niedziela, 19 maja, 2024

Ataki paniki- jakie to są objawy? Atak paniki objaw przeciążenia psychiki czy zawał?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneAtaki paniki- jakie to są objawy? Atak paniki objaw przeciążenia psychiki czy...

Ataki paniki- jakie to są objawy? Atak paniki objaw przeciążenia psychiki czy zawał?

- Advertisement -

Objawy ataku paniki pojawiają się niespodziewanie w wyniku przewlekłego stresu lub emocjonalnego przeciążenia. Większość ataków paniki mija w ciągu 20 do 30 minut, rzadko trwa dłużej niż godzinę. Objawy ataków paniki: duszność i uczucie krztuszenia się, kołatanie serca, dyskomfort w klatce piersiowej, drżenie lub drżenie, poczucie nierzeczywistości lub odłączenia od otoczenia, nudności lub rozstrój żołądka, uczucie zawrotów głowy lub omdlenia, drętwienia lub mrowienia, strach przed śmiercią, utratą kontroli lub szaleństwem.

Czy to zawał serca czy objawy ataku paniki?

Często objawy ataku paniki sprawiają tak poważne wrażenie, że można pomyśleć, że to zawał serca albo udar. Wiele osób, które doświadczają objawów ataków paniki, wielokrotnie udaje się do lekarza lub na pogotowie, próbując ratować swoje życie i sądząc, że są w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Ucisk w klatce piersiowej, który jest objawem ataku paniki jest wynikiem napięcia mięśni, któe w sytuacji doświadczania silnego lęku są szczególnie mocno napięte. Powoduje to uczucie bólu i wrażenie duszenia się.

Oczywiście bardzo ważne jest aby wykluczyć medyczne przyczyny objawów, szczególnie takich właśnie jak ból w klatce piersiowej, kołatanie serca lub duszność.

Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość najlepiej sprawdzić to na pogotowiu.

Przyczyny ataków paniki- skąd takie objawy?

Objawy ataku paniki mogą się pojawić w wyniku przeciążenia emocjonalnego lub kryzysu spowodowanego ważnymi zmianami życiowymi, takimi jak ukończenie studiów i podjęcie pracy, ślub i urodzenie dziecka, śmierć ukochanej osoby, rozwód lub utrata pracy.

Mogą być również spowodowane chorobami i innymi przyczynami somatycznymi. Jeśli objawy ataku paniki powtarzają się, ważne jest, aby udać się do lekarza, aby wykluczyć następujące możliwości: wypadanie zastawki mitralnej, niewielki problem z sercem, nadczynność tarczycy, hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi), uzależnienia (alkohol, amfetamina, kokaina, kofeina), objawy odstawienia leku.

Objawy ataku paniki- jak sobie poradzić?

Jeśli przeszedłeś już przez to wiele razy, spróbuj sobie przypomnieć, że to objawy ataku paniki, a nie objawy ataku serca. Spróbuj skupić się na czymś innym w Twoim otoczeniu, aby przeczekać trudny moment. Na przykład odnajdź w otoczeniu jakiś wyrazisty szczegół i skup na tym uwagę- przyglądaj się dokładnie, obserwuj kolor fakturę. Jeśli jest ktoś bliski, poproś by otworzył okno i chwilę został przy Tobie. Spróbuj przeczekać, bo to jest chwila, która po prostu minie. Skorzystaj z porad samopomocy jakie możesz znaleźć w internecie na blogach psychologicznych np. totylkostrach.pl. Jeśli objawy ataku paniki powtarzają się często, utrudniając Twoje życie nie wahaj się przed skorzystaniem z pomocy psychologa i lekarza psychiatry. W obecnych czasach możesz podjąć psychoterapię również online. Psycholog pomoże uporządkować emocje jakich doświadczasz w związku z codziennym stresem i napięciem.

- Advertisment -

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak o niej mówić tym, do których jestem posłany? Najchętniej to,...

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat w Unii Europejskiej, a w dalszym ciągu wygrywa kłamstwo,...

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie wówczas na terenie współczesnego Jaworzna kształtuje się trwałe osadnictwo,...