niedziela, 19 maja, 2024

Pomniki nagrobne – po jakim czasie od pogrzebu można je wykonać?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrznePomniki nagrobne – po jakim czasie od pogrzebu można je wykonać?

Pomniki nagrobne – po jakim czasie od pogrzebu można je wykonać?

- Advertisement -

Pomnik nagrobny to znak szacunku i pamięci, wznoszony przez rodzinę dla bliskiej osoby, której nie ma już między ludźmi. Potrafi przybierać różne formy – mniej lub bardziej rozbudowane – oraz wpisywać się w różne kanony estetyczne. Zanim jednak zleci się prace kamieniarskie na cmentarzu, warto zapoznać się z kluczowymi kwestiami na temat formalności oraz czasu, kiedy najlepiej wznieść pomnik nagrobny.

Od czego zależy termin wznoszenia nagrobka? Kiedy można postawić pomnik murowany, a kiedy powinno się zająć grobem ziemnym? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Wznoszenie nagrobka na cmentarzu – formalności

Wszystkich formalności, związanych z pochówkiem i późniejszym wznoszeniem pomnika nagrobnego, należy dopełnić w zarządzie, któremu podlega dane miejsce. Może być to zarząd cmentarzy komunalnych lub wyznaniowych (np. parafialnych) – w zależności od tego, gdzie ma zostać złożone ciało zmarłego.

Co więcej po dokonaniu zgłoszenia i otrzymaniu zgodny na pochówek, trzeba również każdorazowo występować o pozwolenie na jakiekolwiek zmiany w kwestii samego nagrobka, w tym też na wzniesienie pomnika nagrobnego, który nie może narusza

zasad panujących w danym miejscu pochówku. Precyzyjnie tę sprawę i formę zgłoszenia określają stosowne regulaminy każdego cmentarza. Zanim przystąpi się zatem do prac kamieniarskich, trzeba się z nimi zapoznać, a także uzyskać stosowną zgodę.

Rodzaje nagrobków – z czego mogą być wykonane?

Pomnik nagrobny jest rodzajem upamiętnienia zmarłego przez żyjących bliskich. Pełni też rolę informacyjną dla wszystkich odwiedzających, by mogli bez trudu zidentyfikować mogiłę osoby, którą pragną odwiedzić na cmentarzu.

Nagrobki mogą mieć wiele form. Różnią się choćby pod względem wielkości. Gdy wybieramy się do kamieniarza, trzeba zatem oczywiście znać wymiary wykupionego na cmentarzu miejsca, a także zdawać sobie sprawę z ograniczeń co do wielkości pomnika, narzucanych przez zarząd cmentarza. Pozwala to stworzyć projekt optymalnie wykorzystujący przestrzeń, wpisujący się w regulamin oraz odpowiadający wizualnie bliskim zmarłego. Podstawowy podział nagrobków wprowadza: groby pojedyncze, podwójne, grobowce oraz rzadziej spotykane nagrobki płaskie.

Z czego wykonuje się nagrobki? Przede wszystkim zwraca się uwagę na kwestię trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne. Dobrze wykonana płyta nagrobna powinna być estetyczna i prosta do utrzymania w czystości. Trudno się zatem dziwić, że do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się nagrobki z kamienia, a zwłaszcza granitu lub marmuru. Zapewniają solidność i odpowiedni wygląd na długie lata, jeśli oczywiście zadba się o właściwą pielęgnację płyt kamiennych.

Kiedy można postawić nagrobek – groby ziemne i murowane

Po śmierci bliskiej osoby na rodzinę spada wiele spraw do załatwienia, związanych z organizacją pochówku. W sporej części formalności pomagają jej jednak specjaliści, jak choćby zakład pogrzebowy Warszawa Bielany (DomPogrzebowyLomianki). Należy jednak pamiętać, że wznoszenie pomnika nagrobnego nie zalicza się do zadań bezpośrednio związanych z pogrzebem i najczęściej za postawienie go odpowiadają już wyłącznie członkowie rodziny.

Kiedy można wznieść nagrobek? Choć wielu żałobników pragnęłoby zająć się tym jak najszybciej po pogrzebie, najczęściej z pracami kamieniarskimi należy nieco poczekać. Jak długo? Wszystko zależy od rodzaju grobu.

Groby murowane pozwalają na wzniesienie pomnika nawet miesiąc po pogrzebie. Mają stabilną podstawę, co ogranicza ryzyko osunięcia się ziemi i pęknięcia płyt kamiennych. W przypadku grobów ziemnych trzeba poczekać jednak około 6 miesięcy, by spulchniona podczas pochówku gleba mogła się ułożyć i zbić. Jeśli prace wykona się zbyt szybko, może to grozić nawet zapadnięciem się grobu.

Okres oczekiwania na to, by bezpiecznie wznieść pomnik nagrobny, zależy również od zewnętrznych czynników, w tym zwłaszcza warunków atmosferycznych. Nagrobki stawia się też przy dodatniej temperaturze i suchej aurze, by zminimalizować ryzyko późniejszych uszkodzeń.

Godne pożegnanie i upamiętnienie zmarłego – odpowiedni nagrobek na cmentarzu

Wzniesienie pomnika nagrobnego jest jednym z ważnych elementów żałoby oraz widocznym znakiem pamięci o zmarłym. Warto dopełnić wcześniej wszelkich formalności oraz dobrze przygotować się do prac kamieniarskich, by wznoszenie nagrobka przebiegło sprawnie, w warunkach, które nie doprowadzą do późniejszych uszkodzeń.

- Advertisment -

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak o niej mówić tym, do których jestem posłany? Najchętniej to,...

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat w Unii Europejskiej, a w dalszym ciągu wygrywa kłamstwo,...

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie wówczas na terenie współczesnego Jaworzna kształtuje się trwałe osadnictwo,...