czwartek, 9 maja, 2024

Czym dokładnie jest blockchain? 

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCzym dokładnie jest blockchain? 

Czym dokładnie jest blockchain? 

- Advertisement -

Cyfrowa księga, znana jako blockchain, może być wykorzystywana do monitorowania lub rejestrowania prawie każdego rodzaju aktywów, od towarów i usług do własności intelektualnej po inteligentne kontrakty. Technologia blockchain polega na szyfrowaniu i systemie weryfikacji peer-to-peer w celu zabezpieczenia transakcji oraz, w przypadku kryptowalut, do wydobywania monet i tokenów.

Chociaż większość ludzi kojarzy blockchain z kryptowalutą, sposób działania technologii nadaje się do szerokiego zakresu zastosowań, blockchainy opierają się na zdecentralizowanej sieci komputerów zwanych węzłami, które umożliwiają potwierdzenie konsensusu (peer-to-peer), co pozwala na szybsze, bezpieczniejsze transakcje, które są widoczne dla wszystkich w sieci, ograniczając oszustwa i duplikaty. Wiele firm zbadało aplikacje i wykorzystanie blockchain ze względu na połączenie szybkości, bezpieczeństwa i przejrzystości.

Dlaczego technologia ta nazywa się Blockchain?

Nie ma jednego blockchaina, mimo że termin „blockchain” stał się związany z kryptowalutami i jest powszechnie określany jako „blockchain”. Raczej, różne blockchainy zostały stworzone przez różne firmy. W rezultacie „Bitcoin blockchain” i „Ethereum blockchain” to odrębne podmioty.

Inny sposób postawienia pytania brzmi: Co jest podstawą technologii blockchain? Słowo „blockchain” pochodzi od dwóch jej najważniejszych elementów: bloków danych połączonych w porządku chronologicznym, tworzących łańcuch transakcji dostępny dla każdego w sieci.

W rezultacie blockchain jest klasyfikowany jako technologia rozproszonego rejestru (lub DLT). Kiedy blok jest zmieniany, nowe dane są natychmiast dostępne dla wszystkich na blockchainie. Dzięki temu blockchain jest bezpieczną i niezawodną formą technologii. Z tego samego powodu wiele platform FinTech i kryptowalut, w tym Bitcoin Up, posiada bezpieczną sieć. Poza tym stanowi ona również szkielet wielu kryptowalut, tokenów użytkowych i papierów wartościowych.

Znane cechy Blockchaina

Istnieją trzy podstawowe cechy, które odróżniają blockchain od poprzednich form cyfrowego przechowywania danych:

Decentralizacja

Kiedy myślisz o konwencjonalnych cyfrowych formach księgowości i ewidencji, to co przychodzi Ci na myśl to centralny organ, podobny do typowej organizacji korporacyjnej, który monitoruje i zarządza podstawowym źródłem ewidencji.

Z drugiej strony, Blockchain wykorzystuje sieć komputerów, lub węzłów, do zatwierdzania danych i bloków transakcji-system, który wymaga konsensusu od większości węzłów, zanim nowe bloki mogą zostać dodane do łańcucha. Dzięki weryfikacji peer-to-peer możliwe jest uniknięcie polegania na usługach stron trzecich i nie ma potrzeby, aby centralny organ śledził transakcje i transfery aktywów.

Przejrzystość

Ponieważ każdy blok transakcji jest potwierdzony, jest on dostępny dla wszystkich w sieci; przejrzystość jest jednym ze znaków rozpoznawczych technologii blockchain. W rezultacie każdy węzeł zachowuje chronologiczny zapis danych zapisanych na blockchainie i żaden węzeł nie może ich zmienić. Jeśli blockchain zostanie w jakikolwiek sposób naruszony lub dane jednego węzła zawierają błąd, pozostałe węzły mogą go zobaczyć i naprawić.

Ta otwartość, wraz z innymi aspektami, pomogła w rozwoju technologii wymaganej do działania inteligentnych kontraktów w sieci blockchain.

Szybkie transakcje

Aktualizacje w czasie rzeczywistym i reaktywność stają się coraz ważniejsze w nowoczesnych operacjach komercyjnych, które wymagają wykorzystania niezwykle złożonych sieci cyfrowych (takich jak Internet rzeczy lub IoT) lub sztucznej inteligencji. Wiele procedur korporacyjnych może skorzystać ze zwiększonej szybkości i dokładności blockchaina.

Historia Blockchaina

Dzięki pracy kryptografa David Chaum, na początku lat 80. XX wieku popularne stało się stosowanie szyfrowania w ramach rozproszonego, cyfrowego systemu płatności i innych transakcji.

