REKLAMA
REKLAMA

Marka Volvo jest znana kierowcom (nie tylko tym zawodowym) na całym świecie. Swoją działalność rozpoczęła w pierwszej połowie XIX wieku w Skandynawii, szturmem podbijając rynek samochodami ciężarowymi i osobowymi. Cieszą się one niezmiennie, od lat dużą popularnością. I trudno się temu dziwić: za marką Volvo stoją takie cechy jak: bezpieczeństwo jazdy, długowieczność i niezawodność. Chcecie dowiedzieć się więcej na temat ciężarówek Volvo? Zapraszamy!

Pierwsza ciężarówka Volvo

Pierwsza ciężarówka Volvo zjechała z taśmy produkcyjnej w Szwecji w 1928 roku. Seria 1, z ładownością 1500 kg nie była przeznaczona do przewozu ciężkich ładunków, ale konstrukcja ciężarówki okazała się na tyle mocna, że można było nią przewozić ładunki dwukrotnie cięższe. Był to krok milowy na drodze do stania się jednym z wiodących producentów samochodów ciężarowych. Potrzeba doskonalenia, zapotrzebowanie zaowocował kolejnymi zmodyfikowanymi seriami: 2, 3, 4.

Volvo w okresie powojennym

Historia ciężarówki Volvo to także zahamowanie produkcji w okresie wojennym oraz dynamiczny rozwój od lat 50 tych. Pojawienie się cięższych, o większej mocy silników i systemu bezpośredniego wtrysku paliwa przełożyło się powstawanie cięższych i dłuższych pojazdów. A że wszystko ma przyczynę i skutek, tak również w tym wypadku zaczęto poszukiwać rozwiązań, jak zwiększyć moc silnika przy zwiększonej masie pojazdu. I tak rok 1951 zaowocował serią L39 Titan – pierwszą seryjną ciężarówką  na świecie, która posiadała silnik z turbodoładowaniem. W latach 1954 -1956 pojawiły się ciężarówki Volvo L-39 i L-49  – modyfikacja objęła silnik (100 koni mechanicznych), nowy układ hamulcowy i wspomagany układ kierowniczy, dzięki czemu zyskała większą moc i zwrotność.

Lata 1960-1990

Rok 1965 -przyniósł z kolei model F 88, który został wyposażony w uchylną kabinę, nowy 10-litrowy silnik z turbodoładowaniem i udoskonalone podwozie. I ten właśnie model stał się standardem ciężarówek w Europie – na ni zaczęły wzorować się inne, mniejsze i większe marki. Lata 70 to już seria Volvo F10 i F12, uznawanych za nowy standard bezpieczeństwa i ergonomii. Kabina na podwoziu zamontowana za pomocą zawieszenia śrubowego, duże, szersze koła. Rok 1985 zaowocował wydaniem serii ciężarówek Volvo FL6 i FL7/FL10. W tych modelach został zamontowany 10-litrowy silnik o mocy 318 koni mechanicznych, zmieniony został także układ deski rozdzielczej. Lata 90 to dekada technologii informacyjnych i zmiany w systemach oprogramowania ciężarówek Volvo.

Najnowocześniejsze modyfikacje i udoskonalenia

Ciężarówka Volvo FH z 11-litrowym silnikiem, nowy tempomat, poprawiona aerodynamika. Seria FH z 13-litrowym silnikiem to ulepszony proces spalania, zautomatyzowana skrzynia biegów typu L Shift. Wszystkie poprawione parametry przekładają się na lepsze, czyli niższe zużycie paliwa, co w konsekwencji czyni pojazdy Volvo jednymi z bardziej wydajnych.

Obecnie ciężarówki Volvo są bardzo popularne i chętnie użytkowane na całym świecie. Fakt, że ciężarówki Volvo osiągnęły większy sukces sprzedażowy i finansowy niż samochody osobowe tej marki, mówi sam za siebie. Od 1998 roku produkcję samochodów wyodrębniono i sprzedano. Z jednej strony to minus, z drugiej – duża zaleta. Marka od tej chwili mogła się skupić na modyfikacji ciężarówek Volvo. Obecna generacja ciężarówek z pewnością przekonuje użytkowników nie tylko efektownym wyglądem zewnętrznym, jak również osiągami. Dane techniczne układu napędowego, wymagania dotyczące paliwa, okres między wymianami oleju, przystawka odbioru mocy napędzana od silnika, moment obrotowy, to bardzo ważne dane przy filtrowaniu danych ciężarówki Volvo.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki