niedziela, 19 maja, 2024

Jak zadbać o trawnik na działce lub w przydomowym ogrodzie?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak zadbać o trawnik na działce lub w przydomowym ogrodzie?

Jak zadbać o trawnik na działce lub w przydomowym ogrodzie?

- Advertisement -

Zadbany trawnik to najlepsza wizytówka Twojego przydomowego ogrodu czy działki. Każdy z nas chce, by wyglądał on niczym piękny, zielony dywan. By osiągnąć taki efekt, trzeba jednak poświęcić nieco czasu na odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Których z nich nie warto pomijać i jakie urządzenia przydadzą Ci się do ich wykonania? Sprawdź!  

Regularne koszenie trawnika 

Nikogo chyba nie zdziwi informacja, że podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym umożliwiającym utrzymanie trawnika w dobrym stanie jest jego regularne koszenie. Pierwsze warto przeprowadzić wiosną i przyciąć źdźbła do wysokości około 3 cm. Zabieg ten ma na celu usunięcie pozostałości roślinnych i wystawienie trawnika na działanie promieni słonecznych. W czasie wiosny i lata koszenie powinno się wykonywać na wysokość 5 cm, natomiast ostatnie przed zimą – znów na wysokość 3 cm. W sezonie czynność tę najlepiej jest przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu.  

W trudno dostępnych miejscach, do których ciężko dotrzeć klasyczną kosiarką, idealnie sprawdzą się np. kosy spalinowe. Dzięki nim można uniknąć uszkodzenia roślin. Urządzenie wybiera się pod kątem powierzchni ogrodu, intensywności koszenia oraz rodzaju roślinności. Najlepsze modele to te, które nie wymagają użycia zbyt dużej ilości siły. Duże znaczenie będzie miała ich niewielka waga, która ograniczy zmęczenie użytkownika. 

Zadbanie o napowietrzenie gleby 

Grunt pod trawnikiem można napowietrzyć za pomocą: 

  • wertykulatora, 
  • cienkich wideł, 
  • butów z kolcami. 

Zabieg ten zapewni trawie lepsze warunki wzrostu, zagęści i zwiększy jej odporność na deptanie. Aeracja powinna zostać wykonana po raz pierwszy w drugim roku od założenia trawnika. Najlepiej jest przeprowadzić te czynności wiosną i w drugiej części lata. Przed wykonaniem tej czynności należy wcześniej skosić i obficie podlać trawę. 

Regularne podlewanie trawy 

Trawnik nie wysycha równomiernie, dlatego jego podlewanie należy dostosować do potrzeb konkretnego obszaru. Okres wegetacyjny to czas największego zapotrzebowania na wodę i składniki mineralne. Wtedy trawę trzeba podlewać codziennie, najlepiej rano bądź późnym wieczorem. Jeśli miejsce jest zacienione, można to robić co drugi dzień. Poza okresem wegetacyjnym tak częste nawadnianie nie będzie konieczne. 

Stałe uzupełnianie składników odżywczych 

W różnych okresach w roku Twój trawnik potrzebuje innych składników odżywczych, których możesz dostarczyć mu używając do podlewania odpowiednio dobranego nawozu. Po zimie trawa będzie potrzebowała uzupełnienia azotu. To właśnie na nim powinny bazować wykorzystywane wówczas produkty. Nawożenie przyda się też w okresie letnim, kiedy to promienie słoneczne powodują wysychanie trawy. Przed zimą warto dostarczyć trawnikowi więcej potasu i fosforu, by był dobrze przygotowany do kolejnej wiosny. 

Skuteczna walka ze szkodnikami 

Każdy wie, jak frustrujące jest pojawienie się kretowisk na świeżo przystrzyżonym trawniku. By zabezpieczyć się przed bytowaniem tych zwierząt, warto położyć pod trawą metalową siatkę, która zapobiegnie ona przedostawaniu się kretów na powierzchnię. Trawę mogą zaatakować też larwy chrząszczy bądź pędraków. W tym przypadku pomoże również aeracja, która sprawi, że szkodniki zostaną wyrzucone na powierzchnię i zwyczajnie zjedzone przez ptaki.  

- Advertisment -

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak o niej mówić tym, do których jestem posłany? Najchętniej to,...

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat w Unii Europejskiej, a w dalszym ciągu wygrywa kłamstwo,...

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie wówczas na terenie współczesnego Jaworzna kształtuje się trwałe osadnictwo,...