REKLAMA
REKLAMA

Z pewnością nie raz, nie dwa słyszałeś o CNC, czyli Computer Numerical Control. Te maszyny w znaczący sposób mogą zoptymalizować czas pracy twojej firmy, dzięki komputerowemu sterowaniu tokarkami czy frezarkami. Jednak nie jest to mały wydatek, więc należy starannie oszacować, czy jest to niezbędna inwestycja.

Precyzja ma swoją cenę

Jak już wspominaliśmy, kupno maszyny CNC nie należy do najtańszych. Jednak, jak podkreślają specjaliści z wielu branż, jej zastosowanie w firmie niesie z sobą wiele korzyści. Co zyskujemy w cenie tej inwestycji?

  • Precyzja – nikt z nas nie jest nieomylny. Czynnik ludzki na produkcji wprowadza więc także ryzyko błędu czy niedociągnięć. Z pomocą przychodzą maszyny, które komputerowo sterują obróbką materiałów, zapewniając niezwykłą dokładność liczoną z dokładnością do milimetrów.
  • Powtarzalność – jeśli na co dzień parasz się przemysłem opartym na tworzeniu tych samych komponentów, warto zainwestować w CNC. Maszyna ta zapewnia doskonałe wycinanie i toczenie takich samych elementów za każdym razem. Dzięki temu oszczędzasz czas produkcji.
  • Tworzenie nietuzinkowych produktów – mało osób wie, że CNC jest także wykorzystywane w rzemiośle artystycznym. Wynika to z faktu, iż maszyna ta potrafi niezwykle precyzyjnie wyciąć niemal dowolne kształty, które zaprojektujemy. Mówiąc skrótowo: wytnie i wytoczy to, co byłoby niezwykle trudne w tradycyjnej stolarce czy metaloplastyce.
  • Wielofunkcyjność – dziś na rynku znajdziemy niezwykle szeroki przekrój maszyn CNC. Możemy dzięki temu obrabiać niemal każdy materiał: od drewna po wymagający metal.

Co więcej, jeśli zakupimy certyfikowaną maszynę CNC od sprawdzonego producenta, możemy liczyć także na fachową pomoc podczas usterki, ciesząc się darmową naprawą na koszt serwisu.

Warto także uzupełnić warsztat, w którym stosujemy maszyny CNC o różnorodne i funkcjonalne narzędzia usprawniające ich pracę, jak np. czujniki poziomu chłodziwa, takie jak te: https://elcluwo.pl/kategoria-produktu/czujniki-poziomu-cieczy/czujniki-poziomu-chlodziwa/. Są to urządzenia, które zadbają o odpowiedni monitoring poziomu chłodziwa, które wykorzystuje się do schładzania maszyny i materiałów poddanych obróbce. W ten sposób dbamy o to, by maszyna nie przegrzała się w trakcie pracy, tym samym niwelujemy niebezpieczne sytuacje.

Do kosztów samej maszyny i dodatkowego sprzętu oczywiście należy również doliczyć kwoty za szkolenie pracownika lub wysokość wynagrodzenia dla specjalisty CNC, które zważywszy na specyfikę zawodu, są wysokie.

Tak doskonale urządzony warsztat z pewnością usprawni pracę twojej firmy. Jednak nie we wszystkich branżach sprawdzą się tego rodzaju nowoczesne technologie.

Branże stosujące CNC na co dzień

Zastanów się, czy będziesz często korzystać z maszyny CNC. Jeśli tak drogi wydatek nie będzie na co dzień używany, inwestycja nie zwróci ci się nawet po wielu latach. Do jakich branż rekomenduje się zakup komputerowej obrabiarki?

  • W branży motoryzacyjnej – precyzyjne maszyny CNC pomagają wykrawać niewielkie i skomplikowane części samochodowe, czy w trakcie obróbki karoserii.
  • W przemyśle elektronicznym – korzystając z CNC, możemy docinać i wycinać mikroskopijne komponenty, np. płytki drukowane czy układy scalone, dbając jednocześnie o ich dokładność.
  • W meblarstwie – zadbamy o szybkie i precyzyjną produkcję nawet finezyjnych mebli, także tych na indywidualne zamówienie klienta.
  • W metalurgii – obróbka metalu jest niezwykle uciążliwa i „kapryśna”. Maszyna o wiele lepiej poradzi sobie z dokładnym wycinaniem z metalu.

Jeśli prowadzisz firmę w tych branżach na dużą skalę, z pewnością zakup maszyny CNC będzie opłacalny. Z pewnością twoi klienci docenią szybką realizację zadania i precyzję wykonania, a pracownicy będą wdzięczni, gdyż tym samym zniwelujesz ilość ryzykownych sytuacji, jednocześnie zwiększając komfort pracy.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki