiej się przyswaja i zostaje w głowie na dłużej.

Młodzież szkolna bardzo dobrze przyjęła ten rodzaj lekcji. Było to dla nich coś innego, gdzie mogli zobaczyć więcej niż zazwyczaj. Co więcej, uznali, że gdyby większość zajęć tak wyglądała, to chodziliby na nie chętniej.

Dyrekcja szkoły nie kryje, że nowe sposoby na przekazywanie wiedzy bardzo ich cieszą. Pani Dyrektor Kinga Kubiak-Smoliło mówi, że — tego rodzaju lekcje wpisują się w program szkoły, gdzie placówka chętnie promuje nie tylko zdrową żywność, ale i ekologię.

Było aktywnie i ciekawie, a przede wszystkim z dużą dawką wiedzy. Może właśnie tak klaruje się przyszłość szkolnictwa opartego na aktywizacji młodzieży szkolnej.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki