niedziela, 19 maja, 2024

Czym są domy prefabrykowane?

Czym są domy prefabrykowane?

- Advertisement -

W Polsce wciąż zdecydowana większość budynków powstaje wciąż w technologii murowanej. Jednak niektórzy inwestorzy decydują się na inne rozwiązanie – domy prefabrykowane.

W Polsce wciąż zdecydowana większość budynków powstaje wciąż w technologii murowanej. Jednak niektórzy inwestorzy decydują się na inne rozwiązanie – domy prefabrykowane. Ich największym atutem jest krótki czas realizacji inwestycji. Na tym oczywiście nie koniec. Co warto wiedzieć na temat domów prefabrykowanych?

Jak powstają domy z prefabrykatów? W tym przypadku elementy takie jak stropy, ściany czy dach powstają w fabryce. Dopiero później przywożone są na plac budowy i łączone w całość. Wszystko to odbywa się z ogromną precyzją. Wszystkie części budynku są poddawane kontrolom – nie ma więc mowy o jakichkolwiek pomyłkach czy niedopatrzeniach. To zmniejsza koszty wykończenia domu.

Budowa z prefabrykatów to składanie budynków w całość z dostarczonych elementów. Taki dom powstać może w zaledwie kilka dni. Po kilkunastu tygodniach można w nim zamieszkać. Budynek powstaje szybko i z gotowych elementów. Nie trzeba więc sprzątać placu budowy. Trzeba jedynie zacząć od wzniesienia fundamentów. Po montażu domu zaczyna się etap wykończeniowy.

Niektórzy wciąż są zdania, że domy z prefabrykatów to rozwiązanie zarezerwowane dla najbogatszych inwestorów. To jednak przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Budynki wznoszone w tej technologii mają zresztą sporo zalet:

  • wykonywane są z materiałów wysokiej jakości,
  • ich poszczególne elementy przechodzą surową kontrolę jakości,
  • są wznoszone przez fachowców,
  • budowę prowadzić można niezależnie od aktualnych warunków pogodowych,
  • nie jest obowiązkowa obecność inspektora nadzoru,
  • po zakończonej budowie nie ma za dużo do sprzątania,
  • dom w ten sposób wybudować można pod tzw. klucz.

Domy prefabrykowane są wznoszone z keramzytu lub drewna. Pierwsze powstają z mieszanki keramzytobetonowej. Maksymalne wymiary prefabrykatów to 9 metrów długości i 3,65 metra wysokości. Prefabrykaty drewniane nie mogą mieć żadnych wad i uszkodzeń. Konstrukcje w środku są wypełniane wełną mineralną. Z wewnątrz stosowane są płyty gipsowo-kartonowe. Takie ściany są gotowe do transportu. Prefabrykowana jest poza tym więźba dachowa. Zazwyczaj budowa domu prefabrykowanego nie obejmuje fundamentów.

Ciekawym elementem domu prefabrykowanego jest więźba dachowa. Można ją często zamówić dodatkowo. Produkowana jest ona z wysokiej klasy drewna, co zajmuje mniej czasu niż budowa klasycznego dachu. Zużywa się w tym przypadku niemal 30% mniej drewna niż w przypadku klasycznej więźby dachowej. Cała konstrukcja jest także zdecydowanie lżejsza. Elementy prefabrykowane trzeba zgłosić wcześniej w projekcie wykonawczym danego budynku.

Domy z prefabrykatów – zarówno drewniane, jak i keramzytowe cieszą się na rynku z roku na rok coraz większą popularnością. Ich największą zaletą jest krótki czas budowy, ale na tym nie koniec. Nieustannie zmniejsza się także różnica cenowa między nowoczesnymi i standardowymi metodami wznoszenia domów. Już teraz domy z prefabrykatów wychodzą cenowo podobnie do domów murowanych. W kolejnych latach ich popularność powinna więc nadal rosnąć.

- Advertisment -

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie, jakim jest "Noc w Teatrze" jest nowością, którą zainicjowało ATElier...

Noc w Muzeum w Jaworznie

Noc w Muzeum Miasta Jaworzna można było spędzić w sobotę 18 maja. Muzeum Miasta Jaworzna w ramach ogólnopolskiej akcji "Noc Muzeów" otwarło się dla zwiedzających....

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak o niej mówić tym, do których jestem posłany? Najchętniej to,...