niedziela, 5 maja, 2024

Konferencja poświęcona 80. rocznicy akcji represyjnych niemeickiego okupanta

Strona głównaHistoriaKonferencja poświęcona 80. rocznicy akcji represyjnych niemeickiego okupanta

Konferencja poświęcona 80. rocznicy akcji represyjnych niemeickiego okupanta

- Advertisement -

We czwartek, 14 września 2023 w „Sokole” odbyła się konferencja naukowa. Temat dotyczył akcji represyjnych zorganizowanych przez niemieckiego okupanta w 1943 roku i wymierzonych w polską ludność cywilną.

Gości przywitał i nad całością uroczystości czuwał kustosz Muzeum Adrian Rams. Już na wstępie powiedział: Uroczystość poświęcona polskim dzieciom wojny.

Szczególnym gościem uhonorowanym kwiatami była Pani Józefa Posch-Kotyrba, świadek historii, pięcioletnia wówczas dziewczynka wywieziona do obozu po akcji pacyfikacyjnej leśniczówek na Jeziorkach i w Byczynie. Opowiadała ciekawie i wzruszająco, w jednym zdaniu odniosła się do wojny na Ukrainie. Kiedy widzi na ekranie dzieci wojny – płacze.

Artur Ossowski, Bohdan Piętka, Józefa Posch-Kotyrba, Adrian Rams

Referaty wygłosili: Adrian Rams z Muzeum Miasta Jaworzna i Oddziału Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Bohdan Piętka pracownik Muzeum Auschwitz-Birkenau, Artur Ossowski naczelnik OBEN IPN w Łodzi. Z zaproszonych gości byli: Dariusz Domański, śląski wicekurator oświaty, Ryszard Mozgola naczelnik OBEN IPN w Katowicach, dr Piotr Uwijała komendant policji w Jaworznie.

Barbara Sikora, Józefa Posch-Kotyrba, Stefania Kozioł

Także Pani Stefania Kozioł, honorowa prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, która ofiarowała zainteresowanym Biuletyn specjalny poświęcony pamięci o ofiarach Akcji „Oderberg” 1943-2023. Znajdziemy w nim wspomnienia między innymi: Marii Sołtysek-Synowiec (miała 9 lat w czasie aresztowania), Józefy Posch (miała 5 lat w czasie aresztowania).

Oglądnęliśmy film dokumentalny z roku 2017 pt. „Kinderlager Pogrzebin”. Wzruszający film: Anna Szafraniec, Józefa Posch-Kotyrba, Halina Skalbmierska opowiadały w nim, o tym, jak wyglądało ich dzieciństwo w pałacu-obozie w Pogrzebieniu. Chodząc po ogrodzie, po pałacowych salach, mówiły co im utkwiło w pamięci z tamtych lat. Pałac teraz jest siedzibą sióstr salezjanek.

 

 

 

Wśród słuchaczy na tej konferencji byli także uczniowie jaworznickich szkół: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawodawczego oraz I Liceum Ogólnokształcącego. Tego samego liceum, w którym Pani Józefa Posch przepracowała 4o lat. Uczyła matematyki. Ale jak uczyła! Znakomicie. Ona kocha uczniów i ma talent do przekazywania wiedzy. Jest niezwykła. Choć uczyłam się w klasie humanistycznej, to moją najukochańszą nauczycielką była Profesor od matematyki: Józefa Posch. Wspominam jej lekcje z niegasnącą wdzięcznością. Na tej konferencji bardzo się ucieszyłam, że jest wciąż taka sama, uśmiechnięta i życzliwa jak zawsze.

Barbara Sikora, Józefa Posch-Kotyrba

Organizatorami konferencji byli: Muzeum Miasta Jaworzna, Urząd Miejski w Jaworznie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem.

źródło: FB Barbara Sikora

- Advertisment -

Pożar samochodu w Byczynie

Pożar w Jaworznie Byczynie. Palił się samochód osobowy. Do zdarzenia doszło około godz. 16.30. Dokładnie o 16.36 dyżurny jaworznickiej straży pożarnej przyjął zgłoszenie o pożarze...

Oczywista Nieoczywistość – Wielka Góra

Z perspektywy człowieka dorosłego wszystko to co niegdyś wydawało się duże czy niemal olbrzymie, dziś zdaje się być zaskakująco małe. Zupełnie jakby otaczająca nas...

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13 okręgów zostanie wybranych 53 europosłów. Kto kandyduje do PE...