Inni badacze, w tym Stuart Haber i W. Scott Stornetta, próbowali usprawnić proces weryfikacji na początku lat 90. XX wieku, dodając do bloków transakcji znaczniki czasu, których nie można było zmienić, oraz strukturę drzewa Merkle’a do kodowania danych. Pod koniec lat 90. naukowiec zajmujący się danymi Nick Szabo rozpoczął prace nad pieniądzem opartym na blockchainie.

Jednak dopiero w 2008 roku programiści pracujący pod pseudonimem Satoshi Nakamoto wydali oficjalny dokument, w którym przedstawili bardziej wyraźne argumenty za wykorzystaniem blockchaina w związku z walutami cyfrowymi, otwierając drogę dla Bitcoina i wielu innych form kryptowalut.

Wśród swoich licznych osiągnięć, badania Nakamoto wyeliminowały długotrwałą przeszkodę w dziedzinie finansów cyfrowych: tak zwany „problem podwójnego wydawania”. Chociaż banknotu o nominale 10 dolarów nie można wydać dwa razy, kodowanie walut cyfrowych może być powielone, a kwoty „wydane” kilka razy. Jednak ze względu na sposób, w jaki zbudowany jest blockchain, ze znacznikami czasu i innymi identyfikatorami, które weryfikują autentyczność płatności oraz procesem konsensusu, który nadzoruje wszystkie transakcje, prawie trudno jest zduplikować transakcję finansową.

Wiele kryptowalut jest obecnie opartych na platformach blockchain, a coraz więcej z nich wykorzystuje tę technologię do konstruowania inteligentnych kontraktów, niefunkcjonalnych tokenów i wielu innych zastosowań.

Co sprawia, że Blockchain jest bezpieczny?

Zdolność Blockchaina do zapewniania bezpieczeństwa transakcji bez wymogu potwierdzania tożsamości przez pośredników lub osoby trzecie lub poświadczania wymiany własności jest jedną z jego najbardziej atrakcyjnych cech. Technologia Blockchain jest czasami określana jako „bez zaufania”, ponieważ eliminuje potrzebę weryfikacji autentyczności innej strony przez jedną stronę, ponieważ blockchain robi to automatycznie.

Każdy nowy blok danych jest dołączany do blockchaina w kolejności chronologicznej, przy czym najnowszy blok znajduje się na końcu. Co 10 minut, na przykład, nowy blok jest dodawany do sieci Bitcoin, zwiększając jej „wysokość”. Wysokość bloku może odnosić się do aktualnej długości Blockchain lub pozycja transakcji na blockchainie. Sieć Bitcoin ma około 677 350 bloków na kwiecień 2022 roku.

Nie oznacza to, że hakerzy nie mogą zhakować platformy blockchain; było wiele przypadków włamań. Jednak zdecentralizowana struktura platform blockchain zapewnia pewne bezpieczeństwo. Haker lub przestępca musiałby kontrolować ponad połowę maszyn w sieci, aby zmienić blok w łańcuchu, co jest zadaniem prawie niemożliwym. Ponieważ większość blockchainów jest otwarta dla społeczeństwa, każdy, kto posiada odpowiedni sprzęt, może zobaczyć dane zapisane w każdym bloku, co jeszcze bardziej zwiększa przejrzystość.

Publiczne lub bez zezwolenia sieci blockchain, takie jak Bitcoin, Litecoin, Dash, XT i Ethereum, są otwarte dla każdego, kto posiada komputer i połączenie z Internetem. Posiadanie większej liczby uczestników w sieci blockchain ma tendencję do zwiększania bezpieczeństwa, a nie tworzenia obaw związanych z bezpieczeństwem. Więcej uczestniczących węzłów oznacza, że więcej osób dokonuje wzajemnego przeglądu pracy i zgłasza złe podmioty.

Jednym z wyjaśnień jest to, że prywatne lub posiadające zezwolenie sieci blockchain, które wymagają zaproszenia do przyłączenia się, mogą być bardziej narażone na ataki i manipulacje. Ponieważ prywatnym blockchainom brakuje weryfikacji peer-to-peer, mogą nie być tak bezpieczne.

- Advertisment -

LKS Ciężkowianka Jaworzno w 3. lidze tenisa stołowego

We wtorek 7 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Jaworznie rozegrany został rewanżowy mecz barażowy o awans na wyższy szczebel rozgrywek...

Dwie wizje miasta – zapowiedź spotkania LIVE Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski

Marcin Dudkowski i Mateusz Dąbroś serdecznie zapraszają na kolejny odcinek LIVE poświęcony bieżącym wydarzeniom z Jaworzna - Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski. Ten odcinek...

Matury 2024. 8 maja – matematyka

Drugi dzień matur, czyli dzień egzaminu z matematyki. Zapytaliśmy maturzystów, jakie mają wrażenia po rozwiązaniu zadań. Matura 2024 się rozkręca. Dzień matematyki jest dla niektórych...