poniedziałek, 20 maja, 2024

Uprawnienia na podesty ruchome i kwalifikacje UDT na Śląsku!

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneUprawnienia na podesty ruchome i kwalifikacje UDT na Śląsku!

Uprawnienia na podesty ruchome i kwalifikacje UDT na Śląsku!

- Advertisement -

Podesty ruchome, nazywane także zwyżkami albo podnośnikami, to urządzenia powszechnie używane w trakcie prac wysokościowych. Aby z nich korzystać, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie odpowiednich uprawnień, które określane są również jako zaświadczenie kwalifikacyjne lub potocznie kwalifikacja UDT. Jak nadawane są uprawnienia na podesty ruchome? Gdzie na Śląsku zrobić uprawnienia operatora podnośnika?

Kiedy należy uzyskać uprawnienia na podest ruchomy?

Uprawnienia na podesty ruchome są niezbędne do tego, aby prowadzić prace z ich użyciem, dlatego każda osoba chcąca obsługiwać lub obsługująca sprzęt podnośnikowy musi się nimi legitymować.

Uprawnienia na zwyżki w firmie plastikowej karty/zaświadczenia kwalifikacyjnego mogą otrzymać osoby, które zaliczyły teoretyczny oraz praktyczny egzamin przed komisją, czyli inspektorem Urzędu Dozoru Technicznego – UDT. Dla jego łatwiejszego zaliczenia rekomendowane jest wcześniejsze wzięcie udziału w przygotowującym kursie na podesty ruchome.

Kto może zapisać się na kurs na podest ruchomy?

Aby zapisać się na kurs i przystąpić do egzaminu na podest ruchomy, konieczne jest spełnienie trzech głównych warunków:

  • Pełnoletność,
  • Wykształcenie na poziomie minimum podstawowym,
  • Brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku operatora, co potwierdzone jest zaświadczeniem wydanym przez lekarza.

Jak nadawane są uprawnienia na podest ruchomy?

Żeby otrzymać uprawnienia na podesty ruchome, konieczne jest podejście do egzaminu przed komisją UDT i jego zaliczenie.

Chociaż nie jest niezbędne zapisanie się na kurs w ośrodku szkoleniowym, warto się na niego zdecydować, ponieważ przekazuje on kompleksowe informacje dotyczące zarówno teorii, jak i praktyki pracy z podnośnikami.

Szkolenie zakończone jest egzaminem, który odbywa się przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin składa się z pierwszej części pisemnej, która obejmuje 15 pytań zamkniętych oraz trwa 30 minut, a także drugiej części praktycznej, w trakcie której należy odpowiedzieć na jedno pytanie egzaminatora i poprowadzić podest przez slalom, a następnie podnieść go na wskazaną wysokość.

Gdy kursant pozytywnie zaliczy egzamin przed komisją UDT, o czym dowiaduje się od razu jego zakończeniu, może on otrzymać uprawnienia na podesty ruchome w formie plastikowej karty.

Kto wydaje uprawnienia na podesty ruchome?

Uprawnienia wydawane są przez trzy instytucje – Urząd Dozoru Technicznego,  Transportowy Dozór Techniczny, Wojskowy Dozór Techniczny. Zarówno uprawnienia na podesty ruchome UDT, TDT, jak i WDT są równoznaczne i instytucje te wzajemnie je honorują.

Uprawnienia te są wydawane w terminie do 30 dni od momentu zaliczenia egzaminu i mają one postać plastikowych kart identyfikacyjnych. Przekazywane są one do osoby za pośrednictwem poczty na podany przez nią adres.  Nie każda jednostka obsługuje każdego, ale po informacje o kompetencjach jednostek dozoru odsyłamy do wpisu: https://wypozyczalniapodnosnikow.pl/wiedza/kompetencje-jednostek-dozoru-technicznego

Jakie podnośniki można obsługiwać po uzyskaniu uprawnień?

Kursy i uprawnienia na podesty ruchome przejezdne uprawniają do obsługi trzech głównych rodzajów urządzeń:

  1. Podestów wolnobieżnych/samobieżnych wyposażonych w podwozie kołowe i gąsienicowe,
  2. Podnośników koszowych na samochodach,
  3. Podestów na przyczepach.

Podesty samobieżne podzielić można również na trzy kategorie pod względem ich konstrukcji, czyli na podnośniki nożycowe, podnośniki teleskopowo i teleskopowo-przegubowe oraz na podnośniki masztowe.

Uprawnienia na podesty ruchome – czy trzeba je odnawiać?

Tak, uprawnienia na podesty ruchome mają ograniczony czas ważności, dlatego też konieczne jest ich przedłużenie. Okres ważności uprawnień wynosi 5 lat i należy ubiegać się o ich przedłużenie nie później niż na 3 miesiące przed terminem upływu ich ważności.

Przedłużenie uprawnień jest możliwe w urzędzie, w którym zostały one wydane. Gdy wydane zostały uprawnienia na podesty ruchome UDT, w takim przypadku konieczne jest zwrócenie się do Urzędu Dozoru Technicznego, gdy natomiast zostały wydane uprawnienia na podesty ruchome TDT, konieczne jest zwrócenie się do Transportowego Dozoru Technicznego.

Proces przedłużenia uprawnień na podesty ruchome możliwy jest po złożeniu wniosku o ich przedłużenie, co pozwala na wydłużenie czasu ich ważności na okres kolejnych 5 lat.

UWAGA: Należy pamiętać o tym, że bezterminowe uprawnienia, które zostały wydane przez przed dniem 1 czerwca 2019 roku, stracą swoją ważność 1 stycznia 2024. W celu ich przedłużenia konieczne jest złożenie wniosku na 3 miesiące przed dniem upływu terminu ważności, aby zostały one wydłużone na kolejne 5 lat.

Mieszkańcy i firmy z Jaworzna z zaproszeniem na szkolenia w Katowicach

Firmy z Jaworzna oraz okolicy, zachęcamy do szkolenia na podesty ruchome przejezdne w ośrodku z najwyższą zdawalnością w regionie — polskiej wypożyczalni podnośników AA Herkules w Katowicach. Aktualna oferta, dokumenty zgłoszeniowe z cennikiem szkoleń dostępne są na stronie:  https://podestyruchome.pl/szkolenia. Bezpośredni kontakt z działem szkoleniowym w celu uzyskana informacji o najbliższych termiach jest możliwy pod numerem telefonu +48 730 690 048.

- Advertisment -

5. kolejka Jaworznickiej Ligi Szóstek Salos 2024

Za nami 5. seria zmagań w ramach rozgrywek JLS Salos 2024, co oznacza, że znajdujemy się już na półmetku rundy wiosennej. Miniona niedziela była...

Święto Rodziny 2024

Tegoroczne Święto Rodziny jak zwykle zorganizowało MCKiS, w parku na Podłężu. Świętowano w niedzielę 19 maja. Było to, co można nazwać „must have” jaworznickich...

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie, jakim jest "Noc w Teatrze" jest nowością, którą zainicjowało ATElier...