niedziela, 5 maja, 2024

Znaleziono źródło smrodu wyczuwalnego w Jaworznie. Winna oczyszczalnia ścieków w zakładzie Orlenu

Strona głównaNewsZnaleziono źródło smrodu wyczuwalnego w Jaworznie. Winna oczyszczalnia ścieków w zakładzie Orlenu

Znaleziono źródło smrodu wyczuwalnego w Jaworznie. Winna oczyszczalnia ścieków w zakładzie Orlenu

- Advertisement -

Mieszkańcy Jaworzna od wielu miesięcy uskarżają się na nieprzyjemny zapach, który co jakiś czas wyczuć można na terenie miasta. Na smród narzekają również mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Jego źródło udało się zlokalizować – ma to być oczyszczalnia ścieków w trzebińskim zakładzie Orlenu.

Przypomnijmy, że zapach porównywany jest najczęściej do czosnku, kiszonej kapusty, gazu czy wędzonej kiełbasy.

Na podobną woń narzekają mieszkańcy sąsiedniej Trzebini – do gazu właśnie porównał zapach burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk. Miasto złożyło również, już kilkukrotnie, zawiadomienia do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

– Praktycznie od początku grudnia, nawet i końcówką listopada, kilkukrotnie składaliśmy zawiadomienie do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o uciążliwości zapachowej, która unosi się codziennie na terenie naszej gminy i nie tylko. To jest wyczuwalna substancja, gaz, która niestety jest bardzo uciążliwa powiedział RMF burmistrz Trzebini.

Udało się też zlokalizować źródło nieprzyjemnego zapachu. Smród ma pochodzić z oczyszczalni ścieków w zakładzie Orlenu Południe, która znajduje się na terenie Trzebini.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska bada sprawę

Jak wspomniano, sprawa została zgłoszona Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska, który prowadzi w zakładzie kontrole.

W związku z interwencjami kierowanymi do WIOŚ w Krakowie, w dniu 8 grudnia 2022 r. rozpoczęto czynności kontrolne podmiotu ORLEN POŁUDNIE S.A. – Zakład Trzebinia. Jako prawdopodobną przyczynę zgłaszanych uciążliwości zapachowych należy wskazać niezorganizowaną emisję odorantów ze zbiornika retencyjnego zakładowej oczyszczalni ścieków.

Podmiot obecnie kontrolowany prowadzi testy biopreparatów, których zadaniem ma być wyeliminowanie uciążliwych zapachów powstających w czasie retencjonowania ścieków.
W przypadku pozytywnego wyniku prób, podmiot rozpocznie dawkowanie preparatu do zbiornika ze ściekami. Przewidywany okres zakończenia testów – do połowy stycznia 2023 r.

Docelowo podmiot planuje zrealizować zadanie inwestycyjne związane z budową osobnego zamkniętego zbiornika na uciążliwe zapachowo ścieki (zakładany termin realizacji: 2023 – 2024) – czytamy na stronie krakowskiego WIOŚ.

[vc_facebook]

 

 

- Advertisment -

Oczywista Nieoczywistość – Wielka Góra

Z perspektywy człowieka dorosłego wszystko to co niegdyś wydawało się duże czy niemal olbrzymie, dziś zdaje się być zaskakująco małe. Zupełnie jakby otaczająca nas...

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13 okręgów zostanie wybranych 53 europosłów. Kto kandyduje do PE...

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach, do którego nie łatwo jest dotrzeć. Znajdują się tutaj...